Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Miroslav Ulman | 27.2.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

56. Berlinale 2006: Tisíc filmov za jedenásť dní

Blank

Od 9. do 19. februára 2006 sa konal 56. ročník MFF Berlín. Za účasti 19 000 akreditovaných osôb zo 120 krajín, vrátane 3 800 novinárov. 360 filmov sa premietalo na 1 115 predstaveniach a platiaca verejnosť si zakúpila vyše 150 000 lístkov. Priemer vyše 134 divákov na predstavenie môžeme len závidieť. Keď pripočítame okolo 650 filmov premietaných na Európskom filmovom trhu, ktorý je súčasťou festivalu, teoreticky sa dalo počas 10 dní vidieť v Berlíne vyše tisíc filmov.

mff_01Hviezdy
Tohto roku ich bolo o trochu menej, než sme v Berlíne zvyknutí. Najmä tých najžiarivejších. Myslím si však, že radový filmový fanúšik sa mal z čoho, respektíve koho tešiť. Nechýbali totiž herci a herečky ako George Clooney, Sigourney Weaver, Alan Rickman, Philip Seymour Hoffman, Vin Diesel, Natalia Portman, Isabelle Huppert, Ewan McGregor, Ian McKellen, Julie Delpy, Isabella Rossellini, Meryl Streep, Woody Harrelson, John Hurt, Kim Rossi Stuart, Michele Placido, Nick Cave, Senta Berger, Nina Hagen, Franka Potente, či režiséri Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta, Wim Wenders, Sidney Lumet, Claude Chabrol, Andrzej Wajda, Michel Gondry, Park Chan-wook, Robert Altman, alebo Roberto Benigni.

Berlinale a Slovensko
MFF Berlín je jedným z najvýznamnejších filmových festivalov na svete a zároveň pre Slovensko jedným z najúspešnejších. Do jeho programu bolo vybraných 17 filmov, ktoré získali 4 ceny. Tým prvým bol československo-francúzsky koprodukčný film Muž, ktorý luže (r. Alain Robbe-Grillet) a pre Slovákov vďaka výkonu v ňom vybojoval Strieborného medveďa pre najlepšieho herca hviezdny Jean Louis Trintignant. Najúspešnejším bol však rok 1989, keď sme mali zástupcu v hlavnej súťaži – film Ja milujem, ty miluješ (r. Dušan Hanák) získal Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu a Zvláštne uznanie FIPESCI, v súťaži krátkych filmov - Údel (r. Jaroslava Havettová) získal Cenu poroty, Strieborného medveďa, v súťaži detských filmov - Vlakári (r. Juraj Lihosit) i v nesúťažnej sekcii - Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák). Posledným slovenským filmom uvedeným v Berlíne bola Krajinka (r. Martin Šulík) v roku 2001. Napriek tomu sme si tohto roku odviezli cenu. Ako je to možné? Jaro Ridzoň získal v rámci Talent Campusu 2. cenu vo Volkswagen Score Competition. Slovensko sa navyše zúčastnilo Európskeho filmového trhu v rámci spoločného stánku s Českom, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom.

mff_02Film a hudba
Ako iste viete, pripravujem pre MFF Bratislava sekciu s takýmto názvom, a tak ma, samozrejme, zaujímalo, čo je v tomto smere nového. Julien Temple prezentoval dokument Glastonburry – kde bol, mimochodom, pred dvoma rokmi uvedený film Český sen. Festival existuje od roku 1970 a Temple použil zábery z filmu Nicolasa Roega, archívu BBC i zábery amatérskych kamier fanúšikov. Zaujal dokument o Leonardovi Cohenovi I’m Your Man. A po Bonovi, ktorý napísal scenár k Wendersovmu Million Dollar Hotel, sa v Berlíne ako scenárista predstavil Nick Cave. Film The Proposition je westernový príbeh odohrávajúci sa v Austrálii. Hrajú v ňom Guy Pearce, John Hurt, Emily Watson a výborná Caveova hudba. Maestro sa predstavil s netradičným fúzom (pozri foto). Prekvapujúce bolo spojenie tradičnej čínskej hudby s portugalským fadom vo filme Isabella. Peter Kam zaň získal Strieborného medveďa za hudbu.

Dramatický Diesel, fetujúci Ledger
Zdá sa, že v Hollywoode je trendom priberať. Clooney nabral pri Syriane 15 kilogramov a Vin Diesel pri nakrúcaní Find Me Guilty dokonca 20. Navyše si nechal narásť vlasy. 82-ročný slávny režisér Sidney Lumet asi vie, čo robí, keď ho obsadil do hlavnej úlohy v súdnej dráme. Tým, ktorí pochybovali, odkázal: „Nezabudnite, že aj Sean Connery a Clint Eastwood začínali v akčných filmoch!”

Idol ženských sŕdc Heath Ledger mení žánre ako na bežiacom páse. Po Kliatbe bratov Grimmovcov, Skrotenej hore a Casanovovi si vo filme Candy zahral narkomana.

Gejendlesbyjen…
Berlinale je jediný veľký festival, kde sú filmy s touto tematikou v programe naprieč sekciami. Viete, že prvé ceny v histórii dostali vtedy neznámy Pedro Almodóvar a Gus Van Sant? Tohto roku medzi súťažnými titulmi boli Breakfast on Pluto, novinka Lukasa Moodysona Container, či dokument Absolute Wilson o divadelníkovi Robertovi Wilsonovi. Pri príležitosti dvadsiateho výročia udeľovania cien Teddy sa konala retrospektíva, ktorej súčasťou bol u nás známy film NDR Coming Out alebo Moodysonova Láska je láska.

Uvidíme niečo z Berlinale u nás?
Samozrejme, že áno, hoci na rozdiel od iných rokov bolo v tohtoročnom programe len sedem filmov, ktoré majú naplánovanú distribučnú premiéru. Prvým z nich je politický thriller Syriana (9.3.) s Georgom Clooneym v úlohe agenta CIA. „Je to prvý skutočne pravdivý film o tajných agentoch,“ vyhlásil v Berlíne Robert Baer. Zrejme vie, o čom hovorí, keď v tajnej službe dlhé roky pôsobil a je autorom knižnej predlohy. Nasledovať bude Tiger a sneh (16.3.) Roberta Beningniho a Nový svet (1.4.) Terenca Malicka, hraná verzia u nás vďaka Disneymu známeho príbehu o Pocahontas. Nadávame na Hostel, ale neviem, ako by sme sa tvárili, keby niekto vo filme vyhodil do vzduchu bratislavský hrad, tak ako James McTeigue britský parlament aj s Big Benom vo filme Vendeta (20.4.). Navyše ostrihal dohola Natalie Portman. Lynchovskú atmosféru má thriller o psychológovi (Ewan McGregor), ktorý sa snaží pomôcť svojmu pacientovi - Stay (1.6.). Novinka Neila Jordana Breakfast on Pluto k nám dorazí 21.9. a 26.10. Altmanov film A Prairie Home Companion. Na trhu však boli zástupcovia troch slovenských distribučných spoločností, a tak dúfam, že zaujímavé filmy ešte pribudnú.

mff_03Ceny za každú cenu?
Až päť z ôsmich cien získali nemecké alebo koprodukčné filmy. Ak budú o pár mesiacov takíto štedrí i futbaloví rozhodcovia, väčšina mužstiev nemusí na šampionát ani cestovať. Zlatý medveď putuje do Bosny a Hercegoviny za film Grbavica. 32-ročná debutantka Jasmila Žbanićová nakrútila príbeh o Sarajevčanke Esme (hrá ju Mirjana Karanovićová známa z Kusturicových filmov), ktorú počas vojny znásilnia. Ona si dieťa nechá. Dnes má Sara dvanásť a jej matka verí, že keď jej nepovie pravdu o jej otcovi, chráni tým seba i svoju dcéru. Režisérka v rozhovore povedala, že Bosna a Hercegovina je jediná krajina v Európe, ktorá nemá 35 mm kameru a filmové laboratóriá. Chvalabohu, my máme aspoň tie kamery.
Cenu za najlepší debut a Veľkú cenu poroty si odniesol škandinávsky film Soap, v ktorom sa zblíži transsexuál so sympatickou susedkou. Druhú Veľkú cenu poroty získal iránsky film, ktorý prekvapujúco nebol drámou s pomalým dejom, ale športovou komédiou s charakteristickým názvom Offside. Najlepší herci boli už spomínaní Nemci - Sandra Hüllerová ako psychicky narušená žena v Requiem (film dostal i cenu FIPRERSCI) a Moritz Bleibtreu za úlohu vo filme Základné súčiastky. Nanajvýš aktuálny bol Winterbottomov a Whitecrossov film Cesta do Guantanáma, ocenený Strieborným medveďom za réžiu. Minulý týždeň Organizácia spojených národov, Európsky parlament a Veľká Británia vyzvali USA, aby zatvorili väzenie pre podozrivých z terorizmu na svojej kubánskej základni Guantánamo. A práve tam sa ocitnú ústredné postavy tohto filmu.

57. MFF v Berlíne sa bude konať od 8. do 18.2. 2007.



Miroslav Ulman  viac od autora »
Vaše reakcie [4]