Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 9.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nine Inch Nails pred nedeľným koncertom

Blank

Najprv zlé správy. Tri. Prvá – hoci vecí od Nine Inch Nails máme v našej ponuke na stiahnutie požehnane, chýba nám tam zatiaľ ich dosiaľ posledný album Year Zero, piesne z ktorého tvoria kostru koncertov aktuálneho turné. Druhá – chýba nám tam ich debut z roku 1989, Pretty Hate Machine, a tretia – nie je tam ani album The Downward Spiral z roku 1994, len niekoľko remixov piesní z neho – Further Down the Spiral (1995).

Áno, je to smutné a netvrdím, že inak máme NIN komplet, to v žiadnom prípade, ale tieto tri veci tam chýbajú najviac.

Na druhej strane, ak s Nine Inch Nails začnete práve teraz, tu, u nás, môžete si stiahnuť dostatok muziky na to, aby ste industriálnej dionýzovskej katarznej sile Trenta Reznora prepadli naplno. Najlepšie na tom bude, že najväčšie skvosty vás budú ešte len čakať. Ak vás NIN z našej ponuky zaujme natoľko, že si v nedeľu nenecháte ujsť ich koncert, misia je splnená. Lebo o ten zvyšok sa NIN postarajú sami. 

Nechajme teda tak veci od NIN, čo nemáme, a sústreďme sa na to, čo máme.  

V prvom rade je tu dvojalbum The Fragile z roku 1999, na ktorom Reznor nielen napĺňa svoje hudobné ambície, ktoré ho vedú k art rocku, ale svojím spôsobom završuje aj obdobie, keď to s drogami fakt preháňal. The Fragile je krehký, až lyrický koncept striedajúci dve polohy. Hudba NIN stále zostáva industriálnym hukotom, postaveným na rytmike a farebných stenách, ale už je to sofistikovaný hukot, respektíve hukot, ktorý viac ako prvú signálnu sústavu oslovuje druhú. A Reznor na ňom exceluje nielen ako hudobník, ale aj ako spevák. Naliehavý Reznorov vokál vždy posúval hudobnú zložku kompozície smerom k melanchólii, avšak mohol sa v hudbe stratiť. Na The Fragile už nie. Ak na niektorom z albumov NIN naozaj počuť, že Reznor má hudobne veľmi blízko k Davidovi Bowiemu, tak na tomto, hoci každý stvára muziku na inom žánrovom ihrisku. A pozor: pokiaľ si The Fragile u nás stiahnete (a jednoznačne by ste mali), ak chcete album archivovať v súlade s Reznorovým autorským zámerom, prvých jedenásť skladieb uložte na jedno cd – left, druhých dvanásť na druhé – right.

Ak vás The Fragile zaujme natoľko, že dostanete chuť vypočuť si niektoré z piesní na ňom v autorských remixoch, sťahujte Things Falling Apart (2000), ak si chcete urobiť predstavu, ako NIN s The Fragile zneli naživo, ťahajte Live: And All That Could Have Been (2002) a ak vás okrem živých nahrávok zaujíma aj akustická či čisto inštrumentálna podoba piesní NIN, ťahajte And All That Could Have Been / Still (2002). 

Druhou riadnou radovkou NIN v našej ponuke je album With Teeth (v diskografii skupiny štvrtý „riadny“ album, 2005), ktorý na prvé počutie znie vzhľadom na svojich predchodcov ako mladší a nedonosený dement. Príklon k jednoduchej piesňovej forme, pričom základ či jadro skladieb už sme kdesi od NIN počuli, akoby naznačoval, že niektorí hudobníci drogy jednoducho potrebujú a optimálne pre nich je, ak nefetujú ani na doraz, ani vôbec, ale tak akurát. Mimo kontextu tvorby NIN však môžeme With Teeth vnímať ako nadštandardný album hľadajúci mainstreamovo prijateľný kompromis medzi industriálnymi hlukovými kolážami a „skackajúcim“ tvrdším rockom. Nu-metal sa to, myslím, nazýva.

Čo tam ešte máme? Ďalšie remixové CD – Fixed (1993), na ktorom Reznor recykloval sklady z EP Broken a singel The Hand That Feeds, predznamenávajúci vydanie LP With Teeth.    

Nine Inch Nails budú v Bratislave koncertovať už túto nedeľu.                 



Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy