Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 6.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sex a guľky v bazéne

Blank

Smutné, televízny týždeň bude skromnejší, na druhej strane, bude viac času na zmysluplnejšie veci, trebárs na šantenie s bublifukom, alebo na skladanie puzzle.     

Sobota 8. 10. 2005, Joj, 10.25
Moje meno je Nikto (Il mio nome nessuno)
Hoci je spaghetti western považovaný za taliansku odpoveď na čisto americký žáner, len málo ich, odhliadnuc od faktu, že v nich často hlavné úlohy stvárňovali americkí herci, vzniklo výhradne v talianskej produkcii. Nikto je jedným z vrcholov tohto subžánru, vznikol v roku 1973 v taliansko-francúzsko-západonemeckej koprodukcii a jednu z hlavných úloh v ňom stvárnila legenda westernu amerického, Henry Fonda. Film nakrútil režisér Tonino Valerii pod spolurežisérskym dohľadom nestora spaghetti westernov Sergia Leoneho, zodpovedného aj za námet filmu. Jednoduchá zápletka o bezmennom pištoľníkovi odnikiaľ, čo sa pletie pod nohy starnúcemu harcovníkovi na ceste pomsty, priniesla do žánru prvok dovtedy nevídaný - humor, a stala sa veľkou využitou hereckou príležitosťou pre Terenca Hilla, ktorý dokázal, že zvládne aj náročnejšie party ako fackovacie orgie po boku Buda Spencera.    

 o-tv5-2
Sobota 8. 10. 2005, Dvojka, 22.00
Kandahár (Safar e Ghandehar)
Iránsku kinematografiu netreba znalcom zvlášť predstavovať, skôr naopak, iránske filmy sa tešia veľkému rešpektu a exotika s tým veľmi nemá čo robiť. Skôr kvalita, ako v prípade iránsko-francúzskeho autorského filmu Kandahár režiséra a scenáristu Mohsena Makhmalbafa, nakrúteného v roku 2001. Dve sestry, Afganky, jedna žije od detstva v Kanade, tá druhá zostala v Afganistane, kde prišla o obe nohy a plánuje samovraždu. Kanadská sestra sa rozhodne do Afganistanu vrátiť a pomôcť sestre nájsť životnú rovnováhu, odhodlanie, zmysel života, skrátka presvedčiť ju, aby od plánu nezlučiteľného s Islamom odstúpila. Zaujímavé, iste veľmi ľudské, silné, ale možno až príliš depresívne.    

 o-tv5-3
Nedeľa 9. 10. 2005, ČT 2, 17.30
Klenotníci mesačného svitu (Les Bijoutiers du clair de lune)
Posledný spoločný film režiséra Rogera Vadima a Brigitte Bardotovej, nakrútený už po ich rozchode, v roku 1957. Vynikajúca francúzsko-talianska dráma, krásna Brigitte Bardotová v nej stvárnila čerstvo z kláštora navrátivšiu sa slečnu, ktorá ešte viac skomplikuje už aj tak napäté susedské vzťahy v mieste jej nového pôsobenia. Konflikt, intrigy, samozrejme láska, nenávisť a vášeň, nechýba nevera a žiarlivosť. Nad tým všetkým sa však nesie Bardotovej herecký výkon. Nemôžem si pomôcť, ale Klenotníci mesačného svitu sú presne takým filmom, aké sa už dnes nenakrúcajú. A vôbec, v svetle podobných old school kúskov to ide s kinematografiou poriadne dolu vodou.

Pondelok 10. 10. 2005, ČT 2, 21.30
Interiéry (Interiors)
Jeden z mála pokusov Woodyho Allena o psychoanalytickú autoterapiu zbavenú komediálneho rozmeru. Chýba cynizmus a irónia Allenovi vlastné, zostáva nimranie sa vo vzťahoch, citoch a sexuálnej kompatibilite a v tejto podobe Woody troška unavuje a hlavne troška nudí. Woody Allen ho podľa vlastného scenára nakrútil v roku 1978, ale nezahral si v ňom. Rozpadá sa zdanlivo pevné manželstvo, na vine je manžel, ktorý sa len tak, z ničoho nič, rozhodne zdvihnúť kotvy a manželka to odmieta akceptovať a snaží sa vzťah zachrániť. Ak by to nakrútil Bergman, nikto by sa nečudoval, ale Woodymu to človek jednoducho neverí.         

Utorok 11. 10. 2005, Prima, 03.45
Sex a guľky (The Cure for Boredom)
Smutný pokus o veselú bláznivú komédiu s presahom. Americký film z roku 2000 nakrútený režisérom Rubenom Preussom v nezmyselnej snahe priblížiť sa trendu veselých filmov o neveselých veciach. Dvaja nájomní vrahovia, truhlíci, ktorým by súdny človek nedal zabiť ani nudu, zbavia životných starostí mafiánskeho bossa a odmietajú niesť následky. Útek sa javí ako ideálne riešenie, hatí ho fakt, že hrdinovia si nechajú ukradnúť auto aj s mŕtvolou v kufri. Ten zvyšok je trápenie na všetkých frontoch. Trápil sa štáb pri nakrúcaní zbytočného filmu, trápia sa postavy v tom filme a trápi sa divák pri jeho sledovaní.

 o-tv5-4
Utorok 11. 10. 2005, Dvojka, 21.55
Krajina v hmle (Topio stin omichli)
Francúzsko-grécko-talianska dráma režiséra a scenáristu Thea Angelopoulosa z roku 1988, ocenená Strieborným levom na MFF v Benátkach. Grécke sirôtky sa v ňom vydávajú do Nemecka hľadať svojho fiktívneho otca a divákom ich je ľúto. To je asi tak všetko, čo potrebujete vedieť, ak máte chuť na depresívny smutný film. Krajinou v hmle nemáte čo pokaziť, osobne si však myslím, že život je príliš smutný na to, aby sa na to človek ešte aj díval v telke.         

Piatok 14. 10. 2005, Prima, 23.15
Veľká vlaková lúpež (The First Great Train Robbery)
Skôr ako sa Michael Crichton stal globálne úspešným spisovateľom, skúšal nie celkom márne šťastie na režisérskej stoličke. Veľkú vlakovú lúpež nakrútil za britské peniaze podľa vlastného scenára v roku 1978 ako svoj tretí celovečerný film. Do hlavných úloh filmovej verzie zločinu známeho ako lúpež storočia obsadil Seana Conneryho a Donalda Sutherlanda. Vlak so žoldom pre britských vojakov bojujúcich na Kryme bude vykrádať samotný Connery a díva sa na to príjemne.

Piatok 14. 10. 2005, Joj, 23.35
Bazén (Swimming Pool - Der Tod feiert mit)
Nemecký horor, označenie, ktoré už samo osebe vzbudzuje pochybnosti. Čosi podobné ako nemecká komédia, len namiesto vtipu v tom chýba strach. Áno, film Borisa von Sychowskeho z roku 2001 veľmi vydesiť nedokáže, iba ak naivného študenta filmovej réžie, čo ešte verí, že na filmy by sa malo dať dívať. Teenageri začnú umierať v aquaparku a neskončia, až kým neodhalia maniakálneho vraha v svojich radoch. Ale to už veľa ľudí neuvidí, po pol hodinke prepnú aj tí najodolnejší.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [2]