Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuzana G. Belková | 9.1.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Dobrá vzorka robí dobrý koberec

Blank

Nórska elektrojazzová elita Wibutee prišla so štvrtým štúdiovým albumom.

Sweet Mental má v sebe ako v celku príjemné vibrácie, zaujímavé náladové riešenia, takmer konštantné tempo, ktoré ubieha nie príliš energizujúco, unáša menej svižne, ale objavujúco a ďalej.

Je to ako sánkovačka v noci. Rýchlosť je podriadená tme, nie príliš pomaly, ale opatrne, s istým rizikom, ale s cieľavedomou snahou dosiahnuť vzrušenie, ktoré sa nedá prirovnať k strmej jazde dolu brehom. Niečo pôsobí upokojujúco, niečo znepokojujúco, no rozhodne nie čiernobielo.

Niekoľko odtieňov tej istej farby môže poskytnúť pomerne vzrušujúce prechody, nikdy však nepríde k neprijateľnému kontrastu.

Elektrina v kombinácii s klasickými nástrojmi nevychádza zo svojho štandardu doplnkovej bižutérie, nezaiskrí, nezadymí, nespôsobí chaos. Je to spolupráca, v ktorej si jedno s druhým v plynulej konfrontácii možností urobí svoju prácu s hravou poctivosťou. V poradí šiesta Its All Here je v tomto zmysle vhodným climaxom a nasledujúci Sebastopol ju v tom len podporuje.

Zvuky od Franka Zappu a Tortoise cez Plaid a Massive Attack, Sufjana Stevensa, MEW či Rufusa Wainwrighta obaľujú sluchové receptory šetrne, takmer nežne. Majú čo povedať, skrýva sa to v opatrných a pôsobivo skonštruovaných zvukových ponukách, z ktorých sa zrazu vyrolujú drobné, ale odvážne prekvapenia – ako vzorky z koberca.

Je to koberec v matných farbách, príjemnej kvality, na ktorý treba nasadnúť, keď má jeden chuť polietať si, zažiť zamat a byť z toho pocitu reštartovaný bez straty dát. Hosťujúca Anja Garbarek v The Ball nakoniec celý ten trip s pohodovou podmanivosťou zabalí a urobí na ňom mašličku.

Album na recenzovanie poskytla distribučná spoločnosť Wegart.Zuzana G. Belková  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy