Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 24.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nie je kastrát ako eunuch?

Blank

Nedávno sme v mimoriadne plodnej debate podporenej primeraným množstvom alkoholu riešili závažné otázky ako svetový mier, intervenčné ceny trstinového cukru a aký je rozdiel medzi eunuchom a kastrátom. Všetko okrem eunuchov a kastrátov sa nám vyriešiť podarilo. Štúdiom dostupných slovníkov sme dospeli k poznatku, že eunuch je kastrát, kastrát je eunuch a obaja sú vymiškovanci. Iste pochopíte, že tieto odpovede nás neuspokojili. Čo je tým dvom odňaté? Len žľazy, alebo aj penis? Ak len žľazy, dá sa penis použiť na pohlavný styk aspoň za účelom potešenia, nie množenia? Odníma sa každému niečo iné? Ak pod eunuchom rozumieme strážcu háremu, zrejme je prioritné, aby nemal penis a jeho spermie môžu byť každému ukradnuté. Zase kastrátovi by sme penis mohli nechať, veď koho zaujíma, ako močí a či je schopný zatrtkať si, najmä nech je včas na koncerte. A samozrejme, vynárajú sa tisíce ďalších hypotéz o živote vymiškovancov, preto sa obraciame na Vás – veríme, že hoci osobnú skúsenosť zrejme nemáte, dokážete rozlúsknuť zásadnú dilemu – čo má eunuch/kastrát tam, kde má normálny muž penis a semenníky? Ak tam niečo má, čo s tým môže robiť?
Vopred ďakujeme,
Liliana, Danka, Xps a Franzl (priemerný vek 32,836)

Táto otázka ma potešila: konečne niečo zaujímavé! Hrozne som sa tešil, ako vtipne a obsiahlo na ňu odpoviem. Kým som však do nej prácne a otravne podopĺňal diakritiku, prešla asi hodina môjho krátkeho života a moje nadšenie zvädlo. (Preto mám v záverečnom disclaimeri, ktorým sa obligátne končí táto rubrika, uvedené: „Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.“)Vybil som sa pri redakčnej oprave vášho textu, takže už budem len stručný a suchý:

Kastrát (po latinsky castratus = klieštenec) je samec zbavený orgánov, ktoré produkujú samčie pohlavné bunky, teda ktorý prišiel o semenníky, a to buď úrazom, alebo kastráciou. Títo jedinci nemajú pohlavný pud, chýba rozmnožovacia schopnosť a obvykle nie sú schopní pohlavného styku. Kastrujú sa takmer všetky druhy hospodárskych zvierat, a to z rôznych dôvodov, ktoré sú mimo záberu tejto rubriky. Dnes už ide o pomerne málo frekventované výrazy, ale vykastrovaný býk sa volá vôl, vykastrovaný kohút je kapún, baran – škopec, žrebec – valach, prasa – brav, cap – chňup a vykastrovaný kocúr sa ľudovo nazýva fešák.

Kastrátom človeka je eunuch (po grécky „strážca postele“; z euné– lôžko, a echein– mať v moci). Ak dôjde ku kastrácii muža počas detstva, teda v období pred pubertou, kastrátovi chýbajú sekundárne pohlavné znaky a svojou jemnou pleťou, vysoko posadeným hlasom a hustými vlasmi s nízko posadenou vlasovou hranicou skôr pripomína ženu, resp. dnešného metrosexuála.

V Oriente (najmä Blízky východ a Čína) využívali vykastrovaných jedincov ako strážcov háremov a v Európe ich od 16. až do začiatku 20. storočia využívali na spev (pôvodne preto, lebo v tých časoch bola prítomnosť žien v chrámových zboroch zakázaná). Hlas kastráta je rovnako vysoký ako ženský hlas (soprán a mezzosoprán), pritom je rovnako mocný ako mužský hlas. Podobá sa hlasu mladých chlapcov v puberte tesne pred nástupom mutovania hlasu. Hoci kastrácia ako druh zmrzačenia bola neskôr oficiálne zakázaná, spievali kastráti i v pápežskom speváckom zbore.

Stať sa eunuchom bola pomerne prestížna vec, pretože títo jedinci mali zaistené vzdelanie i dobré živobytie. Niektorí eunusi, najmä v Turecku a Číne, to dotiahli v spoločenskom rebríčku pomerne ďaleko, napr. čínsky diplomat a cestovateľ Čeng Che (1371 – 1435), ktorému najnovšie výskumy prisudzujú objavenie Ameriky pred Kolumbom. Naopak, v židovskej komunite sa na eunuchov pozeralo negatívne, takže žiadny eunuch nebol prijímaný za člena náboženskej obce. V Starom zákone (Deuteronómium 23, XXIII: Príslušnosť do izraelskej pospolitosti) nájdeme vetu: „Eunuch, ktorý má rozmliaždené alebo odstránené semenníky, alebo odrezaný pohlavný úd, nesmie vojsť do Pánovho zhromaždenia.“

Čo sa týka samotného chirurgického zákroku, ktorý pretvoril muža, resp. chlapca na eunucha, išlo primárne o odstránenie semenníkov, a to vyrezaním, vypálením alebo rozmliaždením. V niektorých čínskych a arabských háremoch mužom odstraňovali aj penis, aby náhodou nemohlo dôjsť k akémukoľvek „znehodnoteniu“ žien, ktoré títo jedinci strážili. Ku kastrácii sa obvykle pristupovalo ešte v chlapčenskom veku, a to z dvoch dôvodov: predovšetkým mladí chlapci zákrok lepšie prežívali (najmä ak sa odstraňoval aj penis, úmrtnosť bola veľká – chlapci si potom museli zakončenie močovej rúry uzatvárať malým kolíčkom, ktorý sa vyrábal väčšinou zo slonoviny). Druhým dôvodom bol fakt, že po kastrácii pred pubertou sa dotyčným nevyvinuli mužské pohlavné znaky a mali aj inú povahu – miernejšiu a obvykle bez sexuálnej žiadostivosti.

V dnešných časoch sa už s eunuchmi zväčša nestretneme a ak áno, nejde obvykle o úmyselný stav, ale o následok úrazu, choroby či špecifickej liečby závažného ochorenia. Asi najznámejším eunuchom našich čias je americký cyklistický pretekár, viacnásobný víťaz Tour de France Lance Armstrong, ktorý prišiel o semenníky počas radikálnej liečby rakoviny. Aj keď jeho súkromný a najmä sexuálny život nie je stredobodom záujmu bulváru, vie sa, že tento kastrát udržiava sexuálny život pomocou umelého dodávania mužského hormónu, ktorý normálne vzniká v semenníkoch, v tzv. Ledigových bunkách.

Ako to riešili eunusi v dávnych časoch, keď sa ešte nevedelo o hormonálnej substitúcii, to netuším. Je však známe, že viacerí eunusi nielenže mali manželku, ale aj milenky, s ktorými realizovali rôzne nekoitálne sexuálne praktiky, a poniektorí boli dokonca po istej príprave schopní klasického styku. Eunusi zbavení aj penisu sa sexuálne odreagovávali dráždením zvyšku močovej rúry tyčinkami zo zlata či slonoviny (podobne, ako masturbujú niektoré svetaznalé ženy, resp. so svojimi partnermi pri sexe používajú tajomnú sexuálnu techniku vádžrólí).

Eunusi s významným postavením si často adoptovali deti, presnejšie synov. Tí dostávali vynikajúce vzdelanie a stávali sa obvykle dedičmi veľkého majetku i dedičných pôct a titulov. Dokonca jeden čínsky cisár z éry Troch kráľovstiev v 3. storočí n. l. bol údajne adoptovaným vnukom eunucha. Takže na rozdiel od našich všeobecne vžitých predstáv, viacero eunuchov malo rodiny, ktoré sa takmer v ničom nelíšili od tradičných.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.



Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [18]