Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Michal Sedlár | 20.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mike Oldfield svietiaci, tieniaci

Blank

Mike Oldfield – Light & Shade (Mercury / Universal 2005)

Album Light and Shade je postavený na protikladoch, peknom booklete a interaktívnom hudobnom formáte U-MYX. Spomínané kontrasty nie sú dané len názvom albumu. Oldfield sa už dlhší čas profiluje ako hudobný alchymista (tým bol viac-menej vždy, ale odkedy vymysleli počítače, už ani nespáva) a aj keď mu to nie vždy vyjde podľa mojich predstáv, snahu mu uprieť nemožno. Tak je to aj teraz. Definitívny odklon od sýtych inštrumentálnych kompozícií z počiatkov a prvej tretiny jeho kariéry je už viac ako jasný (škoda), rovnako ako koketovanie s čisto spievanými projektmi (až na pár výnimiek, chvalabohu). V súčasnosti sa päťdesiatnik Mike zameriava na elektronickú produkciu, ktorej prvým výrazným pionierom bol The Millenium Bell (dance ? la Ibiza) a tým druhým chilloutový album Tr3s Lunas. Light and Shade dopĺňa toto duo a netají sa tým, že hlavne z druhého menovaného si berie mnohé inšpirácie (dakedy sa tomu hovorilo samovykrádanie). V tomto prípade to však nie je nedostatkom nápadov, skôr mám taký pocit, že Oldfield v snahe robiť marketing sám sebe trochu nezvládol mantinely. Súčasťou platne Tr3s Lunas bolo totiž CD s počítačovou hrou rovnakého mena (ktorá, medzi nami, stála za figu) a keďže je už vonku aj jej pokračovanie Maestro (ktoré podľa mňa stojí za druhú figu), treba mu trochu pripraviť terén. Možno sa mýlim a priveľmi kombinujem. Bohužiaľ mi to napadlo. Sorry Mike.

Podľa rozšírenej tlačovej správy, ktorá koluje po mnohých slovenských serveroch, je album rozdelený na tanečnejšiu tranceovú časť Light a na pomalšiu chilloutovú Shade. Nuž, možno som hluchý ako poleno, ale ak už ide o trsavejšie rytmy, hľadajte ich presne opačne. Light obsahuje osem regulárnych skladieb a štyri bonusové vo formáte U-MYX, ktorý vám v počítači umožní vytvárať ich remixy a takto upravené ich ukladať na disk. Na základe toho, že v nich akurát môžete meniť hlasitosť jednotlivých stôp, respektíve zapínať a vypínať nástrojové pasáže, ide o hračku pre deti, ako prídavok navyše však poteší. Ešte k tým kontrastom. Je zaujímavé počuť, ako v jednej skladbe hrá v dokonalom súlade elektronický bubeník, kopec počítačových samplov a zaslúžilé piano Steinway z roku 1928. Ani gitary sa nedajú zahanbiť. Fender Stratocaster z roku 1963 a o rok mladšia basa rovnakej značky už tiež dačo pamätajú, je ale fakt, že zvuk majú stále bezchybný. Som rád, že im Mike zo svojej bohatej zbierky dá aspoň raz za čas vychádzku.

o-oldfield2
Skladby Lightu sú koncipované pomalšie, premýšľavejšie. Nenájdete v nich žiadny výrazný motív, po napočúvaní sa však stanú príjemným podmazom relaxovania na gauči, divnejšie typy (ako ja) ich zoderú v aute. V skladbách počuť silné zastúpenie klasických nástrojov, syntetizátory a softvér dotvárajú efekty. Shade, tá temnejšia stránka Oldfieldovej duše, je rytmicky oveľa dynamickejšia, niektoré tracky sú vyslovene tanečné. Na rozdiel od prvého CD je v nej prevaha elektroniky, Rolandy aj Yamahy dostali zabrať, zoznam softvérových efektov je slušný. Až na dve skladby sú gitary len šelestom na pozadí.

Najväčšou slabinou albumu je podľa mňa experimentovanie s vokálmi. Chápem, že Oldfielda baví hrať sa s vlastným hlasom a tešiť sa z toho, ako znie s hlavou strčenou v plechovom vedre, ale prečo sa o to musí podeliť so svetom, nerozumiem. Niektoré skladby by som si cenil oveľa viac, keby zostali poctivo inštrumentálne a ich počúvanie nerušili rytmické výkriky zošmirgľované Vocaloidom alebo Cantorom. Aspoň v tomto prípade som ocenil tie štyri U-MYXy. Jednoducho som vypol vokálovú stopu a bolo. Oldfield tomuto neduhu pritom holduje už dlho, stačí si spomenúť napríklad na album Five Miles Out z roku 1983 a skladby Orabidoo a Five Miles Out. Vtedy to ešte malo nejaký progresívny význam, dnes mi rovnaký efekt v piesni Tears of an Angel lezie akurát na nervy.

Light and Shade hodnotím ako trochu alibistický album, no svojich priaznivcov si určite nájde. Aj ja sám už z neho mám napočúvaných svojich favoritov a musím podotknúť, že kvalita sa v porovnaní s Tr3s Lunas zvýšila. Nakoniec, ukážky skladieb nájdete na www.mikeoldfieldlightandshade.com, takže obraz si môže urobiť každý sám.



Michal Sedlár  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy