Aj tento týždeň sa mi podarilo z bohatej ponuky programov televíznych staníc vysielajúcich v slovenčine alebo češtine vybrať niečo, na čo sa oplatí pozerať.
Sobota 3.12. 2005, ČT1, 20:00
Večerníček má narodeniny
Možno vám budem pripadať ako infantil, ale české večerníčky mám rád. Vyrastal som na nich. A nie som sám. V ankete až 86 percent účastníkov odpovedalo, že večerníčky sledujú aj ako dospelí! Tento rok oslavuje večerníček 40. narodeniny. V Čechách sa oslavy rozbehli s plnou parádou. Na rozdiel od nového vedenia STV, ktoré tvrdilo, že „používanie pôvodnej zvučky už bolo technicky takmer neúnosné“, v Čechách podoba úvodnej znelky nikomu nevadí. Určite by každý z vás vedel vymenovať niekoľko večerníčkových hrdinov či hercov, ktorí im požičali hlasy. Počas osláv uvidíte naživo výtvarníkov, ktorých mená ste doteraz čítali len v titulkoch – Zdeněk Smetana, Zdeněk Miler, Václav Bedřich, Vladimír Jiránek, Jaroslav Celba, Jiří Šalamoun, Pavel Koutský. Nebudú, samozrejme, chýbať ani zaujímavé ukážky.
El Mariachi
Chcel som sem dať linku na noticku STV, ale žiaľ, zatiaľ čo druhý program Slovenskej televízie sa neustále zlepšuje, úroveň obsahu i grafického spracovania webových stránok verejnoprávnej televízie je stále niekde v počítačovom praveku.
Ale späť k filmu. Robert Rodriguez s ním spôsobil rozruch na festivale Sundance v roku 1993, kde získal Cenu divákov. Film o mužovi, ktorý túžil byť mariachim tak ako jeho predkovia, ale mesto, o ktorom si myslel, že mu prinesie šťastie, sa mu zhodou okolností stane osudným, nakrútil za neuveriteľných 7 000 dolárov, napísal k nemu scenár, režíroval ho, strihal, robil špeciálne efekty, a keby súčasne nestál za kamerou, určite by si v ňom zahral hlavnú úlohu. Film nasledovali dve pokračovania – Desperado a Vtedy v Mexiku, ale ani jeden pôvodného Mariachiho už neprekonal. Až po Sin City som mal pocit, že čím viac peňazí má Rodriguez k dispozícii, tým horší film nakrúti. I keď priznávam, že na prvej detskej „bondovke“ Spy Kids som sa celkom zabával.
Nedeľa 4.12. 2005, ČT2, 23:15
Ostrov (Seom, Kórea, 2003)
Ostrov bol prvým filmom kórejského režiséra Kima Ki-Duka, ktorý bol uvedený v našich kinách v rámci Projektu 100 – 2003 a Vierka Langerová naň napísala recenziu. Bol som v Benátkach, kde mal tento príbeh vzťahu bývalého policajta a nemej správkyne rybárskej oázy premiéru. Kombinácia výtvarne mimoriadne štylizovanej formy, pripomínajúcej občas filmovú báseň, a animálnej príťažlivosti hlavných hrdinov, doplnená niekoľkými nie ľahko stráviteľnými zábermi (rybárske háčiky vo vagíne či v krku) vyvolala vtedy dosť veľký rozruch. Filmársky samouk Kim Ki-Duk však potvrdil, že je veľký talent a svojou usilovnosťou (dva filmy ročne) tromfne aj Woodyho Allena.
o-tvtipy13-2 |
Tridsať prípadov majora Zemana (29.): Mimikry
Nechcem propagovať socialistickú políciu, len pripomenúť, že účelom tejto epizódy bolo zdiskreditovať underground a najmä kapelu Plastic People of the Universe, ktorá bola pre ŠtB tŕňom v oku.
Pondelok 5.12. 2005, ČT2, 21:30
Zločiny a poklesky (Crimes and Misdemeanors, 1989)
Filmové tipy na pondelky sa budúci týždeň končia. Zločiny a poklesky sú totiž predposledným z úctyhodnej série pätnástich filmov Woodyho Allena, ktoré ČT odvysielala k oslave jeho narodenín (1.12. mal 70 rokov). Tento film mal premiéru v našich kinách v roku 1991. V tom čase to bol štvrtý Allenov film uvedený u nás a pre divákov, ktorí nemohli sledovať rakúsku televíziu, bol tento výnimočný zjav svetovej kinematografie i jeho dielo veľkou neznámou. Zločiny a poklesky nadväzujú na Hanu a jej sestry. Opäť dominujú partnerské vzťahy, láska a sex. Tentoraz sledujeme dva príbehy – úspešného očného lekára (Martin Landau) a režiséra (Woody Allen). Režisér o filme povedal: „Rozpráva o ľuďoch, ktorí nevidia. Nevidia seba, tak ako ich vnímajú iní. V rôznych situáciách nerozpoznajú dobré od zlého.
Utorok 6.12. 2005, Markíza, 00:55
Jubal (Jubal, USA, 1956)
Pokiaľ budete po sledovaní zápasu Artmedie s Portom ešte pri zmysloch, nenechajte si ujsť tento western. Režíroval ho skúsený scenárista a režisér Delmer Daves, ktorý na prelome 50. a 60. rokov patril vo svojom odbore medzi najväčšie hviezdy. Tento film je dôkazom, že nielen Kurosawa sa inšpiroval Shakespearom. Režisér na zapadnutom ranči rozohráva variáciu Othella s Ernestom Borgninem v úlohe žiarlivého rančera, skvelým Glennom Fordom, Rodom Steigerom a mladučkým Charlesom Bronsonom. Holandský moviemeter mu dal päť hviezdičiek z piatich, môj obľúbený Maltin tri zo štyroch.
o-tvtipy13-3 |
Príbehy slávnych: Miloslav Šimek
Ďalší diel obľúbeného cyklu je venovaný komikovi Miloslavovi Šimkovi. Žiaľ, v Jiřím Grossmanovi stratil skvelého partnera a spoluautora a jeho ďalšie tandemy s Krampolom či Bubílkovou už strácajú inteligentný humor. Ich poviedky a scénky zo všetkých troch návštevných dní, ktoré vyšli na vinyloch, som vedel naspamäť a dodnes ľutujem, že som neodoslal Šimkovi a Grossmanovi list, v ktorom som ich žiadal, aby mi povolili rozprávať ich pri táborovom ohni svojim priateľom, aby som tak neporušil ich autorské práva.
Streda 7.12. 2005
Dnes si od televízie trošku oddýchnite – veď viete: streda, vypnúť telku treba!
A choďte na MFF Bratislava. Vanessa Redgraveová (tá zo Zväčšeniny) by tam mala osobne uviesť film, ktorý režíroval jej syn zo vzťahu s Frankom Nerom.
Štvrtok 8.12. 2005, Markíza, 23:10
Vtedy v Amerike 1./2 (C’era una volta in America)
Posledný film klasika spaghetti westernu Sergia Leoneho. Ak ste sa nejakou zlou konšteláciou hviezd s týmto menom doteraz nestretli, všetko napraví viac od autora »
Vaše reakcie [12]