Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 20.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Politika s incidentom

Blank

V stredu 20. júna o 17:00 sa v kníhkupectve Panta Rhei v Auparku uskutoční prezentácia knihy
Egona T. Lánského
Incident s politikou

Ak kedysi švajčiarsky ekonóm a historik Jean de Sismondi (1773 – 1842) napísal, že „politické zmeny buď predchádzali zmeny národného charakteru, alebo ich sprevádzali“, potom kniha Egona Lánského predstavuje svojím jasnozrivým nadhľadom nad politickým Maelströmom českej a európskej politiky dvadsiateho storočia viac ako potvrdenie platnosti tejto teórie.
Osobitý štýl korenený nepokojnou autorovou letorou, podivuhodným osudom a neopakovateľnou životnou skúsenosťou súčasne dovoľuje parafrázovať obsah i titul knihy ako (písané zámerne s malým začiatočným písmenom) politiku s incidentom.

Egon T. Lánský sa narodil v roku 1934 v Trenčíne ako Egon Löwy. Je bývalým podpredsedom vlády ČR, bývalým senátorom, dnes žurnalistom. Jeho otec, lekár, utiekol do Anglicka v roku 1939, keď nacisti obsadili ČSR. V roku 1944, keď boli trenčianski Židia deportovaní, sa Lánského matke, tiež lekárke, podarilo za pomoci priateľov rodinu na čas hospitalizovať v miestnej nemocnici. Neskôr ich deportovali do Terezína a Osvienčimu, vojnu však prežili. Po vojne sa vrátili do Trenčína a svoje rodinné meno Löwy si zmenili na Lánský. Egon Lánský zmaturoval, ale pre protikomunistické aktivity ho trikrát vylúčili z vysokých škôl. Pracoval v Kladne, neskôr v podniku Dental v Prahe a nakoniec v rokoch 1967 – 1968 v Ekonomickom ústave ČSAV.
Po auguste 1968 odišiel do Švédska, a kým sa naučil jazyk, pracoval v rôznych pomocných povolaniach. V roku 1981 ukončil štúdium histórie a politológie na univerzite v Lundu. Pracoval ako konzervatívny politický komentátor pre švédsku tlač, pre čs. redakciu londýnskej BBC (1981 – 1984), neskôr ako komentátor Slobodnej Európy v Mníchove. Angažoval sa v rôznych hnutiach pre Izrael, spoluzaložil Výbor solidarity s východnou Európou.
Po novembri 1989 sa vrátil do Československa, stal sa hovorcom ministerstva zahraničných vecí a neskôr vyslancom čs. stálej misie pri Rade Európy v Štrasburgu. Po rozdelení Československa Lánský požiadal o české občianstvo a pracoval ako poradca a žurnalista, až kým sa v roku 1995 stal tlačovým tajomníkom Miloša Zemana, vtedajšieho predsedu ČSSD. Vo voľbách 1996 ho zvolili za senátora a túto funkciu vykonával až do konca legislatívneho obdobia v roku 2002. V roku 1998 sa stal podpredsedom Zemanovej vlády a bol poverený koordináciou rezortov zahraničia, vnútra a obrany, ale najmä prístupovými rokovaniami s EÚ. Rezignoval koncom novembra 1999, uviedol zdravotné dôvody.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy