Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Komentáre k článku "Ako sa názorovo delí národ" späť na článok zobraz všetky
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.
Pár nesúvislých postrehov 06.12.2007 10:27 tderer
" Vysvetľuje, ako sa mohli stať z detí rabínov zakladatelia a šíritelia komunizmu, alebo prečo toľko ponovembrových horlivých pravičiarov bolo z rodín tuhých boľševikov."
Mladá generácia býva nespokojná so svetom rodičom. Takže v rámci rebélie si nájde nejaké stanovisko z opačného brehu. Bežný kyvadlový jav.

"Väčšina našich ľudí má geneticky zakódovanú skôr náklonnosť k nemennosti a pokoju. Vo voľnom čase sa radšej venuje rodine a koníčkom ako flákaniu sa po námestiach. Neotravujte nás žiadnou ideológiou, chleba lacnejší nebude."
Na Slovensku sme tradične zvyknutí, že tento región je vždy vo vleku udalostí zvonka, a sám na ne nemá vplyv, len sa zadýchane prispôsobuje trendom. Myšlienka spoluúčasti všetkých občanov na spravovaní krajiny (taká samozrejmá napr. vo Švajčiarsku) sa u nás zatiaľ neujala. Je ľahšie nadávať, ale v podstate sa nestarať, lebo veď politika je panské hucútstvo.

"Rozumejú iba elitnému pudu, ktorý nekompromisne velí maximalizovať osobný zisk bez ohľadu na okolie."
Ale figu. Každý tzv. bežný občan je vybavený takýmto pudom. Každý chce mať plné brucho s minimom námahy, a každý bude hrabať pre seba bez ohľadu na okolie, kým ho skúsenosť nenaučí,že niekedy sa oplatí krátkodobo si odoprieť, neodrbávať iných, a v budúcnosti sa mu táto investícia vráti. Trebárs v podobe vyššej osobnej bezpečnosti. A ELITY sú podľa mňa práve tí, čo to pochopili skôr, než osadenstvo krčmy v Hornom Výplachu.

Elít máme na Slovensku málo. Bežne sa stane, že aj kdejakému rektorovi či ministrovi trčí slama z topánok.

"Ako keby všetky takéto ideály potrebovali v celosvetovom meradle začínať so zánikom národov práve od Slovenska." Hm. Tu stačí stručný komentár: paranoja.
reakcia Pár nesúvislých odpovedí 06.12.2007 12:46 anonym
To čo ste nazvali paranojou mi vyšlo z obyčajného porovnania pravicových intelektuálov u nás a napr. v Maďarsku, Česku a Poľsku atď. Nikde sa nesprávali tak svetoobčiansky a s takým posmechom k národným tradíciám ako u nás. Skôr naopak. Veď to má aj logiku. V politike vždy viac podliehajú takýmto a podobným náukám ľavicové hnutia. Ako keby sa možnosť demokracie vylučovala s určitým národným cítením. (Pripomínalo mi to českých komunistov, ktorí začali s likvidáciu štátu v zmysle marxizmu likvidáciou slovenských politických orgánov.)
Bolo to veľmi pomýlené, lebo hneď v počiatku sa tým narušil proces zvykania si na seba tých čo sú alebo sa stali určitou elitou s tými, čo k nej nepatria. Takýto pravičiari sa začali vnímať ako cudzí, nie naši. Dnes už to mnohí pochopili a aj oficiálne a najmä súkromne to priznávajú, hlavne z okruhu KDH.
Bolo to nielen pomýlené ale aj hlúpe, pretože tým uvoľnili miesto rôznym insitným politikom a dobrodruhom, ktorí jednoducho zaplnili voľný priestor.
Vytvoril sa tým aj určitý chaos v ľavici, tak že niektorí ľavičiari sa dostanú nechtiac a úplne v rozpore k ideám ktorým veria na „národnú“ stranu. S pátosom a zaujatím obhája Mináča a do pekiel zatratia Hlinku. Pritom obom, pravdaže v inej politickej situácii a z iných politických východísk šlo o to isté.

Tzv. obyčajní ľudia sa rozhodujú z hľadiska okamžitých potrieb, čiže spoliehať sa že si budú vypočítavať, že keď si niekto v súčasnosti odoprie bude sa mať o 5, 10, 15 rokov lepšie je naivné. Všetko závisí od sociálnej štruktúry obyvateľstva. Teda čim viac bude elity v kvalitatívnom zmysle, tým sa bude možné na to viac spoliehať.

Čo sa týka elity, to je aj taký mätúci pojem, ale možno ho chápať dvojako – kvalitatívne a vecne. Čiže napríklad politik vo funkcii patrí medzi mocenskú elitu i keď nemusí mať nejaké kvalitatívne (elitné) myslenie a správanie.
Š. Čin
reakcia to autor 06.12.2007 15:10 tderer
O.K., aj my dvaja sa môžeme donekonečna dohadovať, trebárs v rámci sporu "národný princíp verzus občiansky princíp", a je to pekná ilustrácia plurality názorov:-) Slová , slová, slová, ako vraví priateľ Shakespeare v Hamletovi.

Takže nechám bokom nejednoznačné pojmy a dojmy (napr. elity), a poviem len, že IMHO národná hrdosť (aj keď celkom neviem, čo to je a na čo je to dobré) potrebuje mať reálny základ. Švajčiari sa pred 700 rokmi zjednotili sami, a bez cudzej pomoci (z vôle ľudu a za jeho aktívnej účasti) vyhnali kdejakých okupantov, a odvtedy si vládli sami - stálo to stáročia námahy, obetí, ale stálo to za to. Pionieri, čo osídľovali Divoký Západ s Bibliou a Jeffersonovým textom v ruke, vybudovali (zase za cenu útrap a obetí, ale na báze úžasnej myšlienky o slobode) nový štát, dnes veľmoc číslo 1. To už je báza na nejakú "národnú hrdosť".

Slovensko bolo samostatné dvakrát (raz z vôle Hitlera, raz potreboval vlastný piesoček Mečiar), a problém je v tom, že akékoľvek umelé injekcie národnej hrdosti, účelovo aplikované rôznymi ideológmi, sú skrátka falošné, neúprimné, a nemajú potrebný základ. Po tom, čo sa tu odohralo od rozpadu Československa, je pojem všetkého národného tak zneužitý, sprofanovaný a zosmiešnený, že by som radil vôbec ho viac nepoužívať. Slovensko nepotrebuje národné cítenie, Slovensko potrebuje elementárnu slušnosť ako normu, fungujúce súdy, viac vzdelania a viac vzdelaných ľudí, čo sa nedajú opiť rožkom od krčmových politikov.
reakcia Vy ma vôbec nerozumiete 06.12.2007 16:43 anonym
Tu nejde o žiadne injekcie národnej hrdosti. Vôbec zaoberať sa tým, či je niekto národne orientovaný alebo nie je choré a nenormálne. Ide o samozrejmú vec, ktorá je prirodzená a bežný človek sa tým ani netrápi. A práve skupina pravicových intelektuálov z tohto spravila politikum, že vytiahla teóriu ako keby sa národný princíp vylučoval alebo stál v protiklade k občianskemu.

Predmetom politiky by vôbec nemala byť takáto záležitosť. Lenže keď niekto začne, tak ako vy tu stále pertraktovať to, že pojem „všetkého národného je tak zneužitý, sprofanovaný a zosmiešnený, že by som radil vôbec ho viac nepoužívať“, tak vyvolá tým iba averziu. Ostatne táto vaša citácia platí všeobecne alebo iba špeciálne pre Slovensko? Veď keby ste niečo takéto povedali napríklad v Maďarsku asi by ste ako pravicový intelektuál ťažko uspeli. Ja viem, že Maďari sú v tomto extrémni, ale nemýľte sa v tom, že Slovákom môžete v tejto veci nadávať a zosmiešňovať do sýtosti a oni vám budú ešte tlieskať. Veď načo by im bol národ, keď je to len obyčajná sedľač vylezená z nejakej čiernej diery do Európy.

No a to som chcel povedať, že práve takéto názory a postoje viedli k odcudzeniu určitej skupiny pravicových intelektuálov. Pokojne môžete mať tieto názory ako súkromná osoba a aj ich písať v nejakom týždenníku, ale nemôžete chcieť sa s takýmto postojom usilovať v demokracii o vyššie preferencie ako 1 až 1,5 %.
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.




:: Súvisiace reklamné odkazy Pridaj odkaz 
  
Anketa
Budeme vám chýbať?

Mne ste chýbali aj doteraz.
Mne ste chýbali aj doteraz. - 8%
8%
Som tu prvýkrát, o čo ide?
Som tu prvýkrát, o čo ide? - 12%
12%
Áno, ale len ak aj my vám.
Áno, ale len ak aj my vám.  - 8%
8%
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať!
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať! - 1%
1%
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy!
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy! - 5%
5%
Práve zakladám svoj magazín a lepší.
Práve zakladám svoj magazín a lepší. - 0%
0%
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať?
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať? - 26%
26%
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.  - 4%
4%
Mne budú najviac chýbať ankety.
Mne budú najviac chýbať ankety.  - 6%
6%
Čo si počnem bez Stropkova?
Čo si počnem bez Stropkova? - 14%
14%
A čo bez sexu?
A čo bez sexu?  - 3%
3%
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!  - 13%
13%