Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Autorská súťaž | 14.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

História uhryznutá vampírom

Blank

Toto je text, ktorý sa uchádza o priazeň našich čitateľov v autorskej súťaži nazvanej Vyhraj svojho redaktora. Kvalitu príspevkov hodnotia výhradne čitatelia bodmi na konci článku. Text je uverejnený bez redakčných zásahov, bez štylistickej a jazykovej korektúry. 

Autor: Mila Barinych

Neviem presne povedať, čo som čakala od knihy „Historička“ americkej spisovateľky Elizabeth Kostovovej po prečítaní záložky. Príbeh na nej načrtnutý ma zaujal, a keďže sa minuloročný advent pomaly chýlil ku koncu a v zime ja, duša romantická, inklinujem k čítaniu hrubých historických románov s pochmúrnou tematikou, neodolala som.

Stalo sa mi však pri nej to isté, čo kedysi pri kultovej snímke „From Dusk Till Down“ Quentina Tarantina, keď sa z filmu, ktorý sa spočiatku zdal byť roadmovie z ničoho nič vykľul krvavý upírsky horor – akoby človek zadriemal pred televízorom a nevdojak prepol na iný kanál, akoby začiatok a pokračovanie filmu k sebe vôbec nepatrili.

V Historičke sa hlavná hrdinka najprv vydáva na dobrodružné vedecké výpravy so svojím otcom (mama kedysi za záhadných okolností zmizla), ktorý jej na nich rozpráva príbeh svojho mentora, navštevujú rôzne miesta, všetko je zatiaľ v poriadku, až na čudesného cudzinca v čiernom, ktorý im je stále za pätami. Potĺkajú sa rôznymi kútmi sveta, navštevujú napríklad záhadný Balkán, ktorý si priemerný Američan zrejme predstavuje ako jeden veľký kotol východne a južne od Nemecka a Rakúska, v ktorom sa varia všetky tie neprehľadné slovanské národy, spolu s karpatskými lesmi plnými vlkov, diabolským, nečitateľným písmom, a táto nepochopiteľná a nezrozumiteľná zmes je okorenená strašnou krvilačnosťou a okultnými rituálmi) a dej sa postupne rozlieva do viacerých časových rovín a je čoraz komplikovanejší. Výpravy otca a dospievajúcej dcéry sa odohrávajú v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, príbeh otca a jeho mentora sa odohráva v otcovej mladosti, potom sú tu siahodlhé listy zmiznutého profesora z tridsiatych rokov,  otcove listy, ktoré zanechal dcére krátko pred svojím zmiznutím a ktoré ona číta vo vlaku, v snahe nájsť ho v šírom svete, kam odišiel hľadať jej dávno zmiznutú matku. Potom sa k tomu ešte pridruží rozprávanie starej mamy hrdinky a listy profesora, ktoré stratil v Rumunsku a... ach, mnohé ďalšie listy a rozprávania a záznamy.

Keďže Elizabeth Kostovová podľa informácií z knihy vyštudovala dve univerzity a získala za rozpracovaný román cenu, bránila som sa akceptovať predtuchu, že záhadný muž v čiernom je sám Vlad Narážač, hoci tomu, žiaľ, všetko nasvedčovalo.

No s prvým mŕtvolne bledým knihovníkom a jeho dvoma bodkami na krku začalo byť všetko jasné. Upíri vrhajúci sa na štíhle šije pôvabných študentiek, pánovi služobníci, snažiaci sa prekaziť vedcom ich bádanie, tajomné rády a náhodné stretnutia, osudné zhody okolností a dobre informovaní cudzinci... Pachuť banálnosti bola nástojčivá a moje sklamanie nezmieril ani fakt, že kniha je nabitá pestrými informáciami o stredovekých dejinách Európy, o práci vedcov, historikov a o spôsobe, akým robili svoje výskumy v časoch, keď o internete nebolo ani chýru ani slychu.

Korunu celej tej fraške nasadzujú scény ako vystrihnuté z legendárneho a skvelého filmu Francisa Forda Coppolu „Bram Stoker´s Dracula“ z roku 1993, ako i absurdný rozhovor znovunájdeného otca hrdinky so samotným Draculom (napokon som si ho predstavovala ako Garyho Oldmana v už spomínanom filme, s dlhým bielym vrkočom a zvráskavenou tvárou, so sexi angličtinou poznamenanou silným východoeurópskym prízvukom). Draculu nakoniec zavraždí znovunájdená matka a svedkom celej scény sa stane i dcéra, ktorá tiež zhodou okolností presne v tom istom čase dorazila do tohto malého kostolíka kdesi vo Francúzsku.

A tak po absolvovaní spletitej a zbytočne komplikovanej 581-stranovej lektúry ostali len rozpaky. A otázka, prečo táto kniha nevyšla v edícii hororu, sci-fi, alebo fantasy.

Poznámka redakcie:
Tento text môžete ohodnotiť svojimi bodmi (bodovať môžu len prihlásení používatelia, 1 bod = 10 halierov). Všetky body sa budú kumulovať do jednej sumy, a tú v bodoch dostane autor, ktorého príspevok získa najvyšší počet bodov po odčítaní bodov záporných.
Ak chcete poslať do redakcie svoj súťažný text, mali by ste sa poponáhľať, do uzávierky súťaže, teda do 31. 8. 2007, už veľmi veľa času nezostáva!
Podmienky účasti a pravidlá súťaže nájdete tu.



Autorská súťaž  viac od autora »