Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 12.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Poooosledná návšteva Pinheada v kinéééé

Blank

Môj vstup do sveta žurnalistiky spočíval v tom, že som cez jedny stredoškolské letné prázdniny každý pondelok nafasoval balík lokálneho týždenníka a predával ho pri pošte. Vždy som mal rád pouličných kolportérov v amerických filmoch, ktorí vykrikovali najnovšie pikošky, aby predali čo najviac výtlačkov. U nás to, žiaľ, aspoň v takejto podobe, nie je príliš rozšírené a ja som si na toľký exhibicionizmus netrúfal. Ale na druhej strane, to už sme v prítomnosti, propagovať postavu menom Pinhead je s najväčšou pravdepodobnosťou úplne zbytočné. Nech aj chodíte do našej ponuky filmov na stiahnutie pre dokumenty zo života hmyzu alebo príbehy rozmarných maturantiek, hlavu s módnymi klincami určite poznáte aspoň z videnia. Na nej totiž stojí kult s názvom Hellraiser.

Zhrňme si to. Sadomasochistické hry spojené zvyčajne s rýchlou a bolestivou smrťou ľudí sa na filmovom plátne objavili po prvýkrát v roku 1987, keď si vlastný príbeh pod názvom Hellraiser sfilmoval spisovateľ Clive Barker. Zvrátené pôžitky milujúca rasa Cenobitov obývajúca dimenziu ukrytú za priechodom v tajomnej kocke a splatterová krvavosť spôsobili značný rozruch. Vydestilovaná estetika bizarnosti, bolesti a rozkoše stvorila jednu z najikonickejších hororových postáv – Pinheada, ktorého charizma z filmu priam sála. Holá lebka posiata desiatkami klincov sa tak razom stáva významným prvkom haute couture a do predaja sa dostali aj štýlové sady klincov s priloženým kladivkom ? la urob si sám. Ako to už býva, snímka si vyžiadala množstvo pokračovaní, a tak sa počet Hellraiserov minulý rok zastavil na číslovke osem. Hellraiser: Bloodline je v poradí štvrtý diel a zároveň posledný, ktorý sa ešte dostal na plátna kín. Jeho nasledovníci totiž smerovali výhradne na videotrh.

Smutným faktom pri filmových sériách býva, že so zvyšujúcou sa číslovkou pomaly klesá úroveň filmov. Spomeňte si na Titanic 2, bez Di Capria to už vôbec nebolo ono, alebo posledná Fontána pre Zuzanu, v ktorej uprostred sídliska vyrástol hypermarket. Ani Pinhead jednoducho nie je Bond, hoci v skutočnosti by agenta pretrepal a možno aj zamiešal skôr, než dočítate túto vetu do konca. Štvrtá výprava do sveta, v ktorom ľudia slúžia len ako krátkodobá sexuálna pomôcka, by už nemohla priniesť niečo nové, keby neurobila dva výpady na časovej línii. Konkrétne do vzdialenej budúcnosti a tiež do pár storočí starej minulosti. Pinhead totiž svoje krvavé plány začne spriadať na vesmírnej stanici, ktorej osadenstvo prejde milými mutáciami, a v historickej časti sa zase dozvieme, ako kocka privolávajúca Cenobitov vlastne vznikla. Tvorcovia sa šikovne vykašľali na prosté variovanie prvého filmu a rozhodli sa doplniť naše vzdelanie o ďalšie skladačky v krvavej mozaike.

Okolo snímky, respektíve jej režiséra, by mohol nastať menší zmätok, takže si to uvedieme na pravú mieru. V titulkoch je oficiálne udávaný Alan Smithee, čo je však len pseudonym, za ktorý sa ukrývajú tvorcovia nespokojní s výsledným dielom. Zväčša ide o nešetrné zásahy producentov rozhodnutých prestrihať film na svoj obraz, prípadne niečo pretočiť. V tomto prípade sa ukrýva Kevin Yanger, chlapík, ktorý má vo filmografii desiatky filmových zárezov, no len na poste maskéra. Réžia troch epizód Príbehov zo záhrobia a dizajn vraždiacej maňušky z Detskej hry už jeho kredit zvyšujú. Druhým do partie, ktorý priložil ruku k dielu, je Joe Chappelle. Zväčša televízny režisér (C.S.I.: Miami) má na konte tiež šiesty Halloween, ale odvtedy sa do kina dostal už len ako návštevník. A to ešte istý čas s réžiou tohto Hellraisera koketoval Guillermo del Toro (Hellboy), z čoho mohol vzniknúť zaujímavý kúsok.

Hellraiser: Bloodline nie je príliš invenčný horor, ale poodhalením rúška histórie tajomnej kocky so zopár šťavnatými scénami a charizmatickým hlavným porciovačom v životnej úlohe Douga Bradleyho sa z neho stáva pre fanúšikov hororu priam povinná záležitosť. Ak rovnako ako ja sledujete kariéru fenomenálneho režiséra menom Alan Smithee, dajte si rande s Pinheadom aspoň cez monitor počítača. Malé deti by mali zostať pri niečom menej existenciálnom v tom zmysle, že veľa ľudí vo filme svoju existenciu ukončí, ale zvyšok rodiny to v pohode znesie. A keby aj nie, ako hovorí jeden môj známy: „Aspoň, že je to krátke.“ Mimochodom, Clive Barker ohlásil návrat k sérii, a hoci sa nebude podieľať na réžii, pod jeho dohľadom vznikne akýsi remake, ktorý bude návratom ku koreňom. Kým sa projekt dostane do našich kín, môžete si čas krátiť sledovaním niečoho z našej sťahovacej ponuky a hororová sekcia toho ponúka spolu so snímkou Hellraiser: Bloodline viac než dosť.

Hellraiser IV: Bloodline, Hellraiser: Bloodline. USA 1996, film na stiahnutie, 86 min.

Réžia: Alan Smithee (alebo Kevin Yagher alebo Joe Chapelle)
Scenár: Peter Atkins
Kamera: Gerry Lively
Hudba: Daniel Licht
Hrajú: Bruce Ramsy – Phillip LMerchant/John Merchant/Dr. Paul Merchant, Valentina Vargasová – Angelika, Doug Bradley – Pinhead  



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »