Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 17.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sedem smrteľných cností

Blank

Lenivosť. Nenásytnosť. Sebectvo. Ambicióznosť. Nevedomosť. Márnivosť. Netrpezlivosť. Čo myslíte, čo to je? Sedem smrteľných hriechov? Prihorieva, ale nie je to celkom tak. Je to len sedem základných charakteristík ľudskej povahy, ktoré máme všetci bez ohľadu na to, či sme hriešnici, alebo svätci.

Obžerstvo, lakomstvo, lenivosť, závisť, hnev, pýcha a smilstvo. Toto je podľa Biblie sedem smrteľných hriechov. Trošku sa to podobá na vyššie vymenovaných sedem charakteristík, ale všetko môže byť aj celkom inak. Sedem biblických smrteľných hriechov má totiž jednoznačne záporný a odsúdeniahodný charakter, zatiaľ čo lenivosť, nenásytnosť, sebectvo, ambicióznosť, nevedomosť, márnivosť a netrpezlivosť sú, ak sa na ne pozrieme bez predsudkov, všetko vlastnosti neutrálne. Je síce pravda, že mnoho ľudí im pripisuje rovnako nepríjemný záporný a odsúdeniahodný význam ako tým biblickým, ale to je len preto, že mnoho ľudí v živote využíva len ich negatívne stránky. Na toto prekvapivé tvrdenie som narazila v jednej náučnej knihe o budovaní šťastnej budúcnosti a hneď ako som ho strávila, zobrala som si ho za svoje. Poďme teda očistiť sedem nevinných vlastností od záporných nánosov a začnime hneď tou, ktorá figuruje v oboch zoznamoch.

Lenivosť
Človek je uspôsobený pre život tak, aby nakladal hospodárne so svojou energiou a svojím časom. Ak nimi plytvá, plytvá svojím životom. Celá história ľudstva je založená na využívaní mozgu a tvorivosti a hľadaní efektívnejšieho riešenia úloh, ktoré pred sebou má. Hľadanie ľahšej cesty a jej uprednostňovanie pred ťažšou je vo svojej podstate lenivosť. Napokon, stará okrídlená veta, že nebyť ľudskej lenivosti, dodnes by sme žili v jaskyniach, je dostatočne výstižná. 
Lenivosť nie je ani dobrá, ani zlá. Kladným alebo záporným obsahom ju napĺňame až tým, či ju správne využívame. Ak nám slúži na to, aby sme pre seba aj pre iných dosiahli tie isté ciele pri vydaní menšieho množstva energie, potom je to kladná vlastnosť a je na nej založená celá prosperita a pokrok ľudstva. Ak pre svoju lenivosť nedosahujeme ciele, ktoré by sme mohli, škodíme tak sebe aj iným, často dokonca žijeme na úkor iných. V takom prípade je lenivosť jednoznačne zápornou vlastnosťou.

Nenásytnosť
Každý chceme mať radšej viac ako menej. Ak dobre odvedieme robotu a ponúkajú nám za tú istú prácu a tých istých podmienok niekde polovicu a inde dvojnásobok, je prirodzené, že budeme chcieť dvojnásobok. Aj to je istým spôsobom nenásytnosť. Ak vďaka nej rozvinieme svoju kreativitu a podnikavosť, aby sme zakaždým dosiahli viac, potom je to dobrá vlastnosť. Ak chceme získať viac, ako si skutočne zaslúžime, ak chceme niečo za nič, potom je naša nenásytnosť škodlivá.

Sebectvo
Hlad, smäd, spokojnosť, radosť, potešenie či nespokojnosť prežívame každý individuálne. Nikto tieto pocity nemôže prežívať namiesto nás, a preto ani nemôže rozhodovať za nás, čo je pre nás najlepšie. V praxi to neznamená nič iné, len že každý z nás je v prvom rade sústredený na vlastnú osobu, na vlastné prežívanie – je teda sebec. A nehovoríme len o materiálnych veciach, ako je jedlo či peniaze, ale aj o dobrom pocite napríklad z toho, že pomáhame iným. Hlboké uspokojenie našej najhlbšej potreby a presvedčenia, že robíme ľudomilnú a bohumilú vec, prežívame opäť len my sami – sebecky – vo svojom vnútri. I keď z toho majú osoh aj iní.

Ambicióznosť
Všetko, do čoho sa pustíme, robíme preto, aby sme dosiahli nejaké zlepšenie. Zlepšenie života, práce, vzťahov, zdravia či vyššie spomínaného pocitu vlastného naplnenia. Konáme, aby sme na tom boli lepšie, ako by sme boli, keby sme neurobili nič. Opakom ambícií je ľahostajnosť a pocit sebauspokojenia, ktoré prinášajú stagnáciu. Zápornými sa ambície stávajú vo chvíli, keď chceme niečo dosiahnuť bez toho, aby sme pre to niečo urobili, alebo ak svojím konaním poškodzujeme iných.

Nevedomosť
Vždy, keď veda vyrieši nejaký problém, otvoria sa dvere do ďalšej komnaty plnej nevyriešených problémov. Súhrn vedomostí ľudstva je stále väčší a rýchlejší, nerastie lineárne, ale kvadraticky. Bez ohľadu na to, aké vysoké vzdelanie dosiahneme a koľko sa toho naučíme, stále sme nevedomí a stále sa máme čo učiť. A čím viac sa naučíme, tým viac chápeme, ako málo vieme.

Márnivosť
Sme hrdí na to, akí sme, čo vieme, čo sme dosiahli. Radi sa páčime iným a túžime po tom, aby nás ostatní ľudia mali radi a uznávali. Sme teda márniví, či – ak chcete – pyšní. Pokiaľ nás márnivosť poháňa pracovať na sebe tak, aby sme získavali úctu, rešpekt a lásku iných, je to dobrá vlastnosť. Nesmieme však robiť ani hovoriť veci, ktoré škodia nám a nášmu okoliu.

Netrpezlivosť
Posledná zo siedmich neutrálnych vlastností súvisí s prvou a s tým, že sa snažíme nakladať s časom, ktorý je na tomto svete pre nás vymedzený čo najhospodárnejšie. Preto chceme robiť veci čo najrýchlejšie a užívať si plody našej práce radšej skôr, lebo budúcnosť je vždy neistá.

Takže ak je človek lenivý, nenásytný, sebecký, ambiciózny, nevedomý, márnivý a netrpezlivý, nie je na tom ešte nič dobré ani nič zlé. To, čo z týchto zdanlivo záporných a v skutočnosti neutrálnych vlastností robí vlastnosti kladné, to je sebadisciplína, sebakontrola, sebaovládanie a charakterové vlastnosti ako súcit, priateľstvo, láskavosť a slnko v duši.

Písané pre Nota bene, upravené.



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [22]
:: Súvisiace reklamné odkazy