Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 27.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Prečo umenie a čo s tým má teória?

Blank

Knižky zo série českého vydavateľstva Portál Seznamte se... sú všetky svojím spôsobom úžasne ambiciózne, trúfalé až drzé. Chcú totiž na relatívne malom počte strán a navyše s pomocou komiksových obrázkov obsiahnuť témy, o ktorých existujú stovky ďalších kníh, primárnych i sekundárnych, a ľudia, ktorí tie témy študujú, im celkom bežne zasvecujú roky, desaťročia a pokojne aj celé životy.

Filozofia, sociológia, evolučná psychológia, kultúrna antropológia, genetika, psychoterapia, z osobností Shakespeare, Jung, Nietzsche, Freud, Einstein, Platón, Kafka, to všetko sú príliš veľké porcie na to, aby sa zmestili do jednej knihy. Predsa sa však o to ktosi pokúša, ba čo viac, ono to celkom dobre funguje a knižky z edície Seznamte se... sú vospolok malými klenotmi pre ľudí, ktorí chcú do problematiky vstúpiť, zoznámiť sa s ňou a predovšetkým – chcú o nej premýšľať.

Prvým predpokladom je samozrejme gramotnosť. Knižky sú síce bohato a nápadito ilustrované, ale bez čítania okolitých slov obrázky veľa zmyslu nedajú. Druhým záujem o tému, túžba vedieť čosi viac, a tretím ochota nie len tak si čítať a pozerať sa na obrázky, ale aj premýšľať o nich. Ak potenciálny čitateľ takým niečím disponuje, môže sa začať úžasné obohacujúce dobrodružstvo.

Teorie umění, aktuálny portálovský kus zo série Seznamte se..., čitateľa so zodpovedajúcim vybavením ani tak neprevedie svetom existujúcich akademických teórií umení, ale ponúka mu jasný, stručný a predovšetkým inšpiratívny prehľad toho, čo sa kedy za umenie považovalo, na základe akého prístupu a ako sa to podpísalo na našom videní sveta.

Mnohé sa tak vysvetľuje, napríklad prečo a cez aký kľúč môžeme o Mone Lise a pisoári premýšľať v rovnakých kontextoch, prečo sa ku gotike a gotikom viaže celkom iný hudobný prejav, či čo znamená, keď sa povie, že autor je mŕtvy.

Ale pozor, Teorie umění nie je knižkou o tom, „ako“, ale knižkou o tom, „prečo“, a tak prirodzene predpokladá, že človek, ktorý po nej siahne, vie o umení aspoň toľko, že by ho to zdarne previedlo cez nejaké banálne otázky k téme, povedzme, v televíznom kvíze.

Čo bolo prv: renesancia, alebo gotika?

V prípade správnej odpovede je čitateľ plne kompetentný Teorii umění porozumieť bez ohľadu na to, kedy bol naposledy v galérii moderného umenia, aký dlhý čas tam strávil, ako veľmi sa nudil a čomu všetkému nerozumel.

Lebo potom, ako si urobí prehľad – a práve na to je Teorie umění ideálna, sa už v galérii moderného umenia nudiť nebude.   

Ono sa to nezdá, ale svet potom stráca niektoré svoje tajomstvá a človeku mu lepšie rozumie. Teorie umění je ideálny vstup do problematiky rozumenia svetu, človeku celkom stačí ako prehľadová publikácia, v diskusiách o umení sa nestratí, ani keby už nikdy inú žiadnu knižku nečítal. Ak chce, Teorie uměni mu poslúži ako vynikajúci bedeker.

A sú tam vtipné obrázky, čo viac si môže ignorant priať?  

Osborne, Richard; Sturgis, Dan, Turner; Natalie: Teorie umění. Praha: Portál 2008. Preklad Jan Adámek. 192 strán.
www.martinus.sk



Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy