Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 18.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

III. Minority Film Festival

Blank

Od štvrtka 20. októbra do nedele 23. októbra 2005 sa bude konať tretí ročník nesúťažnej prehliadky filmov s tematikou menšín MINORITY FILM FESTIVAL 2005. Z poverenia Úradu vlády SR ju pripravuje Barok film v spolupráci so spoločnosťou Bioscop, Slovenským filmovým ústavom, Asociáciou slovenských filmových klubov a mestskou časťou Bratislava - Staré mesto. Vstup na všetky predstavenia je pre všetkých záujemcov podľa kapacity kinosály voľný, zdarma.

Tak ako divácky mimoriadne úspešné predchádzajúce ročníky, aj tento prinesie najrôznejšie príklady toho, ako sa kinematografia vysporiadava s otázkou menšín, spolužitia a tolerancie - s cieľom odtabuizovať problematiku, vyvolať zamyslenie a diskusiu. Premietania sa budú konať v bratislavských kinách Mladosť a Tatra.

Tohtoročný Minority Film festival otvorí slovenská premiéra nového poľského filmu Oskar. Na motívy románu Erika - Emmanuela Schmitte z prostredia detskej onkológie ho nakrútil režisér Marek Piwowski. Premiéru uvedie slovenská herečka Zuzana Krónerová. Prehliadku uzavrie nový slovenský celovečerný dokumentárny film J. Vojteka My zdes o Slovákoch, ktorí po návrate zo svojej ruskej domoviny hľadajú domov na Slovensku.

Tretí ročník sa zameral predovšetkým na celovečerné hrané a dokumentárne filmy. Hoci sú ich témy rôznorodé, prevláda pozornosť zdravotne postihnutým a deťom. Program tvoria domáce i zahraničné dokumentárne a hrané filmy o menšinách v minulosti aj súčasnosti, zoradené do minicyklov. Pod označením Menšiny vo svetovom hranom filme si diváci môžu pozrieť filmové hity ako Exil Tonyho Gatlifa (2004) odmenený na festivale v Cannes Cenou za réžiu, Môj učiteľ Ibrahim (2003) s Omarom Sharifom v hlavnej role, za ktorú získal francúzsku národnú cenu César, cenou EMMY vyznamenaný televízny film z produkcie HBO Normálny s Jessicou Langeovou, ale aj najnovšiu snímku Emira Kusturicu Život je čudo.

Menšiny v slovenskom hranom filme pripomenú klasické slovenské filmy režiséra Petra Solana A pobežím až na kraj sveta (1979) a Boxer a smrť (1962), ako aj film P. Gejdoša Sýkorka (1989).

Z ponuky distribučnej spoločnosti WNDF, zabezpečujúcej programy pre slovenské digitálne videokiná, festival uvedie dvojicu celovečerných dokumentárnych snímok Duše Neapola o štyristoročnej neapolskej dobročinnej organizácii, aj o pestrom obyvateľstve mesta pod Vezuvom, Neviditeľní - ilegálne v Európe, sledujúci osudy nelegálnych prisťahovalcov, no i komediálnu drámu zo súčasnej kurdskej dediny v Arménsku, odmenenú cenou filmového festivalu v Benátkach Vodka Lemon.

Na programe je aj pásmo dokumentárnych filmov americkej televízie ABC o tom, ako zvieratá pomáhajú zdravotne postihnutým ľuďom Working Animals a usporiadatelia sľubujú i jedno filmové prekvapenie.

Súčasťou festivalu budú aj sprievodné podujatia, najmä tradičné a bratislavskou verejnosťou obľúbené koncerty hudobných skupín, orientovaných na menšinové žánre. V sobotu zahrá citarová kapela BASTYA a v nedeľu rómska kapela Lacho Drom. Koncerty sa budú konať pred kinom Mladosť na Hviezdoslavovom námestí vždy o 16:00 hod.

Za účasti verejnosti, politikov, sociológov, predstaviteľov menšín a novinárov sa v sobotu 22. októbra o 11. hodine uskutoční v kine Mladosť diskusia na tému MY A TÍ DRUHÍ.

Bližšie informácie o programe nájdete na ďalšej stránke.

