Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Komentáre k článku "Zdravý sedliacky verzus zdravý kupecký rozum" späť na článok zobraz všetky
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.
Celkom fajn... 09.01.2007 10:11 anonym
Konečne článok, ktorý mi po viacerých stránkach ulahodil, aj keď s niekoľkými myšlienkami viac-menej nesúhlasím. (Záver.)
Zdravý sedliacky rozum si spájam s minulosťou, teda faktom, že Slovač bola pod bremenom mocipánov a musela hrdlačiť. To vyformovalo celú našu spoločnosť (vtedy prevažne sedliacku) a okovy takého jarma nemožno sňať z generácie na generáciu. Druhým spojivkom sú starí rodičia, ktorí nemajú žiadne vysokoškolské vzdelanie a aj napriek tomu svojmu mladšiemu okoliu odovzdávajú múdrosti naučené vekom alebo spomenutím si na slová ich dedov.

Autor píše: A to, že surovinových zdrojov nielenže neubúda, ale je ich, naopak, stále viac. Vnímam ako zavádzanie. Ak berieme do úvahy palnétu Zem, tak suroviny boli, sú a budú obmedzené. Ekológovia nebijú na poplach preto, že sa vyťaží ropa a už jej nebude, ale preto, že ťažba zaťažuje ekosystém primárne a aj sekundárne. A neviem si predstaviť, ako jedného dňa bude ľudstvo filtrovať oceány či znečistené rieky, aby malo pitnú vodu, alebo ako bude vyrábať kyslík, či odchytávať všetky plynné nečistoty zo vzduchu. Nechcem si dokonca ani predstaviť, z čoho bude čerpať energiu, aby "očistou" ako tak spomalil proces znečisťovania.
A aj: Horniny a nerasty sú totiž bezcenné, pokiaľ... je veľmi diskutabilné. :)
reakcia Múdra stará žena 09.01.2007 10:30 anonym
Dlho som rozmýšľal, prečo sa mi moja 87 ročná svokra zdá múdrejšia ako väčšina z jej ôsmich detí i keď ony majú školy. Tento článok mi na to dal čiastočnú odpoveď.
Kým táto žena stelesňuje zdravý sedliacky rozum, ktorú takmer nepoznačili výčiny vyšinutých ideológov, u jej detí a u mnohých z nás je to vidieť viac ako si to dokážeme pripustiť.
reakcia suroviny 09.01.2007 11:16 anonym
To, že si ty niečo nedokážeš predstaviť ešte nič neznamená. Napríklad, prečo berieš v úvahu len zásoby surovín na planéte Zem? Evolúcia je o rozširovaní ľudstva a naša expanzia na iné planéty slnečnej sústavy je len otázkou času.
reakcia suroviny 09.01.2007 13:06 anonym
Zásoby surovín na planéte Zem beriem preto, lebo momentálne a ani v krátkej budúcnosti (niekoľko generácií) nie sme schopní ťažiť suroviny vo vesmíre a k momentu, kedy ich budeme transportovať na Zem, je ešte ďalej.
A akou otázkou času je expazia ľudstva na planéty slnečnej sústavy? Čo ak ten čas expanzie bude dlhší ako čas existencia človeka na planéte Zem...? Oba pohľady sú teoretické, takže preto som si dovolil ich v predošlom komente zanedbať. Napokon reagujem na článok a ani samotný autor suroviny z vesmíru nespomenul, akurát napísal nejakú nelogickú predstavu.
reakcia hmh 09.01.2007 16:20 xorxee
a vmomentalne a ani v kratkej buducnosti sa pozemske zasoby surovin nevycerpaju v ziadnom pripade. a ak by sa zacali minat, ich ceny rastu, vznika tlak na inovacie .... ale to je predsa aj v clanku.
ste peknym prikladom, ako niekto scasti aj pochopi, ale niektore predstavy (vtlkane poctivo uz od zakladnej skoly - pamatam sa, ako nas strasili, ze okolo roku 2000 sa minie ropa a podobne - zatial mi to tak nepripada:)) odolavaju velmi dlho aj argumentom tazkeho kalibru. skuste si naozaj pozriet nieco od v clanku spominaneho juliana simona. autor ma pravdu - zasoby su nevycerpatelne. aj na zemi. prirodzene zakony dopytu a ponuky riesia kazdy problem. snad okrem tych blbych komarov cez leto - ponuka enormna a dopyt nulovy a furt su tu, svine jedny.
reakcia xerxee 09.01.2007 16:52 anonym
Najskôr, pokojne si tykajme. Na nete to nie je nezdvorilé.
Zásoby na Zemi sú nevyčerpateľné, ak berieš do úvahy chemické prvky, pretože máme ich "predefinované" hodnoty - percentuálne zastúpenie hmoty - a pokiaľ ich nebudeme "vyvážať" do vermíru, tak ich budeme akurát recyklovať, obmieňať atď. Ide však o tie suroviny, ktoré sa tvorili počas celých tisícročí (ropa) a nevieme ich vyrobiť.
Obdobie základnej školy a teórií o roku 2000, keď sa niektoré suroviny vyčerpajú vnímam s úsmevom. Prečo si nedodal aj príčinu? O mnohých náleziskách sa nevedelo. A ani teraz sa o nich nevie. To však neznamená, že ich množstvo nie je konečné.
Bavíme sa však už na dvoch úrovniach. Jednou sú samotné suroviny a druhou ich náhrada. Tvrdím, že sa napr. ropa vyčerpať dá a súhlasím, že ju budeme musieť niečim substituovať - skôr či neskôr. To už je politika automobiliek. Mimochodom, podstata ropy nie je len v úlohe paliva, ropa je v podstate všade - potravinárstvo, stavebníctvo, farmácia... a tam hľadať náhradu bude komplikovanejšie ako pri alternatívnych palivách.
Ja som však mieril inam. Nielen ropa, predovšetkým pitná voda, kyslík...
reakcia predstavy 09.01.2007 12:46 ramazo
predstavivost sa da rozvijat
ale aj keby nie - napriklad vyroba pitnej vody z vody morskej je trivialna
reakcia ramazo 09.01.2007 13:19 anonym
V poriadku, ale vieš, koľko energie k tomu potrebuješ?
A vieš aj o následkoch, ktoré budú mať kade na odsolovanie pokrývajúce potreby ľudstva?
Predstavivosť nemá hranice (u niektorých ľudí), so surovinami na planéte Zem to je presne naopak.
Vhodnejšie by bolo rozvinúť potenciál bio-surovín.
reakcia "Slovač bola pod bremenom mocipánov a musela hrdlačiť" 09.01.2007 13:23 anonym
prosím ťa zabudni už na Mináčove drísty o plebejskej SLovači
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.
:: Súvisiace reklamné odkazy Pridaj odkaz 
  
Anketa
Budeme vám chýbať?

Mne ste chýbali aj doteraz.
Mne ste chýbali aj doteraz. - 8%
8%
Som tu prvýkrát, o čo ide?
Som tu prvýkrát, o čo ide? - 12%
12%
Áno, ale len ak aj my vám.
Áno, ale len ak aj my vám.  - 8%
8%
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať!
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať! - 1%
1%
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy!
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy! - 5%
5%
Práve zakladám svoj magazín a lepší.
Práve zakladám svoj magazín a lepší. - 0%
0%
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať?
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať? - 26%
26%
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.  - 4%
4%
Mne budú najviac chýbať ankety.
Mne budú najviac chýbať ankety.  - 6%
6%
Čo si počnem bez Stropkova?
Čo si počnem bez Stropkova? - 14%
14%
A čo bez sexu?
A čo bez sexu?  - 3%
3%
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!  - 13%
13%