Štvrtá smrtonosná pasca je veľkolepý akčný spektákel, jatky jedného a chvíľku dvoch hrdinov. No, hrdinov, Johna McClanea, tam to označenie sedí, a neduživého nerda, respektíve geeka (nemám v tých pojmoch celkom jasno), o ktorom by som už ako o hrdinovi v pravom slova zmysle neuvažoval. Je neduživý, takmer si nevystrelí a občas to vyzerá, že celé je to jeho vina. Ostatné je všetko zle, hoci tvorcom nemožno uprieť, že robia, čo môžu, aby všetko zle nebolo.
Lenže problém Smrtonosných pascí je niekde inde. Už s dvojkou bol problém, ale tej sa ešte dalo uveriť, veď aj našincovi sa stane, že do rovnakých sračiek stúpi dvakrát. Ak sú prvé dve Smrtonosné pasce geniálne akčné filmy – a ja ich za také považujem, tak preto, že sú to filmy nie hrdinov, ale okolností. Nesprávny muž na nesprávnom mieste – z pohľadu gaunerov, z pohľadu nás, klaďasov, ten najsprávnejší muž na najsprávnejšom mieste. Len ho nenasrať a neohroziť Holly, jeho manželku, lebo inak nás, vlastne ich, tých zlých, všetkých postrieľa.
Dobrí ľudia majú Santa Clausa, zlí Johna McClanea. Tiež chodí na Vianoce, tiež rozdáva darčeky, len to nie sú plyšové medvede pre potechu, ale náboje, najlepšie doprostred čela, pre bolesť, smrť a zmar. A ešte jeden rozdiel tu je: kým dobráci dúfajú, že Santa Claus príde, záporáci sa modlia, aby John McClane neprišiel.
Ešte raz. Smrtonosná pasca 4 nie je zlý akčný film. Naopak, je vydarený, do tej miery, ako sa dá. Len ja ho jednoducho za Smrtonosnú pascu považovať nemôžem, presne, ako sa mi to stalo v prípade trojky. Nemôžem, lebo to nie je na Vianoce, nie je to príbeh samca brániaceho samicu a na dôvažok, ten samec v týchto druhých dvoch filmoch, čo akože majú byť tiež Smrtonosné pasce, sa už nepohybuje na cudzom ihrisku, ale vo vlastnom teritóriu. Len magor by mu tam liezol. Ak dokázal McClane urobiť takú paseku na miestach, kde to nepoznal, čo potom urobí doma, v New Yorku?
Aj som si vravel, nechoď na to, môže ťa to len sklamať. Ale nedal som si povedať a šiel som, aj na trojku, aj teraz na štvorku, ako asi pôjdem aj na ďalšieho Indiana Jonesa, ak teda niekedy vznikne. Dúfajme, že nie.
Niežeby dobrý akčný film s Bruceom Willisom nestačil, stačí, len ten názov ma dráždi. Lebo je to čosi ako znesväcovanie relikvie, parazitovanie na názve, či otváranie príbehu, ktorý sa už jednoducho musel skončiť, aby sa mu dalo stále aspoň troška veriť.
Veď čo by sa stalo, ak by to bolo naozaj? Skutočný John McClane by si už kdesi váľal šunky a žil z tantiém, čo dostal za román, ktorý o svojich dobrodružstvách napísal, a z honorárov, ktoré prišli po tom, ako svoj príbeh predal do Hollywoodu, kde o ňom nakrútia film s Colinom Farrellom v hlavnej úlohe. A ak nie, tak by robil bezpečnostného poradcu v nejakej korporácii a rozdával rozumy do telky pri krízových situáciách. Alebo by chľastal, alebo žil s Holly a deťmi, každopádne je však najmenej pravdepodobné, že by ďalej v New Yorku robil policajta. Lenže práve o tom nás presviedča ako trojka, tak teraz štvorka, a to je tiež zle.
Naozaj, v svetle toho, čo McClane predviedol v prvých dvoch filmoch, nikto od nás nemôže očakávať, že sa oňho budeme naozaj báť. V prípade akčného filmu je však toto najväčší problém. Ak sa o hrdinu čo len troška nebojíme, film nefunguje. Spielberg to vie, ten chlap, čo robil tretieho Terminátora, to vie, režiséri bondoviek to vedia, a Wiseman to vie tiež, len to neustriehol. Akčnému filmu tak chýba skutočné napätie a potom je akékoľvek vyčíňanie kaskadérov, trikárov a strelcov márne. Ale čo čakať od režiséra, ktorý sa vypracoval na vôbec nie zlých, len prázdnychUnderworldoch?
Inak to bolo fajn. Akčné, veľmi akčné, strieľalo sa, až mi bolo divné, že sa tak málo triafa, aj naháňačky boli, dokonca jedna so stíhačkou, kde to režisér celkom prepískol a pôsobilo to trápne. Inak ma vlastne tento Willisov akčný film potešil, lebo hoci nie je fundamentálne Smrtonosnou pascou, naozaj ňou chce byť.
Samec v ňom totiž síce nebráni samicu, ale mláďa, a tento motív naozaj funguje a naozaj je v ňom prítomný punc prvých dvoch pascí.
Aspoň to.
Ešte čosi? Neviem, skôr myslím, že nie. Ako milovníka a obdivovateľa Kevina Smitha ma síce veľmi pobavilo jeho cameo v úlohe überhackera Warlocka, týpka, čo to s počítačmi a sieťou naozaj vie, žije s matkou a prebýva v dúpäti plnom artefaktov Star Wars, avšak myslím si, že samotnému filmu to skôr uškodilo, lebo k všetkým zasväteným divákom a fanúšikom takýto prístup vyslal signál, že autori sami neberú ďalšie dobrodružstvo Johna McClanea dostatočne vážne. Ale to sa musí, aby to mohlo fungovať. Žmurkať sa, samozrejme, môže, len nenápadnejšie.
Inak fajn akčný film, už si ho však nepozriem, lebo John McClane je síce veľkým filmovým hrdinom, ale len v dvoch filmoch. Tie druhé dva nikdy nemali vzniknúť.
Smrtonosná pasca 4.0, Die Hard 4.0 / Live Free or Die Hard. USA 2007, kino, 129 min.
Réžia: Len Wiseman
Scenár: Mark Bomback
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Marco Beltrami
Hrajú: Bruce Willis – John McClane, Timothy Olyphant – Thomas Gabriel, Justin Long – Matt Farrell, Maggie Q – Mai Lihn, Cliff Curtis – Bowman, Mary Elizabeth Winsteadová – Lucy McClaneová, Kevin Smith – Warlock
Oficiálna stránka filmu: http://www.livefreeordiehard.com/
Juraj Malíček viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|