Závidel som veru kolegovi Malíčkovi uplynulý týždeň, pretože mohol vyberať z viac než slušnej filmovej nádielky. Zdá sa však, že dramaturgovia sa konečne spamätali a najmä víkend je úplne chuťovkový.
Sobota 26. 5. 2007
22.15, Joj
Predátor 2 (1990)
Pokračovanie bez Arnolda už nemá šťavu, hoci predstava mimozemského zberateľa trofejí uprostred vojny drogových gangov je kúzelná. Réžii Stephena Hopkinsa kladie polená pod nohy zlý scenár a hoci sa Danny Glover v hlavnej úlohe sympaticky snaží, chýba mu nejaký ten biceps do latky nastavenej prvým dielom. Nezabudnite sledovať medzi predátorovskými trofejami i lebku z votrelca.
22.25, Dvojka
Spartakus (1960)
Legendárny panic a vodca vzbúrených otrokov Spartakus disponuje nielen výraznou jamkou na brade Kirka Douglasa, ale i niekoľkými silnými scénami a pomalou réžiou Stanleyho Kubricka. Sandálové filmy už asi nemajú miesto v súčasnej kinematografii, ale keď začnú otroci svoje: „Ja som Spartakus!“, „Ja som Spartakus!“, skladám pred Stanleym Kubrickom pomyselný klobúk aj dnes.
22.50, Markíza
Obchodník so smrťou (Lord of War, 2005)
Vizuálne dokonalý a výsostne aktuálny film o priekupníkoch so zbraňami je žiaľ, ako to už pri nadčasových dielach býva, komerčným prepadákom. A pritom v ňom Nicolas Cage hral asi najlepšie za posledných 5-6 rokov. Novozélandský režisér Andrew Niccol má priam komiksové videnie a potvrdzuje to už od prvého záberu na Cagea stojaceho na chodníku vydláždenom prázdnymi nábojnicami.
Nedeľa 27. 5. 2007
20.05, Jednotka
Zlaté oko (GoldenEye, 1995)
Martin Campbell je odborníkom na oživovanie bondovskej série. Ešte predtým, ako ju minulý rok vystaval nanovo od úplných základov, predviedol niečo podobné aj v roku 1995 a na scénu poslal nového Bonda – Piercea Brosnana. Či už likviduje jazdou tankom architektúru Petrohradu, alebo si nechá lámať telo nadržanou Famke Janssenovou, vždy je neodolateľne cool a zároveň naveky pochoval naivnosť starších bondoviek. Ale čo, doba sa mení a diváci tiež.
22.10, Joj
Vtedy v Mexiku (Once Upon a Time in Mexico, 2003)
Kolega Malíček mi kedysi popísal Vtedy v Mexiku pokrčením ramien a niekoľkými slovami – strieľa sa tam. Odvtedy som snímku videl niekoľkokrát a nenapadá mi v podstate nič iné, čo by som k tomu mohol dodať. Jedine ak to, že Robert Rodriguez pri tomto filme zjavne trochu uletel a keby neobsadil trebárs Johnnyho Deppa, či svoje talizmany Antonia Banderasa, Salmu Hayekovú, Dannyho Treja a Cheecha Marina, nebolo by sa už vôbec na čo dívať. Ak si nejaká trilógia nezaslúžila takto smutne vyvrcholiť, tak je do práve príbeh El Mariachiho.
23.05, ČT1
Červená rieka (Red River, 1948)
V komiksoch o Preacherovi ma vždy zaujímal part nehmotného parťáka hlavného hrdinu. Bol to legendárny westernový herec John Wayne, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou americkej kultúry. V šesťdesiat rokov starej Červenej rieke sa Wayne ujíma chlapca, ktorému banditi povraždili rodinu a vychová z neho chlapa. Klasika invenčnejšiu zápletku nepotrebuje.
Pondelok 28. 5. 2007
14.55, Prima
Knight Rider I. (11.)
Ein Auto, ein Computer, ein Mann... tak toto som ako malý žral, ešte keď sme pozerávali Viedeň. Vtedy som si ešte myslel, že šéfa agentúry hrá Michael Caine, ale z toho som časom vyrástol. Trochu som v pomykove, lebo som sa na seriál díval celý minulý týždeň a bola to trochu bieda. Ale do tipov legendárny David Hasselhoff alias Michael Knight a jeho hovoriaci KITT jednoznačne patria.
Utorok 29. 5. 2007
22.35, Joj
Hurikán v ringu (The Hurricane)
Hoci režisér Norman Jewison najviac hviezdil v sedemdesiatych rokoch (Fidlikant na streche, Rollerball), občas sa mu ešte podarí niečo slušné ukuchtiť. Hurikán v ringu je navzdory názvu nie príliš o boxe, pretože je vystavaný ako autobiografia legendárneho Rubina Cartera a ten toho zažil oveľa viac mimo štyroch povrazov. Občas je to mdlé, ale Denzel Washington v hlavnej úlohe by vytiahol z priemeru aj oveľa horší film.
23.10, Markíza
Pianista (The Pianist, 2002)
Multioscarový príbeh Wladyslawa Szpilmana je ukážkou remeselnej zručnosti Romana Polanského. Hoci poukazuje na hrôzy II. svetovej vojny, všetko ide do úzadia, keď sa pred kameru dostane geniálny Adrien Brody. Jeho klavírny virtuóz Szpilman je donútený vzdať sa svojej najväčšej lásky – hudby a komu pri scéne „tichej“ hry na klavír aspoň trochu neslzia oči, je jednoducho čudný.
Streda 30. 5. 2007
22.55, Dvojka
Rím, otvorené mesto (Roma, citt? aperta, 1945)
Mám pocit, že neorealistická snímka Roberta Rosselliniho sa v programoch televízií vyskytuje v poslednej dobe nejako často. Jasné, umenia nie je nikdy dosť, takže ak ste ešte nevideli príbeh z Ríma, kde práve skončila vojna, smelo do toho.
Štvrtok 31.5. 2007
21.45, ČT2
Tanec v temnotách (Dance in the Dark, 2000)
Divák od Larsa von Triera tuším ešte nikdy nemohol čakať niečo normálne, respektíve obyčajné. Aj tu sa režisér prejavuje ako despotický manipulátor, ktorého jediným cieľom je rozplakať obecenstvo. Ale možno sa mi raz konečne podarí mu odolať.
Piatok 1.6. 2007
21.50, Markíza
Million Dollar Baby (2004)
Clint Eastwood zreje rokmi ako víno. I keď už veľa nehráva, ako režisér je celkom zručný a v Million Dolar Baby zvláda oboje.
01.40, Dvojka
Gigliho ária
Podľa slov Júliusa Satinského nakrútili s Milanom Lasicom a Jánom Roháčom túto veselohru na to, aby sa ešte viac zoznámili, keď dvojicu komikov krátko predtým režisér Roháč uviedol v pražskom divadle Semafor. Zriedkavo vysielaný kus je závanom starých čias, kedy ešte náš domáci televízny humor bol naozaj vtipný.
David Reten viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|