Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Borušovičová | 11.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Fajnšmekri a iní machri

Blank

Sedia v reštaurácii pri stole štyria. Manžel a manželka, obaja architekti, ktorí pozvali na večeru do obľúbeného podniku druhú manželskú dvojicu: ich spoločného rodinného priateľa, doktora vied, svetobežníka a vášnivého someliéra a jeho manželku, učiteľku nemčiny. Blíži sa k nim čašník s fľašou vína a traja zo sediacich sú na pokraji infarktu. Nevedia, čo sa stane. Dúfam, že tú fľašu nevráti ako minule, pomyslí si architektka. Snáď neprejde do hlasného kriku ako vtedy, keď sa na nás prišli pozrieť ešte aj z kuchyne, či tu niekto niekoho vraždí, prebehne hlavou architektovi. Ak to víno vyleje ako naposledy, okamžite podávam o rozvod, pomyslí si someliérova manželka nemčinárka.

Čašník naleje trochu vína do pohára, traja someliérovi spoločníci nahodia ustrašené kŕčovité úsmevy. Nemčinárka žmolí okraj obrusa, architektovi začne mykať nohou, architektka sa snaží spomenúť, akéže bolo to povestné dýchanie na odbúranie stresu, ktoré im na kurze jogy predvádzal sexy inštruktor.

Someliér zatiaľ pozrie víno proti svetlu, privonia, jeden hlt pováľa v ústach, pouvažuje a potom pozrie na čašníka:

- Trochu priteplé, ale inak môže byť.

Pod stolom to zaduní, lebo tam dopadnú balvany zo srdca ako tri náhrobné kamene. Večer je zachránený, netreba sa ospravedlňovať, chodiť inam a dávať fajnšmekrovi za pravdu, že dnes ľudia vypijú aj hocijakú šlichtu.

Na druhom konci mesta sedia v bare traja kamaráti. Jeden je fotograf, odborník na ženský pôvab, bol aj v porote akejsi okresnej súťaže krásy. Druhí dvaja sú normálni. V ten večer je v bare 26 zaujímavých žien, 14 pekných, 3 krásne a jedna vyslovene nádherná. Aspoň podľa kritérií tých dvoch neodborníkov. Podľa odborníka sú tam 2 zaujímavé a zvyšok takých, ktoré by sa mali zamyslieť, čo urobia so svojím vkusom, výškou, vlasmi, zadkami, vyrážkami a celkovou harmonizáciou proporcií. Fotograf prežije celý večer v spoločnosti nedokonalosti a nevkusu. Jeho dvaja kamaráti prežijú ten istý večer na tom istom mieste uprostred pekných dievčat, s ktorými je sranda. Jeden z nich medzi nimi nájde frajerku na celé leto, druhý na nasledujúcich sedem rokov neuváženého manželstva.

Tú istú noc strávi za mestom iný muž. Je to amatérsky astronóm. Pozoruje stúpajúcu jasnosť hviezdy GK Per v súhvezdí Perzeus. Hviezda sa zjasňuje a zoslabuje už niekoľko dní, ten muž to vie, je na hviezdy macher, ak sa v niečom fakt vyzná, tak v tomto. Tá hviezda sa zjasňuje, je to očividné, zjasňuje sa skôr, ako by sa mala. Najskôr premýšľa, že zavolá kolegom a zdôverí sa im so svojím objavom, ale potom si povie, že to nechá na zajtra. Ide za svojou ženou, ktorú by fotograf označil za škaredú a otvoria si spolu fľašu vína, ktorú by someliér vylial do výlevky. Popíjajú spolu to víno, dívajú sa na hviezdy, smejú sa a potom idú spolu do postele.

Keď sa už v niečom vyznať, tak v tom, čo nám nekazí radosť z každodenného života a z ľudí, ktorí nás na tejto planéte obklopujú. Prekliatím odborníkov je každodenná konfrontácia s nedostatkom absolútnej kvality. Pod mikroskopom má aj ten najhladší povrch trhliny, najdokonalejšia tvár chyby. Ďalekohľad mi pripadá ako pomôcka pre život omnoho použiteľnejší.Eva Borušovičová  viac od autora »
Vaše reakcie [187]