Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Mária Modrovichová | 28.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

French toast a škrupinka Bystrouška

Blank

Nebudem sa vykrúcať – v New Yorku nevarím. V New Yorku sa celkovo príliš nevarí, je to skôr také luxusné hobby, pri ktorom človek investuje do drahých potravín, pretože chce pre seba to najlepšie (a Kmart je na Manhattane len jeden, a nie tak blízko, aby tam ráno džogingoval, takže to ostáva na lokálnych, ale nie práve diskontných deli). Lenže prišiel na psa mráz, ako hovorí ľudové príslovie, a babe sa zachcelo pravých slovenských kraslíc.

Povedala som si, že keď už tie vajká kúpim a vyfúknem, bola by škoda ich spláchnuť, preto sa na scéne objavil french toast, zatiaľ len vo forme myšlienkového obláčika nad mojou kreslenou postavičkou (ktorá nemá na bokoch tuk a birds of paradise dáva ľavou zadnou – doslova). Nasledoval nesmelý náčrt plánu a logistiky, prokrastinácia exekúcie a nakoniec niekoľko ťahov vedľa.

Prvý ťah vedľa bolo zháňanie chaly alias vianočky. Piatok od obeda vyššie sa ukázal byť vyslovene nevhodný čas. Židia v susedstve rozchytali posledné chaly na šábes a ja som ostala stáť pred treťou pekárňou s vyplazeným jazykom a panikou v očiach. Nakoniec som vianočku kúpila na trhu na Union Square. Vďaka bohu za organické pekárne.

Organické je kľúčové slovo aj pri kroku vedľa číslo dva. Naturálny supermarket pár ulíc odo mňa mal všetky základné komponenty potrebné na french toast, píšte si:

vajíčka, mlieko, maslo, ovocie(banán, grep, čučoriedky alebo maliny) a javorový sirup. Maj strpenia, muž môj, chyba lávky sa vyjaví o chvíľu.

Na joge v sobotu ráno (obrázok 1, animovaná Maja v pozícii birds of paradise) som si v záverečnej meditačnej časti rozvrhla, ako získam zvyšné prísady a po cvičení som si to namierila do Starbucks, kde som si lišiacky vypýtala malú kávu a pohárik navyše. Do toho som pri samoobslužnom pulte nasypala škoricu, vanilku a štipku muškátového orieška. Vrecká bundy som si napchala vrecúškami cukru a s novým elánom som vyrazila domov, smer kuchyňa.

Prvé vajíčko prasklo pri prvom klepnutí manikúrových nožničiek o škrupinu. Pri druhom si mozog spomenul na dávno zabudnutý grif predkov, moja nežná labka tentoraz ťukla tak akurát a mohla som začať dúchať. Nie je to sranda, najmä nie pri sk…..ých bio vajciach, ktoré majú žĺtok tuhý ako biceps guvernéra Kalifornie.

V ďalšej fáze nasleduje pohárik alkoholu na vyrovnanie tlaku v hlave. Keďže je sobota, čiže brunch, netrochárte a nalejte si šampáňa s broskyňovým pyré (bellini), bloody mary alebo pohár lambrusca. Príprava samotného french toastu je omnoho zábavnejšia, keď je človek už scinknutý. Rozmiešame dve-tri vajcia s trochou mlieka, pridáme koreniny a cukor ukoristené v Starbucks. Do zmesi namočíme nahrubo nakrájané kúsky vianočky. Kým sa rozhorúči panvica a roztopí maslo, pripravíme si kolieska banánu a grepu atď. Napitú vianočku oprážame z obidvoch strán do zlatava (toto som vždy chcela povedať.)

French toasty servírujeme obložené kúskami ovocia a veľkoryso zalievame javorovým sirupom. Bez neho to ani neskúšajte! Môžete a nemusíte zapíjať kávou zo Starbucks, ktorú ste boli nútení kúpiť v rámci veľkého kombinátorstva. Sladký chlieb vo vajci je dokonalé raňajkové/brunchové jedlo, ktoré vám bude chutiť ešte viac, ak sa dokážete vyzuť z prípravy a donútiť niekoho iného, aby sa polhodinu vykrúcal pri sporáku krájajúc, namáčajúc, opekajúc a servírujúc zároveň.

Prichádzame späť k barbarským sviatkom Veľkej noci, opis ktorých vyvoláva u Američanov úprimné zdesenie a otázky typu: „V ktorej fáze šibačky voláš políciu?“ Vajcia vyfúknuté, fixky pripravené, dobrá nálada a kreativita tiež. Chýba lávky je tá, že bio vajcia sú hnedé. Ako všetci vieme, nie je to žiadna pekná čokoládová alebo gaštanová, skôr taká nevýrazne odporná, no zároveň fixkou neprekryteľná sračková. Animovanej Maji prebehne v myšlienkovom obláčiku v rýchlom slede niekoľko scénok. Posledný obrázok je ten, na ktorom si Maja s fantasticky štíhlymi bokmi a zúfalým výrazom prezerá svoje dlane. Na každej má sekundovým lepidlom prilepené jedno nie veľmi estetické, našuchorenou bavlnkou potiahnuté vajce. Odporná hnedá stále presvitá.Mária Modrovichová   viac od autora »
Vaše reakcie [43]
:: Súvisiace reklamné odkazy