Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 7.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Veľmi britký britský textár

Blank

Asi každý z nás, čo sme vyrastali za komunizmu, má tú istú skúsenosť: isté veci sa majú k človeku dostať v istom čase, či lepšie povedané v istom veku, a pokiaľ sa nedostanú, neskôr to už nie je ono. To sa týka najmä kultúrnych podnetov. Neviem, či by ma uchvátili Hellerove, Vonnegutove či Salingerove knihy dnes, keby som sa k nim nebol dostal v najcitlivejšom veku objavovania. To isté môžem povedať aj o Chabrolových, Buňuelových či Scolových filmoch, ktoré ma oslovili v 80. rokoch, keď som si už hľadal svoje miesto v živote. Dnes by ma už asi tak nenadchli, no nadchli ma vtedy, ukázali mi cestu a som im za to vďačný.

S hudbou je to podobne. Našťastie, aj zamladi som sa pohyboval v hudbymilovnej komunite s prístupom k najnovšej svetovej rockovej a jazzovej produkcii (bohvie, ako sa v 70. a 80. rokoch k tým albumom a neskôr kompaktom dostávali, ale vždy tu boli), takže som o žiadnu hudbu neprišiel.

Predsa však, keď v 90. rokoch začali vychádzať aj u nás (teda vo vtedajšom Československu) knihy o mne blízkej hudbe, občas som si smutne povedal, listujúc v nich na pulte kníhkupectva, že keby to tak bolo vyšlo pred desiatimi rokmi, to by som sa zjašil od radosti a vzrušenia. A teraz si to len kúpim, zaradím do knižnice, no ten nevýslovný pocit radostného a napätého chvenia v útrobách sa už akosi nedostaví.

Vedel by som vymenovať kvantá titulov – knihy o Beatles, Genesis, Jethro Tull, Princovi, Led Zeppelin, Deep Purple, Tomovi Waitsovi, Jimim Hendrixovi, The Doors, Frankovi Zappovi, ktoré som si kúpil viac-menej len preto, aby som vyplnil akúsi dieru, ktorá už dokonca ani neomína.

Úplne ideálnym predstaviteľom takýchto publikácií, z ktorých by som pred štvrťstoročím skákal od radosti, no dnes ich iba pokorne a s úctou prelistujem a odložím do svojej knižnice na imaginárne časy dovolenky, choroby, invalidity či staroby, je veľkolepá a veľkoryso koncipovaná publikácia Ian Anderson & Jethro Tull: Na rokenrol už jsem starej, ale umřít ještě nechci! (Too Old To Rock`n`Roll: Too Young To Die!) z českého vydavateľstva Volvox Globator.

Ide o kompletné vydanie textov legendárnej skupiny Jethro Tull v angličtine a českom preklade, v podstate životné dielo jedného z najväčších českých fanúšikov skupiny, Vladimíra Řepíka. Je chvályhodné, že publikácia neobsahuje len texty albumových skladieb, ale aj singlových a raritných nahrávok. Preklady, pokiaľ som kompetentný posúdiť, sú na vysokej jazykovej úrovni, pri ich posudzovaní štylistickej stránky treba mať na pamäti, že nejde o prebásnenia, ale faktické preklady. Pred čitateľom sa otvára skvelá retrospektíva histórie skupiny a tiež možnosť sledovať názorový i umelecký vývoj výhradného autora textov, speváka Iana Andersona. Veľmi britkého a britského textára, treba zdôrazniť. Irónia, čierny humor, sarkazmus, sebairónia, to sú typické Andersonove rekvizity, ktorými oslovuje a zabáva poslucháča, ktorý vie, čo môže od Jethro Tull očakávať a teší sa na to.

Knihu sprevádzajú fotografie Karla Brychtu, zachytávajúce atmosféru koncertov Jethro Tull v Česku, teda pochádzajúce predovšetkým z 90. rokov, keď bola skupina v Česku pomerne častým hosťom. Chápem, že fotografie zachytávajúce Jethro Tull v rôznych starších konfiguráciách by (aj tak nehorázne drahú) publikáciu ešte viac predražili, ale aj tak sa mi zdá nevhodné ilustrovať knihu textov z rokov 1968 – 2003 fotografiami výhradne zo záverečného obdobia skupiny.

Príjemne osobným predslovom ma potešil český spevák Vladimír Mišík. To, že Jethro Tull odjakživa patrili k jeho obľúbencom, sa dalo vystopovať už na debutovom albume Meditace jeho niekdajšej skupiny Blue Effect z roku 1970, napr. na skladbe Deserted Alley s vtedy neobvyklým použitím flauty.

Je to kniha, ktorú ocení každý milovník Jethro Tull, a pre tých, ktorí nevládnu angličtinou dostatočne dobre, aby porozumeli všetkým textovým nuansám, je to otvorená brána do trochu bizarného, no nadovšetko príťažlivého sveta Iana Andersona a spol.

Ian Anderson & Jethro Tull: Na rokenrol už jsem starej, ale umřít ještě nechci! Kompletní vydání textů v češtině a angličtině (Too Old To Rock`n`Roll: Too Young To Die!)
Volvox Globator, 2006

Knihu na pokorné a úctivé prelistovanie a odloženie do knižnice autora recenzie na imaginárne časy poskytlo internetové kníhkupectvo www.martinus.sk

Albumy skupiny Jethro Tull nájdete na stiahnutie na našom portáli v sekcii Hudba.



Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy