Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Autorská súťaž | 31.7.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zápisky z ciest: Mestečko pod Brdami

Blank

Toto je text, ktorý sa uchádza o priazeň našich čitateľov v autorskej súťaži nazvanej Vyhraj svojho redaktora. Kvalitu príspevkov hodnotia výhradne čitatelia bodmi na konci článku. Text je uverejnený bez redakčných zásahov, bez štylistickej a jazykovej korektúry. 

Autor: lilith iyapo

Foto: autorka

Sú mizerné dni, keď sa nič nedarí a bolo by lepšie zostať sedieť doma v kúte a zbytočne nevychádzať. A existujú čierne týždne, keď sa od pondelka do piatku pomaly rúca svet. Predstava vhodne stráveného víkendu zahŕňa tichú sebaľútosť servírovanú s čajom vo vyhriatych perinách, podfarbenú bezduchými programami v televízii a tematicky doladenú sivými mrakmi a potokmi dažďa na skle. Keďže ani počasie nechce spolupracovať, vonku je nádherný jarný deň. Sobota definitívne ukáže, že posteľová melanchólia má pri pohľade na modrú oblohu dosť problematickú úroveň. Čo s načatým víkendom?

Navrhujem návštevu miesta, ktoré má svojho ducha, pred sezónou tam nestretneme veľa ľudí, vládne tam príjemne ospalá, trošku provinčná atmosféra a keď nám popoludní ešte ostane čas a zvyšky depresie, môžeme neďaleko požiadať o pomoc lesných duchov.

Dobříš, do ktorého sa spolu vyberieme, leží asi päťdesiat kilometrov južne od Prahy. Podľa legendy mesto založil Dobřich, ktorý patril k národu praotca Čecha. Usadil sa na mieste obklopenom hlbokými lesmi a postavil tam prvé opevnené stavby.

 

Trochu histórie ešte nikoho nezabilo
Prvé písomné záznamy o Dobříši pochádzajú z roku 1252 a zmieňujú sa o ňom ako o kráľovskom loveckom dvorci. Václav IV povýšil Dobříš na mestečko, avšak jeho rozvoj zastavili v roku 1421 husitské vojny. Pôvodné kráľovské panstvo bolo v priebehu ďalšieho storočia postupne ponechané do zástavy rôznym šľachtickým rodom a stihlo takmer spustnúť. Miesto neho vzniklo nové mestečko asi kilometer na západ. V roku 1530 ho získal Ferdinand I, ktorý mu vrátil všetky bývalé práva a v roku 1569 Maximilián II povýšil Dobříš na mesto.

V roku 1630 dostal mesto rod Mansfeldovcov. Rokokový zámok získal dnešnú podobu pri prestavbe pôvodného panského sídla v rokoch 1745 – 1765 a počas ďalšieho obdobia sa jeho vzhľad už výraznejšie nemenil. V roku 1780 vznikol sobášom nový rod Colloredo-Mansfeld, ktorý zámok obýval až do jeho vyvlastnenia Nemcami v roku 1942. V roku 1998 bola stavba aj priľahlými záhradami navrátená do súkromného vlastníctva.

 

Mesto mŕtvych a mesto živých
V nedeľné dopoludnie mesto dýcha pokojnou atmosférou, na ulici stretneme len zopár domácich. Prvým cieľom nášho výletu je židovský cintorín na severe, po ceste si však spravíme zastávku pri rybníku. Kto si vzal na cestu obložené chleby, môže nimi nakŕmiť miestne kačky a my pokračujeme ďalej po zelenej značke. Najstaršie náhrobky na cintoríne pochádzajú zo 16. storočia, pokiaľ si ich však chcete pozrieť detailne, treba si vopred dohodnúť obhliadku u správcu. Keďže jedným z príznakov depresie je nedostatok plánovania, pokocháme sa len novšou časťou cintorína.

Späť sa vrátime cez centrum mesta, ktoré pôsobí milým a udržiavaným dojmom. Oproti zámku si treba všimnúť kostol Najsvätejšej trojice, na jeho stene sú inštalované slnečné hodiny.

 

Zámok a park
Ak máme náladu a chuť, môžeme absolvovať prehliadku zámockých interiérov, rozhodne však odporúčam prechádzku po francúzskom rokokovom parku, ktorý je súčasťou zámku. Celá kompozícia je situovaná na piatich terasách, v priestore záhrady sú umiestnené sochy postáv antickej mytológie. Francúzsky park sa, rovnako ako zámok, postupne rekonštruuje, takže ak chcete vidieť posledné kúsky patiny, je dobré návštevu tohto miesta príliš neodkladať.

K zámku prináleží aj rozsiahly anglický park, v ktorom sa dá stráviť prechádzkou niekoľko príjemných hodín. Vznikol v roku 1816 na mieste bývalej kráľovskej bažantnice.

 

Lesní duchovia
Komu sa zdá, že je ešte priskoro na návrat do Prahy, môže si cestou spraviť menšiu zachádzku cez Beštín. Nad ním sa týči vrch Plešivec. Výstup nie je dlhý ani ťažký a na vrchole je zachované rozsiahle hradisko, ktoré svojou rozlohou patrí v najväčším v Česku. Nachádzajú sa tam viaceré skalné útvary, z ktorých je pekný výhľad do okolia.

V okolí sa nachádzajú miesta, ktoré svojimi názvami pripomínajú dobrého lesného ducha Fabiána obývajúceho brdské lesy. Ak sa vás ešte držia zvyšky víkendovej melanchólie, odovzdajte svoje problémy do jeho rúk. Pokiaľ ho požiadate o dobrú vec, určite vášmu prianiu vyhovie.

Poznámka redakcie:
Tento text môžete ohodnotiť svojimi bodmi (bodovať môžu len prihlásení používatelia, 1 bod = 10 halierov). Všetky body sa budú kumulovať do jednej sumy, a tú v bodoch dostane autor, ktorého príspevok získa najvyšší počet bodov po odčítaní bodov záporných.
Ak chcete poslať do redakcie svoj súťažný text, môžete tak urobiť až do konca leta, teda do 31. 8. 2007.
Podmienky účasti a pravidlá súťaže nájdete tu.



Autorská súťaž  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy