Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Komentáre k článku "28. október - je čo oslavovať?" späť na článok zobraz všetky
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.
kdyby - chyby 03.11.2005 08:10 kltko
Znie to lákavo ako všetky alternatívne histórie, faktom však je, že Slovensko bolo najvyspelejšou časťou Uhorska a Česko najvyspelejšou časťou Rakúska v podstate federalizovanie monarchii dvoch štátov. Aj faktom je to, že český kapitál do tla využil a zneužil svoju silnejšiu pozíciu voči slovenskému kapitálu, rovnako ako českí politici využili/zneužili hybrid československého národa, lebo inak by boli menšinovým národom v štáte a ani by si nevrzli (3 milióny nemcov, poldruha rusínov/ukrajincov, milión maďarov, 3,5 milióna slovákov, asi polmilón ostatných (poliaci, židia...) proti nejakým 7,5 milióna čechom - čo by asi tak dokázali v epoche národných štátov?
Na druhej strane, vidiac čo si o sebe dodnes predstavuje samozvaný pohrobok Uhorska (s úradnou rečou latinčinou do 16. storočia) Maďarsko - pochybujem že by dopustilo ďalšiu federalizáciu monarchie a oslabenie hlavne svojej pozície. Čiže opäť len "Kdyby - chyby".

Ale dobrý článoček, len viac takých, ktoré sa snažia pomenúvať sily, ktoré hýbali dejinami. :o)
?stremľjenie na Zapad?. 03.11.2005 09:28 azazelo
Nuz, neverim, ze by Hodzovi vo velkom Rakusko-Uhorku podarilo to, co sa mu nepodarilo v 15 milionovon Cesko-Slovensku. Ako pise kltko madarsky stroj na robenie Madarov uz bol rozbehnuty do prilis vysokych obratok.

Reality medzivojnoveho Cesko-Slovenska netreba ani idealizovat ani prikraslovat, ale dufat ze v dunajskej federacii by bolo lepsie sa mi zda este vacsim idealizmom

MMCH:Po rusky sa zapad povie zaxod
reakcia 04.09.2007 12:17 anonym
mmch: rusky je zapad ako svetova strana - zapad,
zaxod znamena zapad slnka
po rusky 03.11.2005 09:36 kocur
No to iste; a v Remarqueovom `Na Zapadnom fronte klud` je `Na zachode net novin!`.
reakcia 2 kocur 03.11.2005 10:07 azazelo
Mas pravdu zapad je zapad.
Žiadne R-U 03.11.2005 10:58 anonym
Podunajský kolos na hlinených nohách nemal žiadnu šancu, či by atentát v Sarajeve bol alebo nebol. Keby nebol, bolo by niečo iné, čo by odštartovalo rozpad. Bol to príliš rôznorodý konglomerát národov, kultúr, náboženstiev, záujmov. Veď ani tie nástupnícke mnohonárodné štáty ? ČSR a Juhoslávia - sa neudržali a nieto ešte taký guláš. Jediná šanca ako udržať napríklad Uhorsko pokope bola nekompromisne a bezohľadne ho zmaďarizovať. A to si Maďari uvedomovali a preto to aj robili.
Zachovanie Rakuska-Uhorska to snad nie 03.11.2005 12:28 schwimo
Neviem, cely tento clanok mi pripada ako keby si autor odlozil mozog oddychnut do zapalkovej krabicky a popri tom napisal tento clanok. Urcite je nerealne si mysliet, ze by sa RU akokolvek ubranilo vonkajsim nepriatelom a vnutornym rozbrojom ktore boli cim dalej tym silnejsie. A pisat tu o tom ako sa zrychloval ekonomicky rast je tiez smiesne, kazdy predsa vie, ze z nicoho sa rastie najrychlejsie. Proste moj nazor je ze toto je nostalgia niekoho kto chce mat v state v ktorom zije more :-)
starekolena 03.11.2005 15:06 anonym
Prva cast clanku je dobra, prinasa iny pohlad na dejiny. Ale dalej ozaj uz len veda o viete com. Po bitke je kazdy generalom. Ze prva ani druha CSR nebola idealna je zname. Ale co by bolo keby nebolo, je mozne len spekulovat. No a ten zaver o schukim a starom ujovi tam uz vobec nezapada a to ozaj nie som ich priaznivkyna.

azazelo, zachod je spravne po rusky, ale v zmysle zapad slnka napriklad. Po polsky je ale zapad v zmysle svetovej strany skutocne zachód. To mas len kusok na zapad (teda zachod) od Ruska, takze si sa ani velmi nepomylil.
som si pozeral štatistiky z rokov tridsiatych 04.11.2005 06:57 kltko
absolútne čísla boli trochu iné, celá ČSR mala 13,5 milióna ľudí a v tom okolo 8,5 milióna "čechoslovákov". Pritom "čechoslovákov" žijúcich na Slovensku bolo tesne nad 2 milióny, k tomu niečo v moravskej, podkarpatskej a českej krajine, takže "českých čechoslovákov" bolo niekde medzi 6-6,5 milóna, aj tak spoľahlivá podpolovičná menšina.
A pokiaľ ide o priemysel, likvidovaný bol hlavne ťažký (banský, hutný, kovospracujúci) ako spomenutým zlikvidovaním/skomplikovaním trhov, tak pohltením českou konkurenciou.
Zaujímavé čísla boli napríklad v školstve. Otázkou je, ako by tie isté čísla vyzerali v nejakom federalizovanom Uhorsku ?
deindustrializácia 04.11.2005 13:01 oleander
"Deindustrializácia Slovenska sa diala jednak odtrhnutím od našich tradičných trhov na dolnej zemi, jednak administratívnymi aktmi úradov v Prahe." nebola to celkom dein. v pravom slova zmysle: v Čechách sa budoval spotrebný priemysel, kým na Slovensko sa presúval ťažký priemysel, náročnejší na suroviny, s menšou pridanou hodnotou, s ťažšími pracovnými podmienkami pre robotníkov, manufaktúry a továrničky vyrábajúce spotrebný tovar sa na Slovensku rušili, na túto výrobu tu boli Čechy.
Je vôbec niekedy čo oslavovať? 06.11.2005 10:44 anonym
Je zbytočné zatajovať,že slovenská "mladucha" sa najmenej od polovice 19.storočia ponúkala raz Pešti,raz Viedni.Pre chatrný záujem však bola (v m
Toto je archív Magazínu T-station. Nie je možné pridávať nové komentáre.
:: Súvisiace reklamné odkazy Pridaj odkaz 
  
Anketa
Budeme vám chýbať?

Mne ste chýbali aj doteraz.
Mne ste chýbali aj doteraz. - 8%
8%
Som tu prvýkrát, o čo ide?
Som tu prvýkrát, o čo ide? - 12%
12%
Áno, ale len ak aj my vám.
Áno, ale len ak aj my vám.  - 8%
8%
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať!
Konečne sa bude dať na slovenskom internete vyvetrať! - 1%
1%
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy!
Tie vaše pseudointelektuálske ufňukané kydy? Nikdy! - 5%
5%
Práve zakladám svoj magazín a lepší.
Práve zakladám svoj magazín a lepší. - 0%
0%
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať?
Budete. V ktorej krčme sa mienite stretávať? - 26%
26%
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.
Mne bude chýbať Pišťanek, nemám koho žalovať.  - 4%
4%
Mne budú najviac chýbať ankety.
Mne budú najviac chýbať ankety.  - 6%
6%
Čo si počnem bez Stropkova?
Čo si počnem bez Stropkova? - 14%
14%
A čo bez sexu?
A čo bez sexu?  - 3%
3%
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!
Táto otázka je pod vašu dôstojnosť!  - 13%
13%