Štvrtok 20. októbra 2005

kino TATRA

18.30
Slávnostné otvorenie prehliadky
OSKAR
film na motívy románu Erika - Emmanuela Schmitte z prostredia detskej onkológie
r. Marek Piwowski, Poľsko 2005
uvádza Zuzana Krónerová

21.00
ŽIVOT JE ČUDO (KAD JE ŽIVOT BIO ČUDO)
nový film Emira Kusturicu
r. Emir Kusturica, Juhoslávia - Francúzsko, 2004
Bosna 1992. Luka, srbský inžinier z Belehradu, sa usadí v dedine na konci sveta so ženou Jadrankou, opernou speváčkou, a so synom Milošom. Luka pripravuje stavbu železnice, ktorá premení tento zabudnutý kraj na turistický raj. Hlboko ponorený do práce a zaslepený prirodzeným optimizmom, Luka ako by ani nevnímal neustále hrmenie blížiacej se vojny. Keď boje vypuknú, Lukov život je hore nohami. Jeho žena Jadranka sa mu stratí v objatí maďarského muzikanta, zatiaľ čo jeho syna povolajú na front. Luka s neutíchajúcim optimizmom čaká na rodinu, ale Jadranka se nevracia a Miloš sa dostane do zajatia. A potom Lukovi privezú moslimku Sabahu… Film je oslavou radosti zo života, lásky a humanity.

Piatok 21. októbra 2005

kino MLADOSŤ

11.00        
WORKING ANIMALS
dokumentárny cyklus televízie ABC o pomoci zvierat
zdravotne postihnutým ľuďom

14.00
NEVIDITEĽNÍ - ILEGÁLNE V EURÓPE
(INVISIBLE - ILLEGAL IN EUROPE)
r. Andreas Vogt, Nemecko
Dokumentárny film o osudoch nelegálnych prisťahovalcov

17.00        
MENŠINY V SLOVENSKOM FILME
SÝKORKA
1989, sc. P. Kováčová, r. P. Gejdoš
Príbeh priateľstva židovského chlapca a českého dievčaťa na prahu vojny.
Cena MFF pre deti a mládež v Zlíne 1990.
Lyrický príbeh z obdobia nástupu fašizmu. O veľkom priateľstve dvoch detí, dcéry českého kníhtlačiara Danky a citlivého židovského chlapca Tea.

19.00
EXIL (EXILS)
r. Tony Gatlif, Francúzsko 2004
Žiaden strom nemôže žiť bez koreňov. Ani ľudia.
Deti prisťahovalcov zo severnej Afriky hľadajú svoje životné istoty.
Skvelá etno hudba - ako je vo filmoch T. Gatlifa zvykom.
Cena za réžiu na MFF v Cannes.
Jedného dňa navrhne Zano svojmu dievčaťu Naďme, aby sa vydali cez Francúzsko a Španielsko až do Alžírska a poznali tak zem, odkiaľ utiekli kedysi pred rokmi ich rodičia do Francúzska. Sčista-jasna sa tieto dve „deti exilu“ vydajú na cestu s jedinou batožinou - hudbou. Duchom úplne slobodní sa opájajú zmyselnosťou a temperamentom andalúzskeho vidieka, kým sa odhodlajú prekročiť Stredozemné more. Od jedného stretnutia k ďalšiemu, v rytme techna i flamenca, prejdú Zano s Naďmou cestu svojich predkov v opačnom smere. Cieľ prinesie okrem dezilúzií aj nečakané poznanie samých seba.
21.00
Zvláštne uvedenie
Pásmo krátkych filmov
Slovensko - Slovenské rozprávky, réžia Ivo Brachtl
výber z produkcie Jeden svět

Sobota 22. októbra 2005

11.00
okrúhly stôl na tému MY A TÍ DRUHÍ
14.00
DUŠE NEAPOLA (Zielen van Napels)
scenár a réžia: Vincent Monnikedam, Holandsko 2004
Celovečerný dokument rozpráva o štyristoročnej neapolskej dobročinnej organizácii i o pestrom obyvateľstve mesta pod Vezuvom.
Jedinečná nádhera Neapola, rozprestierajúceho sa na brehu obrovského zálivu v tieni sopky, inšpirovala Goetheho k slávnemu výroku: “Vidieť Neapol a zomrieť.” No Neapol má viac tvárí. Za nádherou a vznešenosťou, ktoré sa datujú od čias, keď mal ešte Neapol veľký politický a spoločenský vplyv, tu nájdeme aj chudobu a nešťastie. Filmový režisér Vincent Monnikdendam svoje putovanie končí v zastrčených uliciach a príkrych uličkách, kam sotvakedy prenikne slnečný svit, kde toto prastaré mesto ovláda temná dráma a frivolnosť. Ústredným motívom filmu je obraz Sedem skutkov milosrdenstva od Caravaggia, majstra štýlu clair-obscur. Toto dielo namaľoval v roku 1607 na základe objednávky od urod

Tlačový oznam  viac od autora »

:: Súvisiace reklamné odkazy