Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 23.3.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Orchester nepokoja

Blank

orchester_01Za podpory British Council a kolektívu 13kubíkov prichádza v piatok 24. marca do Bratislavy interaktívna inštalácia Orchester nepokoja z dielne londýnskeho umeleckého zoskupenia ambientTV.net. Výstava sa bude konať v priestoroch Design Factory na Bottovej 2 a potrvá do nedele 26. marca.

Veľká Británia je krajina, kde koncentrácia bezpečnostných kamier je jednou z najvyšších na svete. Napriek tomu, že vlády každoročne utrácajú stovky miliárd dolárov na zaistenie bezpečnosti, štatistiky dokazujú, že miera kriminality sa neznižuje. A práve táto skutočnosť viedla Manu Lukschovú a Mukula Patela zo zoskupenia ambientTV.net k vytvoreniu inštalácie s názvom Orchester nepokoja, ktorá pozostáva z hudobných nástrojov zostrojených z materiálov a technológií používaných bezpečnostným priemyslom. Stredobodom je harfa, nástroj evokujúci mier a pokoj, no v tomto prípade pocity nepokoja a úzkosti. Jej struny sú zostrojené z ostnatého drôtu – materiálu, ktorý sa používa práve na zaistenie bezpečnosti a dozoru. Návštevníci trojdňového predstavenia Orchester nepokoja budú mať možnosť zahrať si na tejto netypickej harfe, no budú si musieť nasadiť špeciálne ochranné rukavice ? la Strihoruký Edward. Harfa je napojená na počítač, ktorý na základe jej signálov upravuje sekvencie videa a zvuku. Pred očami návštevníkov sa tak budú meniť dve plochy s projekciou a zvuková kulisa, pričom budú mať na výber z dvoch samostatných sekvencií – strážny pes a tanečné predstavenie pred priemyselnými kamerami.

Po úspešnom uvedení v londýnskej galérii Watermans sa Orchester nepokoja, inšpirovaný otázkami bezpečnosti a dozoru, zastaví i v Bratislave, aby nahnal strach všetkým, ktorí prehliadajú objektívy kamier CCTV na uliciach. Nejde o žiaden príjemný alebo statický galerijný zážitok. Ide o Orchester nepokoja, ktorého vizuálna a zvuková intenzita, možnosť ocitnúť sa „vo vnútri“ samotného diela a kombinácia rôznych médií vytvárajú skvelé predpoklady na to, aby sa stal jednou z vrcholných výstav vizuálneho umenia na Slovensku.

Workshop k výstave Orchester nepokoja
Design Factory, 26. marec, 15:00

Prezentácia výsledkov: 20:00

Počas workshopu vytvoria účastníci novú verziu inštalácie pomocou vlastného audio a video materiálu v aplikáciách MAX/MSP (resp. Pure Data).
Kontakt: gnd@itchybit.org

Manu Lukschová a Mukul Patel z londýnskeho zoskupenia ambientTV.net sú umelci, ktorí sa neboja vo svojich dielach využívať najnovšie technológie a kriticky prehodnocovať ich dopad na našu spoločnosť.

Manu Lukschová sa od roku 1990 venuje skúmaniu nových médií v umení. On-line streaming, telematické performance, „locative“ médiá sú len niektorými z nich. Pôsobí i vo sfére filmového biznisu. Natočila dokument o etnickej menšine Akha s názvom Virtuálne hranice. Momentálne pripravuje sci-fi film Faceless s využitím záberov priemyselných kamier.

Tvorba Mukula Patela je ovplyvnená vedou a tradičnou indickou hudbou. Zaujíma sa o rôzne podoby jazyka a zvuku, hranice technológie a tradície, hudby a hluku, daného a náhodného.

Ich projekty, spoločné i individuálne, sú predstavované na prestížnych festivaloch (Ars Elektronica – Linz, ISEA – Helsinki, Doors of Perception – New Delhi, Switch – Chiang Mai, The Thing – New York, Kiasma Theatre – Helsinki, a vystavované na najznámejších miestach kultúrneho diania (Tate Modern, Lyon Opera House, Qeen Elizabeth Hall London).

Viac informácií nájdete na www.ambientTV.net.



Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy