Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 24.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Okrádať Caponeho sa nevypláca

Blank

V Amerike dvadsiatych rokov minulého storočia vládne prohibícia. Zo starého kontinentu priamo do New Yorku zaveje osud troch kamarátov, ktorí sa snažia zarobiť nejaký ten dolár. Čoskoro padnú do oka miestnemu bossovi Alovi Caponemu (Julian Littman) a ten im dohodí menšiu prácičku. Triu sa postupne začína dariť a vtedy prídu na ten nešťastný nápad – uliať si všetko pre seba. Nebude to ale také jednoduché, pretože stále súV službách gangstra.

Popri všetkých tých romantických komédiách prípadne zbesilých akčňákoch občas dobre padne zmena žánru. V službách gangstra je takýmto osviežením, ktoré však kvôli téme muselo vzniknúť mimo dohľadu veľkých štúdií. Vraziť dnes prachy do gangsterky nie je totiž veľké terno. Ako nezávislý film preto nemal prostriedky na poriadnu výpravu, ale to nehrá úlohu. Prevažne televízny režisér Richard Standeven, ktorý má na konte napríklad najnovšie seriálové spracovanie Robina Hooda (2006), nie veľmi invenčnou, ale zato rutinne spoľahlivou réžiou vyšiel zo súboja s financiami a jednoduchým scenárom dôstojne. Koľkokrát sme už videli, ako niekto stúpa po mafiánskom kariérnom rebríčku, až sa napokon rozhodne pohrýzť ruku, ktorá ho kŕmi? Nenásytnosť k malým zlodejíčkom akosi patrí a tak už od začiatku čakáme, kedy sa to zlomí, oni podvedú bossa a dajú sa na útek pred jeho nohsledmi. Ústredná trojica v podaní neznámych hercov je totiž od prvej chvíle modelovaná ako zásobáreň problémov, takže je len otázkou času, kedy sa niečo zomelie.

Ako nezávislý film si V službách gangstra mohol dovoliť obsadiť neznámych hercov, ktorých slovenský divák nemá zafixovaných v nejakých výrazných úlohách. Jediným záchytným bodom sú snáď len „prcek“ Warwick Davis a legendárny Richard Roundtree. Hoci ten druhý už má dávno po šesťdesiatke, stále sa vie pohybovať na pľaci svižne. Čo iné sa vlastne dá očakávať od človeka, ktorý do dejín kinematografie vstúpil ako ikona blaxploitation žánru stvárnením detektíva Shafta? Aj v našej snímke na stiahnutie má podobne melodické meno – Boom Boom. Ostatní herci, scenárista či režisér sú v podstate veľkou neznámou a k filmu sa preto dá pristupovať bez akýchkoľvek očakávaní. To sa dnes už len tak nevidí, keďže nás všadeprítomná reklamná mašinéria zásobuje informáciami o kdejakom filmovom projekte. Skúšal som pred pozeraním „googliť“ aj alternatívny názov Capone´s Boys, a nič.

V službách ganstra je druhotriedny film, ktorý svoj pôvod nezastiera vizuálnymi finesami, sústredí sa naopak na rozprávanie príbehu samotného. Ten je prostý, takže druhých Nepodplatiteľných (1987) od neho nečakajte. Richard Standeven jednoducho nie je Brian De Palma, na to z jeho práce až príliš trčí televízia. V rámci týchto mantinelov ale zvláda pracovať obstojne a pokiaľ je pre vás nezávislý film zväčša len zhlukom experimentálnych pokusov o psychoanalýzu nie tak celkom normálnych postáv, V službách gangstra ukazuje odvrátenú stránku nezávislosti. Nepotrebuje preháňať na to, aby zaujal masy a ani nie je pre ne určený. Preto si môže si dovoliť plávať v dnes už takmer zabudnutých vodách gangsterského žánru.

V službách gangstra, Al´s Lads. Anglicko 2002, 103 min.

Réžia: Richard Standeven
Scenár: Marc Gee
Kamera: Nicholas D. Knowland
Hudba: John Harle
Hrajú: Marc Wareren – Jimmy, Kirsty Mitchellová – Edith, Peter Pedrero – Brendan, Richard Roundtree – Boom Boom, Warwick Davis – Leo



David Reten  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy