Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Lukáš Sigmund | 12.12.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Veľa filmov, jeden festival, už deviaty rok

Blank

Pre domácich fanúšikov filmového plátna je bratislavský Medzinárodný filmový festival niečo ako druhé Vianoce. Podobne ako všetky svetové festivaly ponúka akúsi alternatívu k prevládajúcej komerčnej zábave sezónnych trhákov. O to viac poteší, keď sa takéto niečo koná v mrazivé decembrové dni. O to príjemnejšie je zašiť sa do kinosály, o to jednoduchšie ísť rovno na ďalší film.

Deviaty ročník MFF Bratislava sa konal aj tento rok v Palace Cinemas v Auparku. Okrem tradičných sekcií Proti prúdu, Svetový čas, či Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov tento rok zaujali hlavne filmy spojené s hudbou a o hudbe v sekcii London Calling, britské filmy s homosexuálnou tematikou pod hlavičkou Queer Cinema a v neposlednom rade pod kožu zachádzajúce dokumenty rakúskeho režiséra Ulricha Seidla v jemu venovanej retrospektívnej sekcii.

Výber bol teda pestrý aj tento rok, každý si hľadal, alebo našiel ten svoj film, čo dokazovala hlavne väčšia návštevnosť oproti minulému roku (vďaka lacnejším lístkom a permanentkám). Jedným z očakávaných titulov bol britský film Control, životný príbeh Iana Curtisa, speváka Joy Division, kapely, ktorá preniesla punk do novej vlny. Napriek tomu to bol viac príbeh Curtisovej psychózy ako hudobný film.

Rovnako prekvapil aj titul Sláva filmovému tvorcovi!, nový počin japonského režiséra Takeshiho Kitanu, ktorý sa po zaprisahaní, že už nenakrúti ani jeden gangsterský film, rozhodol vyrovnať sa so svojou tvorivou krízou. Za pomoci trpkej irónie, jemu vlastnej. Tajným favoritom festivalu sa stal rumunský film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni so Zlatou palmou z Cannes a nomináciou na Oscara za najlepší zahraničný film na konte. Nervy drásajúci príbeh o jednom potrate z Rumunska 80. rokov, keď boli takéto zákroky zakázané, sotva niekto len tak vytesnil.

Spomínané dokumenty Ulricha Seidla boli vždy ranou do čierneho. Akýkoľvek z nich mal autorov nezameniteľný rukopis a presnú diagnózu stavu vecí, o ktorých sa tento Rakúšan rozhodol hovoriť. Festival zároveň ponúkol divákovi možnosť vidieť niečo, o čom sa iba hovorí, ale čo sa len tak často nevidí – slovenský film. Či už išlo o krátke študentské filmy, alebo celovečerné pokusy, boli dôkazom, že na Slovensku sa nakrúca aj niečo iné okrem reklám.

Týždeň v zajatí strieborného plátna sa síce skončil, ale okamžite boli ohlásené aj dozvuky festivalu v kine Tatra (v tejto chvíli už skončené). Pre tých, ktorí festival nestíhali, ako by chceli, alebo podaktoré filmy prepásli, čo sa stávalo celkom často, keďže tento rok na drvivú väčšinu filmov, možno pre menší počet kinosál, pripadala iba jedna projekcia. Ďalšie mínus MFF bol chýbajúci festivalový denník, ktorý v minulých rokoch dotváral festivalovú atmosféru a zjednodušoval komunikáciu štábu s návštevníkmi, prípadne odporúčal filmy, ktoré bolo rozhodne treba vidieť. Napriek tomu festival priniesol do Bratislavy veľa kvalitných filmov a o tie v prvom rade ide.

Výsledky súťažnej sekcie festivalu.

Medzinárodný filmový festival Bratislava, 30. 11. – 7. 12. 2007 Palace Cinemas Aupark Bratislava

Foto: Martin Žilka, zdroj: MFF BratislavaLukáš Sigmund  viac od autora »