Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 31.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pišťankova Muzika otvorí Febiofest

Blank

V pondelok 31. 3. 2008 sa začína jubilejný 15. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2008, ktorý pravidelne na Slovensku otvára festivalovú sezónu.

Otvárací film Febiofestu Muzika, ktorý je adaptáciou poviedky Petra Pišťanka, ponúka príbeh z obdobia normalizácie v Československu, kedy sloboda patrila k najmenej dostupným hodnotám. Zobrazuje osudy troch muzikantov, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise, v jeho centre stojí príbeh nadaného mladého muža, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo a postupne sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov. Film, ktorý získal štrnásť nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2008 a má ambíciu stať sa najlepším filmom za uplynulé dva roky, na prehliadke uvedú producent filmu Marian Urban, režisér Juraj Nvota, scenárista Ondrej Šulaj a predstavitelia hlavných úloh Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová a český herec Jan Budař. Film bude mať na Febiofeste len jednu verejnú projekciu pred svojou distribučnou premiérou, ktorá je naplánovaná na 17. apríla 2008.

Ďalší reprezentanti slovenskej kinematografie
Muzika Juraja Nvotu nie je jediným reprezentantom slovenskej kinematografie na Febiofeste. V jeho hlavnej sekcii Nový český a slovenský film sa nachádzajú ešte tri dokumenty Slepé lásky Juraja Lehotského o láske medzi nevidomými ľuďmi, Posledná maringotka Pavla Beňovského o posledných komediantoch na Slovensku, v Maďarsku, v Čechách a v Nemecku a snímka Sklenené obrazy Palo Macho Lubora Dohnala o živote a tvorbe sklára Pavla Macha. S Lehotského dokumentom sa bude premietať aj animovaný film Štyri Ivany Šebestovej, ktorý zobrazuje vzájomne prepletené príbehy štyroch žien z konca 30. rokov 20. storočia. Všetky slovenské filmy prídu na Febiofest uviesť tvorcovia. Do sekcie Stredoeurópsky film je v programe prehliadky zaradená aj snímka Martina Šulíka Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy, venovaná výnimočnej osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry a do sekcie Zvláštne uvedenie unikátny celovečerný dokument Čas, ktorý žijeme piatich režisérov (Vladimír Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek, Ivan Húšťava), ktorý v sugestívnej výpovedi zachytáva atmosféru obrodného procesu v Československu z roku 1968. Na Febiofeste bude v obnovenej premiére uvedená nová kópia filmu. V sekcii Hanák, Havetta, Jakubisko si Febiofest pripomenie tohtoročné jubileá najvýznamnejších slovenských režisérov Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska a nedožité výročie Ela Havettu, a uvedie ich študentskú tvorbu z FAMU.

Štrnásť sekcií Febiofestu
Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest sa profiluje ako podujatie zamerané na českú kinematografiu, za posledné roky sa jej program rozšíril aj o pozoruhodné európske a svetové filmy. Hlavnou sekciou Febiofestu je Nový český a slovenský film, tento rok s desiatimi filmami, ktorú tvorí päť noviniek od našich najbližších susedov a päť slovenských snímok. Febiofest je jedinečnou príležitosťou vidieť väčšinu z týchto filmov po prvýkrát, premietať sa budú v predpremiére, mnohé z nich ešte slovenského distribútora vôbec nemajú. Obraz o českej kinematografii na Febiofeste dotvárajú ďalšie tri sekcie. Novinkou je sekcia Český dokumentárny film 2006 – 2007, v ktorej budú mať diváci možnosť vidieť štrnásť dokumentov, reprezentujúcich to najlepšie v súčasnej dokumentaristickej tvorbe v Českej republike a pravidelnou je sekcia Novinky českej televíznej tvorby, ktorá slovenským divákom ukáže sedem televíznych titulov, z ktorých niektoré obstoja aj v konkurencii s celovečernou produkciou. Už niekoľko rokov sú súčasťou Febiofestu sekcia Bonus: Novinky ASFK, v ktorej Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) uvedie v predpremiére sedem svojich pozoruhodných distribučných titulov, a sekcia Projekt 100 – 2008, v ktorej ponúkne sedem celovečerných a dva krátke filmy z tohtoročnej rovnomennej nekomerčnej putovnej prehliadky. Úplnými novinkami tohtoročnej prehliadky sú sekcie Stredoeurópsky film so štyrmi filmami z prehliadky, ktorá pod názvom Stredná Európa putovala po vybraných mestách v Českej republike, a Kino-Ikon Plus s piatimi filmami, ktoré reflektujú aktuálne tendencie vo filmovej tvorbe za posledných päť rokov a pod ktorých výber sa podpísalo päť autorov tohto rovnomenného filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze. V predstavovaní národných kinematografií sa Febiofest tento rok zameriava na Nový rumunský film, ktorý patrí k najskloňovanejším kinematografiám súčasnosti, a uvedie šesť rumunských filmov z obdobia posledných dvoch rokov a šesť krátkych snímok.

Febiofest ponúkne aj tvorbu významných domácich a zahraničných filmových tvorcov. Sekcia Hanák, Havetta, Jakubisko ponúkne jedenásť študentských prác trojice doma aj vo svete uznávaných slovenských režisérov, kvality hereckej hviezdy so slovenskými koreňmi premeria zasa sekcia Pola Negri – legenda filmu s deviatimi titulmi. V tohtoročných profiloch Febiofest uvedie sedem filmov britského režiséra Alana Parkera, sedem celovečerných a štyri krátke filmy českého režiséra Evalda Schorma a deväť filmov maďarského režiséra Istvána Szabóa.

Sekcia Zvláštne uvedenie je príznačná unikátnymi prekvapeniami. Tento rok predstaví dva filmy s osudovými osmičkami v našich dejinách, ktoré sa viažu na neslávny rok 1968 v našich dejinách.

Sprievodné podujatia
Počas Febiofestu sa budú konať aj zaujímavé sprievodné podujatia, medzi nimi napríklad výstava Pola Negri – legenda filmu, panelová diskusia i premietanie dokumentárneho filmu Život je snom v kine – Pola Negri Mariusza Kotowskeho v Poľskom inštitúte alebo koncert skupiny Hu-ry-tan v Bratislave a beseda s maďarským režisérom Istvánom Szabóm v Košiciach.

Jubilejný 15. ročník Febiofestu tento rok uvedie v štrnástich sekciách 120 filmov (z toho 78 celovečerných) z 25 krajín na 230 predstaveniach v 8 slovenských mestách a v 12 kinosálach. Uskutoční sa v rovnakej štruktúre ako po minulé roky. Po sedemdňovom filmovom maratóne v Bratislave (31. marec – 6. apríl, Charlie centrum, FK Nostalgia, kino Mladosť, FK 35 mm VŠMU, kino Tatra) sa presunie do ďalších siedmich slovenských miest v nasledovných termínoch: Nitra (7. – 9. apríl, FK Univerzita), Banská Bystrica (7. – 10. apríl, FK Europa CINEMAS), Prešov (11. – 14. apríl, Art MAX), Košice (14. – 20. apríl, FK Cinefil), Martin (17. – 23. apríl, kino Strojár), Poprad (22. – 26. apríl, kino Tatran) a Žilina (28. – 30. apríl, Art MAX).

Viac informácií nájdete na www.asfk.sk a www.febiofestsk.sk.



Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy