Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 14.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ázijské špeciality vo Veselí nad Moravou

Blank

V dňoch 14. – 16. marca 2008 sa vo Veselí nad Moravou uskutoční 10. ročník seminára venovaného kinematografiám ázijských krajín. Tohto roku bude nielen filmový, ale aj zaujímavý sprievodný program zameraný na Japonsko a Indonéziu.

V tradičnej japonskej sekcii bude pravdepodobne najväčšiu pozornosť vzbudzovať víťazný film z MFF v Benátkach Túžba, opatrnosť režiséra Anga Leeho, 2,5-hodinový epos prepájajúci dramatické udalosti v predvečer druhej svetovej vojny s veľkou dávkou odvážnej erotiky. Nočné projekcie opäť budú rezervované pre japonské anime.

Fanúšikov exotických kinematografií bude určite zaujímať prierez indonézskou produkciou. Film Bojovník z roku 1960 režiséra Usmara Ismaila rozpráva o indonézskej oslobodeneckej vojne. Žánrovým protipólom je tragikomický príbeh nakrútený v sedemdesiatych rokoch. Film Nešťastný Mamad realizoval režisér Sjuman Djaja v roku 1973. Hitom osemdesiatych rokov sa stala Matka režiséra Teguha Karya, ktorá dostala v roku 1986 najviac národných filmových cien Citra. Najnovšiu tvorbu zastúpia dva filmy realizované v roku 2005. Sú to Javisko pri rieke (réžia H. Ucik Supra) a Dievča Anne z mesta Jogji (réžia Bobby Sandy). Celá sekcia bude doplnená ukážkou veľkej medzinárodnej koprodukcie Rok nebezpečného života režiséra Petera Weira z roku 1983. Kuriozitou na seminári sa stane jediný doklad spolupráce českých a indonézskych filmárov, film Akcia Kalimantan, ktorý natočil režisér Vladimír Sís v roku 1962 a kde sa spolu s indonézskymi hercami na plátne objaví aj Martin Růžek.

Seminár bude doplnený krátkymi snímkami známych filmových tvorcov (Emanuel Kaněra, Vladimír Kabelík), realizovanými v 60. a 70. rokoch a mapujúcich situáciu československo-indonézskych vzťahov.

V sprievodnom programe nebude chýbať výstava indonézskych ľudových a umeleckých predmetov a filmových plagátov, prednášky o Indonézii (Zorica Dubovská), samovražde v japonské kultúre (prof. Rostinskij) a o origami (Akira Jošizawa). Svoju zručnosť vo vytváraní papierových skladačiek si záujemcovia budú môcť vyskúšať i sami. Diváci sa môžu tešiť na Malé divadlo Kjógenu (hra Busu-Lahodný), ktoré publikum uchvátilo už v minulých ročníkoch, aj na vystúpenie indonézskeho tanečníka a koncert tradičnej indonézskej hudby gamelan.

Viac informácií tu.



Tlačový oznam  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy