Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 18.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Hrajú November Rain, príšerné sólo, ale dobrá pesnička

Blank

reginaNeodolal som dráždivému pokušeniu tohto nadpisu. Je to kúsok refrénu z pesničky On The Radio a je to veľmi vtipné, zvlášť, keď za ním nasleduje veta, že sme si tú pieseň museli vypočuť dvakrát, lebo dídžej pri nej zaspal. Takto sa to nachádza na albume Begin To Hope mladej Reginy Spektor, aktuálne okupujúcej rotácie MTV so singlom Fidelity. Ten bol aj prvou pesničkou, ktorú som od nej počul a presvedčil ma, že týmto smerom sa oplatí započúvať hlbšie. Má totiž nápad, čo v tejto hudobnej kategórii nie je zvykom. Po zameniteľnej slohe namiesto rovnako zameniteľného refrénu príde neočakávaná vokálna cifrovačka a Regina zrazu vyhráva na body nad všetkými Britňami, Christinami, Fergiami, Natashami, Shakirami a ďalšou holopupkatou háveďou. Žiaľ, nedokážem vám ten refrén ani len zahmkať, ale baví ma stále, aj po stom márnom pokuse o zapamätanie si, ako v ňom tóny idú po sebe.

Stačilo mi to na to, aby som si u nás stiahol celý album Begin To Hope. Fidelity hneď na úvod som už poznal, druhá a tretia pesnička ma sklamali, Better je klasická pop-rocková gitarovka, aké by aj Koščová chcela mať, keby ich vedela aspoň troška ozvláštniť a Samson zasa rozťahané klavírne klišé. Keď som začal zúfať, že som naletel na lacnú propagandu jedného vydareného singla, rozosmiala ma On The Radio. Hudobne je vystavaná podobne minimalistickým spôsobom ako Fidelity a tiež má v sebe pár prekvapivých vokálnych zvratov. A počnúc týmto momentom až do úplného konca ide album presne tak, ako si predstavujem slušný a inteligentný pop.

Regina je minimalistka – pokiaľ ide o hudbu. Že si vystačí len s rytmikou a väčšinou jednoduchým klavírom, vynahrádza pestrosťou žánrov a hlasových polôh, do ktorých sa za 47 a pol minúty zavŕtava. Jej hlasové cvičenia sa nedajú veľmi predvídať, ale nie je to exhibícia, všetko slúži tomu, aby to nakoniec bola príjemná a jednoduchá pesnička. V tomto duchu znie chvíľu kabaretne, potom sa spoľahne na primitívne elektronické koliesko v štýle Missy Elliot, vytiahne klasické blues a za ním zanôti džezovo. Dokopy to však dáva zmysel, album neznie ako totálna zlátanina, i keď by to z tohto opisu mohlo tak vyzerať. Buď je za tým dobrá produkcia, alebo to má Regina hudobne v hlave veľmi pekne zrovnané. 

Pôvodne som plánoval postaviť túto recenziu na tvrdení, že na strednoprúdový pop je to veľmi dobrý album, ale čím dlhšie to počúvam, tým mi je jasnejšie, že to mierne dehonestujúce strednoprúdovanie môžem spokojne vypustiť. Begin To Hope je veľmi dobrý album, žiadne ďalšie prívlastky mu netreba.

Album Regina Spektor – Begin To Hope si môžete u nás stiahnuť za 349 Sk.

Jednotlivé skladby z neho, vrátane singla Fidelity, si môžete stiahnuť za 39 Sk.Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy