Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 20.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Bond zo starej školy

Blank

Agent s povolaním zabíjať toho prežil fakt veľa. Má viac než dve desiatky filmov, množstvo komiksov a tiež kníh, z ktorých kedysi vzišiel. Je zaujímavá zmena stretnúť sa s ním po rokoch aj prostredníctvom písaného textu, kde sa nič nedá oklamať veľkolepými výbuchmi, prudkými strihmi či polonahými kráskami. Je rovnako fajn vedieť, že sa dá ťažiť aj zo zabudnutej stránky svetového fenoménu. Knihu, zložito titulovanú James Bond – Diabol sa postará, napísanú Sebastianom Faulksom ako Ianom Flemingom, totiž posvätili samotní dediči autorských práv.

Keď sa rozhodnete prekonať nechuť k tlačenému textu a siahnete po útlej, sotva dvestostranovej knihe s elegantnou obálkou, dostanete príbeh z bondovského praveku. Teda praveku z pohľadu filmov. Tie zvyčajne držia krok s dobou, v ktorej sa nakrúcajú, no kniha ešte žije v minulosti. Zúri studená vojna, drogy pomaly zaplavujú svet a niekto sa tejto hrozbe musí postaviť. James Bond je síce na prahu odchodu z aktívnej služby, no keď povinnosť zavolá, preruší dovolenku a je opäť v tom.

Agent 007 sa tentoraz neriadi len rozkazmi od M, ale o pomoc ho požiada i mladá Scarlett, ktorej hnusný záporák uniesol sestru a drží ju pri sebe len vďaka pravidelným dávkam drog. Bond neváha dlho, či má žene uveriť, pretože inštinkty mu ako vždy povedia pravdu. A pomáha jej nezištne, pretože sa spolu ani nevyspia. Z nejakého dôvodu totiž Bond dá prednosť večeru strávenému osamote. Hoci uvažuje nad tým, že by si zaskóroval, pokojne odolá. A tak čitateľ čakajúci na tradičnú zložku agentových príbehov dostáva len šťavnaté opisy Scarlettiných dokonalých nôh.

Zrejme som rozmaznaný filmami, pretože takýto Bond mi príliš nesedí. Flirtu je v texte pomenej, opisov ženskej krásy viac, ale prístupnosť románu pre nižšie vekové kategórie zostala zachovaná. Sebastian Faulks skrátka do bodky naplnil objednávku na masovo úspešnú knihu a ani sa pri tom nezapotil.

Keďže mám slabosť pre staršie Bondove príbehy, dobre mi padol béčkový záporák Gorner s rukou, ktorá by sa dala nazvať hračkou prírody. Nie je ľudská, pripomína skôr opičí hnát. Dočkáme sa i klasického niekoľkostranového vysvetlenia jeho plánu na zničenie Anglicka, ktoré by sa malo stať rajom narkomanov a postupne sa prerodiť na krajinu tretieho sveta. Plán sa nebojí odhaliť pred Bondom, a dokonca z agenta chce urobiť svojho pomocníka. Slovná výmena medzi Gornerom a agentom je síce suchá a nedosahuje úroveň dialógov s Goldfingerom, ale ako spomienka na staré časy poteší. Pravdupovediac, celý text ťaží zo spomienok na staré časy. Znalci ocenia jemné pripomienky minulých Bondových dobrodružstiev, ale možno by nebolo zlé prispôsobiť 007 novým časom aj v literárnej podobe. Alebo prísť so zaujímavejším príbehom, pretože Diabol sa postará zanechá po prečítaní dojem, že bol napísaný len preto, aby bol.

Sebastian Faulks ako Ian Fleming: James Bond – Diabol sa postará. Bratislava, Slovart 2008. Preložil Vladislav Gális. 232 s.David Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy