Od minula televízne tipy zase troška nabobtnali, ale netreba sa báť, že vás navádzame, aby ste pred telkou počas nasledujúcich dní trávili zbytočne veľa času. Skôr naopak, v dvoch prípadoch sa vás snažíme čo najserióznejšie varovať: určite nepozerajte Orient Expres a Tvrďáka. Možno by vám také čosi ani nenapadlo, ale predsa, náhody dokážu spôsobiť veľké škody.
Sobota 1. 10. 2005, ČT 1, 12.55
Veľké televízne spracovanie klasiky Lewisa Carrolla, vzniknuvšie v americko-britsko-nemeckej koprodukcii v roku 1999, pod režisérskym vedením Nicka Wiilinga, s okázalou výpravou, trikmi, ktoré vôbec nepôsobia televízne a hereckým obsadením, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny blockbuster. Robbie Coltrane, Whoopi Goldbergová, Ben Kingsley, Christopher Lloyd, Martin Short, Peter Ustinov a ako Alenka u nás úplne neznáma televízna hviezdička Tina Majorinová. Výlet za zrkadlo si vychutnajú hlavne deti, ale ani my, dospelí, nemusíme ťahať za kratší koniec, hlavne keď troška posunieme optiku a celé to budeme vnímať aj ako bizarné soft-pedofilné psychedelické podobenstvo o krehkých hraniciach reality.
Sobota 1. 10. 2005, STV 2, 22.00
Swing
Prekvapivo príjemný autorský filmík alžírskeho scenáristu a režiséra Tonyho Gatlifa nakrútený v roku 2002 vo francúzsko-japonskej koprodukcii. Chlapec na prázdninách prepadne čaru cigánskej muziky a sám sa v nadšení začne učiť hrať na gitaru. Viac komédia, menej dráma, ale úplne najviac hudobná, pričom slovko Swing sa k hudbe vzťahuje až v druhom pláne. V prvom je to meno cigánskeho dievčaťa, s ktorým sa chlapec popri všetkom tom nadšení z muziky skamaráti.
Sobota 1. 10. 2005, Markíza, 22.50
o-memento |
Predpokladám, že majstrovský kúsok režiséra Christophera Nolana o chlapíkovi bez krátkodobej pamäte, pátrajúcom po vrahovi a znásilniteľovi svojej manželky, unikátny predovšetkým formou rozprávania, nikomu predstavovať netreba. Len vedzte, že ide, je príjemné sa k nemu vrátiť, lebo s každým pozretím je lepší. Len škoda zmršeného prefabrikovaného televízneho dabingu. Film vznikol v roku 2000, hlavnú úlohu v ňom stvárnil Guy Perace, ale vo filme najpríjemnejšie prekvapila Carrie-Anne Mossová, ktorá v Matrixoch vlastne ani nemala šancu dokázať, že je veľmi dobrá herečka.
Pondelok 3. 10. 2005, Joj, 02.05
Noci mystické a boje pirátske (Mystic Nights and Pirate Fight)
Americký dobrodružný film z roku 1998, koncipovaný režisérom a scenáristom Dougom Livelym tak trochu ako pocta starým dobrodružným romantickým filmom o pirátoch. Mapa, poklad, záporáci, teda presne to, čo by človek od filmu s podobným názvom očakával. V žiadnom prípade nie kúsok, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom zapíše do dejín kinematografie a iste nie ani jeden z desaťtisíc najlepších filmov, aké kedy boli nakrútené, ale za jedno nočné pozretie určite stojí a pri správnom naladení dokáže veľmi príjemne pobaviť.
Pondelok 3. 10. 2005, ČT 2, 21.30
o-aniehal |
Je Annie Hallová najlepším filmom Woodyho Allena? Môže ním vôbec byť, keď vznikla už v roku 1977? Hmmm, skôr si myslím, že nie, že je troška preceňovaná, v každom prípade však ukazuje Allena aj v tých filmárskych polohách, ktoré boli vo svojej dobe považované za veľmi inovátorské. Témy samozrejme zostávajú, Allen v konečnom dôsledku nakrúca celý život stále jeden a ten istý film, akýsi ideál. Osobne si myslím, že v Annie Hallovej sa k nemu dostal najbližšie.
Streda 5. 10. 2005, Joj, 23.25
Orient Expres (Death, Deceit & Destiny Aboard the Orient Express)
Peklo je bližšie, ako by sa mohlo zdať. Čosi je vo veľkom neporiadku, ak celkom vážne mienené akčné filmy vznikajú v bulharsko-kanadskej koprodukcii a bez štipky hanby neváhajú v úlohe hlavnej hviezdy predvádzať obskúrnu bytosť menom Richard Grieco. Režisér Mark Roper už párkrát zaťal kinematografii poriadne do krku, ale ranou, ktorú jej spôsobil v roku 2001, prekonal sám seba. Najprv zorganizoval v legendárnom vlaku z Paríža do Istanbulu honosný silvestrovský večierok pre elitu, potom nebohých cestujúcich vystavil brutálnemu teroristickému útoku a nakoniec ich nechal zachrániť hercom. Áno, priatelia, Grieco hrá vo filme herca s akčnými sklonmi. Ak by sme Ropera označili za Josefa Mengeleho kinematografie, niekomu určite ukrivdíme, dúfam len, že Roperovi. Na druhej strane, Orient Express je možno jediným filmom, v ktorom ako hlavný záporák vystupuje Usáma Bin Ládin (nepresvedčivo stvárnený Christophom Waltzom). No nepozrite si to.
Štvrtok 6. 10. 2005, Markíza, 23.35
o-tv-tvrdas |
Čistokrvné blaxtapolation režiséra Johna Singletona z roku 2002, o Afroameričanoch v gete, nakrútené pre Afroameričanov, zhodou náhod ocitnuvšie sa v slovenskej komerčnej televízii, kde tíško číha na nič netušiacich divákov, s cieľom napáchať čo najväčšie vkusové škody. A svoj štek v tom má aj Snoop Dogg.
Piatok 7. 10. 2005, ČT 2, 21.50
Miles Davis: Electric Kind of Blue (Miles Electric A Different Kind of Blue)
Vynikajúci britský dokument režiséra Marraya Lernera z roku 2002, pozostávajúci z dvoch častí: v prvej o géniovi pohovoria renomovaní hudobníci, prevažne džezmeni, samozrejme, v druhej uvidíte 38-minútový remastrovaný záznam koncertu Miles Davis Bandu z roku 1970 z rockového festivalu Isle of Wight.
Juraj Malíček viac od autora »
Vaše reakcie [11]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|