Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 21.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Projekt 100 - synonymum filmovej kvality

Blank

projektNekomerčná filmová prehliadka Projekt 100, ktorá každoročne ponúka desať významných filmových diel z histórie svetovej kinematografie, ale aj najnovšie filmy, ktoré zaznamenali úspech na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch, zavítala do slovenských kín 14. septembra. Zapojilo sa do nej 36 filmových klubov a kín z 29 miest Slovenska.

Ponuka desiatky filmov prehliadky Projekt 100 je tento rok opäť rôznorodá a kvalitná. Tvoria ju ruský film Križnik Poťomkin (1925) Sergeja Michajloviča Ejzenštejna, ktorý zobrazuje kľúčové udalosti revolučného roku 1905 v Rusku a predovšetkým vzburu na krížniku Poťomkin, adaptácia rovnomenného románu Johna Steinbecka Na východ od raja (1955) režiséra Eliu Kazana v hlavnej úlohe s Jamesom Deanom, oceneným Oscarom za herecký výkon vo vedľajšej úlohe, tiež kritický pohľad na školský systém v Anglicku vo filme Keby... (1968) Lindsaya Andersona, vyznamenanom Veľkou cenou na MFF v Cannes 1969. Ďalej legendárny debut klasika francúzskej novej vlny Jean-Luca Godarda Na konci s dychom (1959), ocenený na Berlinale 1960 Zlatým medveďom v hlavnej úlohe so Jean-Paulom Belmondom a debut otca filmu Hviezdne vojny Georgea Lucasa – sci-fi THX 1138 (1971). Ale prináša aj hudobný film Commitments (1991) Alana Parkera, vyhlásený v roku 2005 za Najlepší írsky film všetkých čias, ktorý sleduje skutočný život v severoírskom Northsidere, kde sa ambiciózny hudobník Jimmy Rabbitte snaží zostaviť novú soulovú kapelu.

K novším titulom prehliadky Projekt 100 tento rok patria snímka Motocyklové denníky (2004) Waltera Sallesa o dobrodružstvách dvoch mladých Argentínčanov Ernesta Guevaru a Alberta Granadu z putovania naprieč Latinskou Amerikou, ktorý bol ocenený na MFF Cannes 2004 a získal Oscara 2005 za pieseň "Al Otro Lado Del Río", ďalej druhá časť plánovanej „americkej“ trilógie, založenej na motíve USA ako krajiny neobmedzených možností Manderlay (2005) Larsa von Triera a napokon snímka Dieťa (2005) v réžii bratov Jean-Pierra a Luca Dardenneovcov, ktorá získala Zlatú Palmu na MFF v Cannes 2005.

Otváracím filmom tohtoročného Projektu 100 je film významného poľského režiséra svetového mena Krzysztofa Kieślowskeho Dvojaký život Veroniky (1991), ktorý na zvláštnom príbehu dvoch identických dievčat ponúka analýzu vnútorného sveta človeka a prináša pre Kieślowskeho typické spojenie metafyziky a hlbokého záujmu o osud jedinca. Film, ktorý patrí k najvýznamnejším Kieślowskeho dielam, je nositeľom mnohých ocenení. Získal Cenu FIPRESCI, Cenu Ekumenickej poroty a Cenu za ženský herecký výkon (Irene Jacob) na 44. MFF Cannes 1991, Cenu divákov na MFF Varšava 1991, nomináciu na Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film a nomináciu na Césara pre najlepšiu herečku a za hudbu.

Organizátori prehliadky Projekt 100 aj tento rok v spolupráci s redakciou mesačníka o filmovom dianí na Slovensku Film.sk pri príležitosti konania prehliadky Projekt 100 pripravili programový bulletin, ktorý vyšiel ako zvláštne vydanie Film.sk 9/2006 – Projekt 100. Jeho obsahom sú odborné recenzie na filmy Projektu 100 od renomovaných autorov, doplnené filmografiami režisérov, výrobnými údajmi k jednotlivým titulom a kompletným programom prehliadky. Zároveň obsahuje aj súpis všetkých filmov, ktoré Projekt 100 za svoju doterajšiu existenciu do českých a slovenských kín priniesol.

Prehliadka Projekt 100 tradične prináša divákom významné diela zo zlatého fondu svetovej kinematografie, ale aj najnovšie filmy, ktoré zaznamenali úspech na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch. Zámerom tohto originálneho spôsobu distribúcie a premiérového nasadenia novozakúpených filmov je nielen obohatiť slovenskú distribúciu o tituly, ktoré ASFK zaraďuje do „Zlatého fondu svetovej kinematografie“, ale aj posilniť vplyv umeleckého filmu na stále sa zužujúci okruh jeho záujemcov. Dramaturgia Projektu 100 sa nesústreďuje len na programovanie starších titulov, ale upozorňuje aj na novinky z oblasti umeleckého filmu a sleduje vzdelanie a kultiváciu filmového diváka. Projekt 100 je od roku 1995 významnou súčasťou filmového diania na Slovensku a každoročne ponúka filmovým fanúšikom to najlepšie, čo sa vo svetovej kinematografii zrodilo. Za dvanásť rokov svojej existencie Projekt 100 potvrdil nielen svoju stúpajúcu kvalitu, ale aj stabilný záujem kín a divákov. Od roku 1995 videlo filmy zaradené do Projektu 100 v Čechách a na Slovensku už 804 141 divákov.

Aktuálny dvanásty ročník prehliadky Projekt 100 sa už po druhýkrát koná v jesennom termíne. „V Českej republike Projekt 100 začína okolo 10. januára a premieta sa tam až do polovice júna. V minulosti sa začínalo premietať na Slovensku už v marci či apríli, ale keďže mnohé filmové kópie sú určené aj pre Slovensko, z tohto hľadiska je vyhovujúce, že u nás Projekt 100 začína až po jeho skončení v Čechách. Aj podľa hodnotenia filmových klubov je divácky záujem omnoho väčší v jesenných mesiacoch ako v pôvodnom jarnom termíne,“ hodnotí zmenu termínu prehliadky Peter Dubecký, predseda Asociácie slovenských filmových klubov. Projekt 100 – 2006 trvá do 14. decembra 2006.

Viac informácií nájdete na www.asfk.skwww.sfu.sk a o konkrétnych filmoch tu.

Program nájdete tu.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy