Štyri vraždy stačia, miláčik, Legenda, Sibírsky barbier, Simpsonovci, Topkapl, Bingo!, Varúj...!, V temnotách, Veľké riziko, 8 žien, Braček, kde si?, Vyhnanie z raja, Ulice New Yorku, Návštevníci, Majster kat, Bitka o Midway, Červený trpaslík – všetko sú to fajn tipy, ale Ryba menom Wanda je len jedna.
Sobota 7.1. 2006, Markíza, 11.00
Štyri vraždy stačia, miláčik (Čtyři vraždy stačí, drahoušku)
Číslo dvadsať v mojom súkromnom zozname stovky najlepších filmov všetkých čias. Borcov z Mičéga a San Bonita môžem vždy a Huhu kokteil tiež. Hlášku: „Je smutné, že tě k tomu být dobrým pedagogem přivedla teprve šibenice“ (alebo tak nejako) pokladám za jednu z najlepších.
Sobota 7.1. 2006, Jednotka, 15.10
Legenda (Legend)
Fantasy Ridleyho Scotta z roku 1985, s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe, ale aj tak dobrý, veľmi dobrý film, mám pocit, že neprávom zabudnutý, no dúfam, že nie.
Sobota 7.1. 2006, ČT2, 16.25
Sibírsky barbier (????????? ?????????)
Dlhé, ruské, umelecké, nakrútené Nikitom Michalkovom v roku 1998.
Sobota 7.1. 2006, ČT1, 21.05
Ryba menom Wanda (A Fish Called Wanda)
Štvorka z toho istého zoznamu, v ktorom sú „štyri vraždy“ dvadsiate. Geniálna, geniálna, geniálna postmontypythonovská britská BRITSKÁ komédia, nakrútená v roku 1988. Labutia pieseň vtedy sedemdesiatosemročného režiséra Charlesa Crichtona, inak britského televízneho klasika (režíroval napríklad podľa môjho názoru tie najlepšie epizódy Profesionálov), podľa scenára ex Monty Pythona Johna Cleesa, ktorý vo filme stvárnil jednu z hlavných úloh. Príbeh o lúpeži diamantov, v ktorom sa všetci snažia oklamať všetkých, nemá slabú chvíľočku a funguje rovnako spoľahlivo po prvýkrát ako po stotridsiaty druhý. Všetko na tom filme je skvelé, Jamie Lee Curtisová ako sexy mrška Wanda vlhnúca z cudzích jazykov, či koktajúci ochranca zvierat Ken (ďalší ex Python Michael Palin), ale najlepší je Kevin Kline ako intelektuálsky zabijak CIA Otto, s vášňou pre Nietzscheho, s IQ spoľahlivo pod 100.
Nedeľa 8.1. 2006, Jednotka, 17.10
Simpsonovci
Zdá sa, že v STV konečne dostali rozum a vracajú najlepší televízny seriál všetkých čias na obrazovky.
Nedeľa 8.1. 2006, ČT2, 17.20
Topkapi
Vynikajúca americká komédia zo starej školy, o krádeži veľmi vzácnej, diamantmi obloženej dýky z múzea v Istanbule, ktorej predchádzal nesmierne komplikovaný sofistikovaný plán, a o tom, ako sa to zvrtne. Ďalší z filmov, aké sa už dnes nenakrúcajú. Legendárny režisér Jules Dassin ju nakrútil v roku 1964.
Nedeľa 8.1. 2006, ČT2, 23.00
Bingo!
Pôvabná britská romantická komédia o hre rovnakého názvu, nakrútená režisérom Julianom Kempom v roku 1999.
Pondelok 9.1. 2006, Dvojka, 22.55
Varúj...!
Československá, slovenská dráma z roku 1946, ktorú spolu s Martinom Fričom režíroval predstaviteľ hlavnej úlohy a velikán slovenskej kinematografie Paľo Bielik. Dodnes silná dráma o junákovi z hôľ, ktorý odchádza za lepším život do bane, tam ho zavalí, stratí pamäť a potom sa vracia späť.
Utorok 10.1. 2006, Dvojka, 22.10
V temnotách (Entre tinieblas)
Autorské filmy španielskeho režiséra a scenáristu Pedra Almodóvara sú, každý jeden, zážitkom. Niektoré slabšie, iné naopak, každopádne je Almodóvar tvorca s jasným rukopisom a našťastie má zväčša aj čo povedať. Film V temnotách, z roku 1983, mám spomedzi jeho vecí najradšej, mám totiž pocit, že pri ňom ešte ani podvedome nemyslel na diváka. Príbeh speváčky Yolandy, hľadajúcej útechu v kláštore, ktorému šéfuje lesbická abatiša závislá od heroínu, je miestami taký bizarný, že o nejakom vychádzaní v ústrety divákovi nemôže byť ani reči. Páči sa mi predstava, že naň večer náhodou naďabí nejaký bigotný koncesionár a potom bude Rybníčkovi do STV vypisovať nasraté listy, čo to vysiela za jeho peniaze za nechutnosti. A pritom sa vlastne díval na umenie.
Streda 11.1. 2006, Markíza, 00.00
Veľké riziko (Shu dan long wei)
Pred tým, ako sa Jet Li stihol domestifikovať v Hollywoode a pošpiniť svoje meno v desivých grcoch, nakrúcal v Hongkongu priamočiare akčné „thrillery“ plné akrobatických bitiek a zbytočných zápletiek. Adrenalínová pastva pre oči, ktorá dokáže vziať dych. Žiadne umenie, žiadny príbeh s posolstvom, čo by stálo za reč, len číra akcia, akú nevedia nikde inde, len v Hongkongu. Film nakrútil v roku 1995 režisér Wong Jing.
Streda 11.1. 2006, ČT2, 20.00
8 žien (8 femmes)
V čase svojho uvedenia v kinách výrazne komentovaná francúzska komediálna dráma, nakrútená v roku 2001 režisérom Francoisom Ozonom. Nesmierne zábavný a tak trocha kriminálny príbeh ôsmich dám a mŕtveho muža v jednom dome, s vynikajúcimi dialógmi, znesiteľnými pesničkami a skvelými hereckými výkonmi ôsmich viac-menej velikánok francúzskeho filmu.
Streda 11.1. 2006, Jednotka, 21.45
Braček, kde si? (Oh Brother, Where Art Thou?)
Bratia Ethan a Joel Coenovci už dávno nenakrúcajú nezávislé filmy, ale filmy normálne, pre normálnych divákov, ktorí majú radi aj čosi iné ako okázalé vizuálne hollywoodske spektákle, nič proti nim, naopak. Road komédia Braček, kde si? je takýmto normálnym filmom, nakrúteným v americko-britsko-francúzskej koprodukcii v roku 2000 a rozpráva retro príbeh o troch spútaných väzňoch na úteku, ozvláštnený tým, že je variáciou Homérovej Odysey. Príjemný film s príjemnou muzikou a atmosférou, s celou plejádou dobrých a výborných hercov v hlavných a vedľajších úlohách, spomedzi ktorých je George Clooney síce najväčšia hviezda, ale najslabší herec.
Streda 11.1. 2006, Markíza, 22.05
Vyhnanie z raja (Vyhnání z ráje)
Posledné filmy zrejme veľkej československej, českej režisérky Věry Chytilovej pôsobia skôr rozpaky ako nadšenie, rovnako divákov ako kritiky. Až sa zdá, že pani Věra už je za tvorivým zenitom, alebo jej diváci a kritici, ako správnej umelkyni, nerozumejú. Možno je problém kdesi inde, tam, kde sa autor na svojho diváka začne dívať ako na ambivalentnú súčasť tupej masy a začne mu čosi vysvetľovať, poučovať ho, či nebodaj moralizovať. A používa na to banálne univerzálne pravdy. Bŕŕŕ. Vyhnanie z raja Chytilová nakrútila v roku 2001, ale mohla si to pokojne odpustiť, povesť veľkej režisérky by ostala bez ďalšej jazvy.
Štvrtok 12.1. 2006, ČT2, 21.35
Ulice New Yorku (Sidewalks of New York)
Napriek tomu, že si o tzv. nezávislej americkej kinematografii myslím svoje, občas sa takto onálepkované objavia aj filmy, ktoré sú naozaj hodné pozornosti. Vlastne je ich celkom dosť, len škoda, že za „nezávislosť“ sa nezriedka skrývajú tvorcovia maskujúci netalentovanosť. Tá však nie je problémom režiséra, scenáristu a herca Edwarda Burnsa, ktorý Ulice New Yorku nakrútil v roku 2001 ako svoj štvrtý zárez do režisérskej stoličky. Príjemná mestská komédia takmer woodyallenovského strihu mapuje dokumentárnym spôsobom stretnutia, vzťahy a lásky šestice typických rôznorodých Newyorčanov. Čosi ako Sex v meste, len aj z mužského pohľadu a podstatne kratšie.
Piatok 13.1. 2006, ČT1, 09.15
Návštevníci 1./15 – Zem roku 2484
Najle
Juraj Malíček viac od autora »
Vaše reakcie [12]