Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľuba Lacinová | 2.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Posledný socialistický Medzinárodný deň detí

Blank

V osemdesiatom deviatom bol posledný socialistický Medzinárodný deň detí. Ale to sme vtedy ešte nevedeli. Na posledné MDD zorganizovala Mária Filková demonštráciu detí za lepšie životné prostredie. Na organizovanie demonštrácií mala vtedy monopol Komunistická strana a Socialistický zväz mládeže. Ilegálne boli obvykle surovo rozprášené políciou. Ale toto boli naozaj malé deti a pochod bol riadne ohlásený. Zišli sme sa pred bývalým Véčkom na Námestí SNP.

Vybrala som sa tam – ako na všetky akcie bratislavských ochranárov – s fotoaparátom. Mária to vítala nadšene – vraj aspoň má kto fotografovať, pretože Jana Budaja s fotoaparátom práve odviedla polícia. To ma veľmi nepotešilo, na druhý deň doobeda som mala obhajovať dizertáciu. Polícia mohla ľudí držať 24 hodín bez udania dôvodu. To by som obhajobu zmeškala a náhradný termín by mi za tých okolností určite nedali. Ale vzdať to a stratiť tvár? Tak som zostala.

Od Véčka sme prešli na Primaciálne námestie. Po ceste sme zastavili pred predajňou zahraničnej tlače, vtedy jedinou tohto druhu, a deti podpísali list primátorovi. Na radnici čakali páni v sivých oblekoch, list prevzali a sľúbili, že ho odovzdajú. Po ceste na každom rohu stáli chlapci z piatej B. (Poznámka redakcie pre deti narodené po roku 1989, ktoré síce počúvajú Elán, ale netušia, čo je to chlapci z piatej Bé: to boli policajti, vtedy príslušníci Verejnej bezpečnosti, teda VB.) Tých som si vyfotografovať netrúfla. A dopadlo to dobre. Na druhý deň som obhájila a mám unikátnu fotodokumentáciu.

Po tzv. sviečkovej demonštrácii to bola pravdepodobne druhá a posledná organizovaná demonštrácia pred Novembrom 89 v Bratislave.

  
  
  Ľuba Lacinová  viac od autora »
Vaše reakcie [10]
:: Súvisiace reklamné odkazy