Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Redakcia | 21.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nie je dôležité byť najlepší, ale zúčastniť sa. A vyhrať fotoaparát!

Blank

Všetko sa jedného dňa skončí, aj naša súťaž pre všetky vaše tvorivé Ja sa skončila desiatym kolom. A skončila sa priam symbolicky novým začiatkom. Začiatkom nového románu, slovenského, umelecky hodnotného aj čitateľsky zaujímavého. V redakcii dôverne poznáme tvorivé autorské muky a to, že najťažšie na texte je začať a vymyslieť dobrý názov. Rovnako ťažké je už potom len to celé dopísať a vypointovať. A ilustrovať. A zredigovať. A vytlačiť. A predať. Aj reedíciu predať. A potom sa dostať už len do vedeckých prác literárnych teoretikov a do učebníc a maturitných otázok.

Vyhodnotenie posledného 10. kola:

Ale nepredbiehajme. Najprv ten nadpis a začiatok. Úprimne priznávame, žiadna z prác nás neohúrila tak, že by sme s autorom okamžite začali vyjednávať o odkúpení autorských práv, sľubný autorský potenciál však cítime hneď u viacerých súťažiacich. Do užšieho výberu sa dostali štyria:

lilith_iyapo: Na prvom konci lana
Na stole sa rozvibroval telefón. Lilith sa naň ani nepozrela, vzala zo stola obálku a pobrala sa von. Keď vyšla z budovy, oslepil ju odraz slnka v okenných tabuliach a odniekiaľ zacítila pečené gaštany. Uvedomila si, aká úplná je jeseň so všetkými vôňami, žiarivými farbami a mäkkým svetlom, takým vhodným na fotenie. Zrazu vedela, že to, čo ju čaká, zvládne. Po pár metroch ju ofúkol studený vietor a čaro bolo preč. Ale ten pocit v nej zostal. Nebude to ľahké, ale zvládne to.

(Odporúčanie autorovi: To s tou jeseňou je otrepané klišé, skúste niečo originálnejšie.)

Miyazawa: Sódovkár
“Zastavíte mi pri sódovkárni?" zaškriekal chalanisko na rušňovodiča tesne pred tým, než naskočil do vozňa.
"No pravdá," rušňovodič uchechtávajúc sa prikyvoval, "hlavne už nastúp, lebo ťa tu necháme!"
Keď sa vlak rútil k sódovkárni, chalan vstal, zamieril ku dverám vagóna a čakal. Ale vlak ani nespomalil.

(Odporúčanie autorovi: Ak chcete pracovať s priamou rečou, naučte sa ju poriadne používať.)

Liliana: Blues o jednotkach a nulach
Vzdy som vyznavala teoriu, ze logika je nanic, lebo medzi jednotkou a nulou je nekonecne mnozstvo dalsich moznosti. Ale teraz sa jej vzdavam. Chcem, aby existovali len dve: bud ma milujes, alebo nie. Jednotka, alebo nula. Prestalo sa mi pacit to mnozstvo moznosti medzi tym. Prestalo ma to bavit. Odteraz budem riadit svoj zivot prisnou logikou. Vo svete jednotiek a nul ine moznosti nie su.

(Odporúčanie autorovi: Používajte diakritiku. A dopíšte to. )

Dzony: Kulťárna
Decht, bývalý pragán, visel zo stropu a rúčkoval po drevenom tráme. V kúte za hlasného povzbudzovania a výkrikov spití junáci prevádzkovali niečo ako armwrestling. Pri bare sa po anglicky snažil hovoriť zhulený Tomáš, ktorý bol jedno leto pred x rokmi v Kanade, a po pár džointoch sa duševne ocitol v Toronte. Boli dve hodiny v nedeľu nadránom a to bol bežný obraz krčmy, kde sa to všetko začalo. Džony vstúpil do dverí. „Pohov!“ pozdravil usmiaty. Tak toto by jeden neuveril.

(Odporúčanie autorovi: Kto už by neuveril takémuto bežnému obrazu krčmy v nedeľu nadránom?)

Dlho sme vyberali a nakoniec sme nevybrali absolútneho víťaza, ale rozhodli sme sa prideliť čestné druhé miesto a rozdeliť cenu medzi dvoch adeptov: lilith_iyapo a lilianu. Nevieme, či sú práve toto sľubní adepti na maturitnú otázku zo slovenčiny, ale určite vieme, že by sme si chceli prečítať ďalšie odseky, nasledujúce po tom prvom. To je presne to, čo sa od prvého odseku očakáva. Navnadiť čitateľa, aby chcel čítať ďalej.

Máme pripravené dve filmové DVD, tentoraz muzikálové a príhodne sa zaoberajúce tvorivým procesom: Moulin Rouge s Nicole Kidmanovou a Ewanom McGregorom, a Producenti v hlavých úlohách s Matthewom Broderickom, Nathanom Lanom a Umou Thurmanovou. Obom víťazom sa ozveme rýchlou poštou a kto odpovie na našu správu prvý, bude mať právo si vybrať. 

A nakoniec jeden Japonec

A nakoniec je tu sľúbené záverečné vyhodnotenie a vyžrebovanie víťaza, ktorý sa už čoskoro stretne so svojím novučičkým japonským fotiačikom Olympus FE-115, s rozlíšením 5 miliónov pixelov, s objektívom s 2,8 x zoomom a 4-násobným digitálnym zoomom. Zo všetkých nickov, ktoré sa zapojili aspoň jediným platným príspevkom do súťaže, sme vyžrebovali šťastlivca s fakt pekným menom kreativec. Napriek vhodne zvolenému nicku jeho súťažný príspevok nič nevyhral a nepostúpil ani v jednom kole do užšieho finále. Oplatilo sa mu však držať sa hesla olympionikov, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa! Blahoželáme a šťastného vyžrebovaného účastníka budeme kontaktovať cez rýchlu poštu, aby sme mu jeho výhru čo najrýchlejšie odovzdali a on mohol nafotiť kreatívne momenty spod vianočného stromčeka.  Redakcia  viac od autora »
Vaše reakcie [13]
:: Súvisiace reklamné odkazy