Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 20.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Lebky teplých samurajov

Blank

Po vynikajúcich a vyčerpávajúcich minulotýždňových tipoch Mira Ulmana to tentoraz bude komornejšie, veď nikto nechce tráviť najlepšie hodiny svojho života pred telkou, a ak náhodou niekto hej, tak mu aj tak môže byť jedno, na čo sa díva.

o-tvtipy7-1

Sobota 22.10. 2005, Joj, 22.35
Gattaca
Blízka budúcnosť, spočiatku pôsobiaca ideálne, pri bližšom pohľade naopak. Geneticky upravení, formálne dokonalí jedinci majú prednosť, tí defektní, narodení prirodzenou cestou, evidentne ťahajú za kratší koniec. Napriek tomu sa jednému nich podarí rafinovanou fintou oklamať systém a stať sa kozmonautom. Nie je genetický nadčlovek, len veľmi, veľmi, veľmi chce. Všetko na Gattace je sci-fistické klišé, všetko sa už kdesi objavilo, ale v tomto prípade je to úplne jedno, lebo Gattaca je vynikajúci, spočiatku nedocenený film len a len preto, ako vyzerá, akú má atmosféru. Čo Andrew Niccol nedokázal ako scenárista, to sa mu podarilo ako režisérovi. Ethan Hawke, Uma Thurmanová a Jude Law v hlavných úlohách potešia tiež. Film vznikol v americkej produkcii v roku 1997.

Sobota 22.10. 2005, ČT1, 23.55
Lebky (The Skulls)
Režisér Rob Cohen síce nikdy neprekročil tieň prostej a prostoduchej komercie, vo filme Rýchlo a zbesilo však dokázal, že vie nakrútiť aj úplnú blbosť tak, aby vyzerala cool. Mnohé naznačil už v Lebkách, dramatickom thrilleri z roku 2000, ktorý vznikol pred spomenutým auto-fetišistickým „pornom“. Elitný vysokoškolský klub, moc a peniaze, samovražda, a už je zarobené na slušnú zábavu, v ktorej divák dokáže byť akurát tak napred pred filmovým dejom, aby sa ešte nenudil a zároveň sa nemusí príliš sústrediť. Divácky úspech filmu podnietil vznik Lebiek II a III, ktoré sú však na rozdiel od týchto Lebiek celkom zbytočné.

o-tvtipy7-2

Nedeľa 23.10. 2005, Dvojka, 23.30
Modré z neba
Na Slovensku po osamostatnení nevzniklo príliš veľa filmov, ktoré by v sebe snúbili aký-taký divácky potenciál s istou, ak nie umeleckou, tak aspoň remeselnou úrovňou. Celovečerný debut režisérky, scenáristky a kolegyne Evy Borušovičovej z roku 1997 je takým filmom, filmom akurát, ktorý, okrem toho, že sa naň príjemne díva, aj čosi odhaľuje, kamsi nazerá, čosi rieši, ale divák to môže pokojne ignorovať, lebo sa sústredí na príbeh o troch generáciách žien nažívajúcich v spoločnej domácnosti a riešiacich všedné ľudské, ženské problémy, ktoré sú síce obyčajné, ale vôbec nie banálne.

Pondelok 24.10. 2005, ČT2, 21.30
Spomienky na Hviezdny prach (Stardust Memories)
Takto, týždeň po týždni sa jednotlivé filmy Woodyho Allena na seba podobajú ešte viac. Netuším, či ma vo finále donútia prehodnotiť skrz naskrz pozitívny postoj ako k Allenovi, tak k jeho tvorbe, ale možno k tomu ani nedôjde, lebo na Hviezdny prach sa už dívať nebudem. Predsa len, Allen vo väčších dávkach nudí. Spomienky na Hviezdny prach vznikli ako komediálna dráma v roku 1980 a ponúkajú príbeh komika, ktorý ťažko znáša svoj filmársky úspech a popularitu, ale nechce sa ich vzdať. A samozrejme, odmieta sa vzdať aj svojich partnerských avantúr, tápa medzi dvoma ženami, analyzuje sa, mudruje. No Allen, divokú akciu nikto nečaká.

Pondelok 24.10. 2005, Prima, 22.55
Kontraband (Knock Off)
Najlepší film, v ktorom sa kedy objavil Jean-Claude Van Damme, vlastne nie, o kvalite radšej nehovorme, skôr o zábavnosti. Van Damme mal šťastie v nešťastí. Hneď ako jeho kariéra začala upadať, skúsil to znova cez Hongkong. Kontraband nakrútil v hongkonsko-americkej koprodukcii, zveril sa do rúk jedného zo zakladateľov a majstrov hongkonskej akčnej školy režiséra Tsui Harka a ani sa len nepokúsil o čosi, čo by mohlo pripomínať herecký prejav. V Kontrabande stvárňuje módneho návrhára, ktorý sa zapletie s falšovateľmi značiek a spustí čistokrvné akčné orgie.

o-tvtipy7-3

Štvrtok 27.10. 2005, Jednotka, 02.40
Gohatto (Posledný samuraj)
Ak by tu, v rámci TV tipov, existovala inštitúcia filmu týždňa, nie je o čom. Japonsko-francúzsko-britská dráma z roku 1999, ktorá sa dotýka problematiky homosexuality medzi samurajmi, nakrútená režisérom Nagisaom Oshimom, nielen odkrýva jedno z najhlbšie skrývaných tabu, ale spracováva ho s takou mierou vkusu a predovšetkým s takou hĺbkou, že teplí samuraji sú v tomto filme vlastne úplne vedľajší.
Komu sa nechce čakať na tento film do štvrtka a potom byť hore takmer do rána, ten si ho môže pozrieť hneď v našej ponuke v sekcii Filmy!

Štvrtok 27.10. 2005, ČT2, 21.45
Krajina nikoho (No Man’s Land)
Vojna v bývalej Juhoslávii bola, ako väčšina vojen, načisto iracionálnou, zbytočnou, absurdnou záležitosťou. Zbrane zmĺkli a rozozvučali sa múzy, ale pokojne by som to oželel a určite aj režisér a scenárista Danis Tanovič, hoci by jeho film, o proti sebe strieľajúcich vojakoch ocitnuvších sa v jednom zákope, nikdy nevznikol, a ak hej, tak by určite nebol taký silný. Zem nikoho je úplne, úplne čierna komédia o absurdnosti vojny, vznikla v roku 2001 v masívnej koprodukcii, ocenil ju kto mohol, ale za to, aby mala byť o čom, tá vojna určite nestála.

Piatok 28.10. 2005, Prima, 15.10
Choď, Trabi, choď! (Go, Trabi, Go)
Dnes už ťažko uveriteľná nemecká komédia nakrútená v roku 1991, o výlete postvýchodonemeckých pasažierov do Talianska na Trabante. Režisér a spoluscenárista Peter Timm zjavne predpokladal, že film s „autom“ v hlavnej úlohe by mohol byť vtipný a on vlastne aj je, ale asi trocha iným spôsobom, ako očakával. Prehliadka trápnosti a ďalší z dôvodov, prečo slovné spojenie nemecká komédia pôsobí ako oxymoron.

o-tvtypy7-4

Piatok 28.10. 2005, Dvojka, 21.50
Maratónci (Maratonci trce pocasni krug)
Smrť a veci nasledujúce sú fascinujúca téma, pohreby o to viac, že sú akýmsi praktickým vyústením. Ak je spracovaná s humorom, čiernym, priam morbídnym, môžeme očakávať len to najlepšie, presne ako v prípade juhoslovanskej komédie z roku 1982, nakrútenej režisérom Slobodanom Sijanom. Rodina Topalovičovcov prevádzkuje pohrebnú službu už po generácie, remeslo sa dedí z otca na syna a dedí sa ťažko, dokonca tak ťažko, že celý proces môže skomplikovať vražda. Problém je v tom, že aktuálny dedič akosi odmieta niesť ďalej na pleciach truhly otcov a chcel by sa v živote živiť čímsi iným. Proti nie je len rodina aktuálna, ale aj potenciálna, akoby aj nie, keď možno svokor vyrába truhly.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]