Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 26.5.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vražda na autobusovej zastávke v New Yorku

Blank

Na základe vlastných skúseností viem, že časy nočných filmov môžete brať s rezervou. Nedávno som na Jojke zaznamenal až takmer 50-minútové meškanie, počas ktorého som si našiel niečo iné a očakávaný film už nepozeral.

Hádam budete mať tento týždeň lepšie skúsenosti. A nezabudnite na Organ, ktorý dáva v stredu večer Dvojka a piatkovú romantiku na Jednotke v podobe Milencov z Pont-Neuf.

Sobota 27.5. 2006, ČT 2, 20:00
Vražda v salónnom kupé
Tradičná cimrmanovská hra nás tentoraz zavedie do luxusného medzinárodného rýchlika, kde sa stala vražda. A je na najväčšom Čechovi, teda skoro najväčšom, pretože bol pokútnym spôsobom vyradený zo záverečného hlasovania, Járovi Cimrmanovi, aby ju vyriešil.

tt37_01Sobota 27.5. 2006, Markíza, 21:15
Kráčajúca skala (Walking Tall)
Bývalý člen zvláštnych jednotiek sa vracia do rodného zapadákova, aby zistil, že mestečko v rukách pevne drží miestny podnikateľ s nevyberanými spôsobmi. Takých filmov jestvujú stovky a aj keď poviem, že príbeh má základ v realite, ešte to neznamená nič výnimočné. To by však nemohli v snímke z roku 2004 obsadiť do hlavnej úlohy chlapíka s jednoduchým menom The Rock, ktorého charizma prebíja banalitu scenára silou parnej lokomotívy.

Sobota 27.5. 2006, Dvojka, 22:25
Za slnkom (Abril Despedaçado)
Brazílsky režisér Walter Salles (Motocyklové denníky) nás vo svojej snímke z roku 2001 zavedie do začiatku dvadsiateho storočia. Mladý hrdina je nútený vykonať krvnú pomstu, no klíči v ňom rozpor medzi rodinnými záväzkami a vzburou proti tradíciám. Ak máte radi magický realizmus, prídete si na svoje. Film sa vcelku dôstojne pokúša previesť ho na filmové plátno a najmä kameraman je naozajstným maliarom.

Sobota 27.5. 2006, Joj, 01:55
Sudca Dredd (Judge Dredd)
Jedna z tých lepších komiksových adaptácií trpí len dvomi výraznými nedostatkami. Prvou sú nožničky cenzúry, ktorá vypustila niekoľko minút brutálnych záberov. Druhou je fakt, že v roku 1995 bol ešte Sylvester Stallone príliš veľkou hviezdou na to, aby mohol byť po celý film schovaný za prilbou. Pravý sudca Dredd v pôvodnom komikse ju totiž nikdy neodkladá.

Nedeľa 28.5. 2006, Dvojka, 17:05
Kým sa skončí táto noc
Vcelku neznáma, no o to lepšia slovenská snímka z roku 1965 sa celá odohráva počas silvestrovskej noci v luxusnom podniku, kde sa stretne množstvo zaujímavých existencií. Režisér Peter Solan má za sebou napríklad snímky Prípad Barnabáš Kos alebo Boxer a smrť, ktorú sme si nedávno odporúčali v TV tipoch. Kým sa skončí táto noc je pre priaznivcov kvalitných filmov rovnakou povinnosťou.

tt37_02Nedeľa 28.5. 2006, ČT 2, 17:35
Zastávka v Kansase (Bus Stop)
Snímka z roku 1956 je u nás známa aj pod názvom Autobusová zastávka. A povedzme si otvorene, na filmy s Marilyn Monroeovou sa ľudia asi nikdy nedívali pre jej herecké výkony. Alebo sa mýlim?

Nedeľa 28.5. 2006, ČT 2, 22:25
Strážny anjel vrahov (La Virgen de los sicarios)
Kolumbijsko-francúzsko-španielska snímka z roku 2000 žala síce úspech na mnohých festivaloch, no osobne sa domnievam, že len vďaka pokryteckej snahe o toleranciu. V centre diania je totiž vzťah staršieho muža k mladému chlapcovi, ktorý sa tvorcovia snažili ozvláštniť sociálnou tematikou a troškou drámy. Rovnako ako použitá digitálna kamera, aj scenár si vyžaduje, aby si ich autori našli iné zamestnanie. To vravím bez akýchkoľvek náznakov homofóbie, pretože obe zložky filmu sú naozaj biedne.

Pondelok 29.5. 2006, Joj, 23:45
Double Team
Ako to už býva, snímky podobnej kvality majú v našej distribúcii viacero mien, tento môžete poznať pod názvom Zdvojený úder. Hark Tsui dostal v roku 1997 na hranie Jeana-Clauda Van Damma a vytvoril jednu z tých lepších snímok v jeho filmografii. A ak už nič iné, určite vám v pamäti utkvie aspoň Dennis Rodman v jednej z hlavných úloh a potom démonický záporák Mickey Rourke. Tak mi napadá, že ho vlastne v tom Sin City nemuseli veľmi maskovať.

tt37_03Utorok 30.5. 2006, Dvojka, 22:30
Kráľ v New Yorku (A King in New York)
Tak ako sme pred týždňom videli satiru Charlieho Chaplina na nacistický režim, teraz slávny tvorca čerpal z vlastných skúsenosti a v jednom z posledných autorských filmov (1957) reagoval na činnosť Výboru pre vyšetrovanie protiamerickej činnosti. Chaplin mal s ním veľké problémy, po ktorých sa rozhodol usadiť mimo USA.

Streda 31.5. 2006, ČT 2, 20:00
O dve slabiky pozadu
V kontexte slovenskej kinematografie posledných rokov ide o výrazne nadpriemerné dielo, ktoré je na počudovanie celovečerným debutom Kataríny Šulajovej z roku 2005. Dej síce nevypovedá veľmi o pocitoch dnešnej generácie, pretože je trochu odtrhnutý od reality, zvuk od obrazu, len dialógy by urobili lepšie, keby zostali v scenári. Často pôsobia nedôveryhodne, ale i tak ide v mnohých ohľadoch o príjemný film.

Štvrtok 1.6. 2006, Jednotka, 23:30
Psycho II
Životná úloha Anthonyho Perkinsa sa volá Norman Bates. Z prvého dielu v sérii, ktorý má na svedomí ešte Alfred Hitchcock, síce dvojka len sucho odpozeráva, ale aj tak ponúka snímka z roku 1983 aspoň trochu napätia.

Štvrtok 1.6. 2006, ČT 2, 21:35
Zúriaci býk (Raging Bull)
Martin Scorsese, Robert De Niro a Joe Pesci!!!

A v piatok okrem tradičných Monty Pythonov a romantických Milencov z Pont-Neuf spomenutých v úvode nič.


Ďalšie články z piatka 26. mája 2006
Soňa B. Karvayová: Výpadok vás zbaví zbytočností
Eva Borušovičová: Blondínku, brunetku, alebo koláče, mladý pán?
Imrich Rešeta ml.: Nasledovník Karla Friedricha Louisa Dobermanna  David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy