Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 7.4.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vrana zvestuje pomstu

Blank

crow_01Najskôr mu zabili ženu, ktorú miloval, potom odpravili aj jeho. Nebyť neposednej vrany, zostal by navždy, teda až do nového urbánneho plánu mesta Detroid, v drevenej posteli. Zrazu však dostal šancu na pomstu. Pomstu, ktorá jeho mŕtve telo ženie dopredu silnejšie než batéria toho zajačika v reklame. Eric Draven je späť.

Je to možno nefér voči ostatným, ale Eric (Brandon Lee) vyfasoval po návrate zo záhrobia niekoľko šikovných vymožeností, napríklad do neho môžu strieľať, koľko chcú, a on nič. V rámci svojej púte za pomstou pokojne môže zoskočiť zo strechy priamo na šišku, a pokračuje nezastaviteľne ďalej. Má totiž pred sebou veľa práce – celý gang, ktorý mu znásilnil a zabil priateľku.

Hovorí sa, žeVrana je film, v ktorom Brandon Lee tak šikovne simuloval smrť. Zanechajme cynizmus a vrhnime sa na holé fakty. Tridsiateho marca 1993 sa syn Bruca Leeho, od ktorého u nás, mimochodom, mámejeden,dva slušné filmové kúsky, dostavil na filmový pľac ako v každý iný deň. Netušil však, že jeden z členov štábu dal do zbrane namiesto slepých nábojov aj nejaký ten ostrý. Osudný výstrel bol dokonca zaznamenaný na filmový materiál, no tvorcovia ho radšej zničili, aby sa neskôr nemohol stať bulvárnym artiklom. Rod Leeovcov jednoducho nemá na ružiach ustlané. Aj Bruce zomrel za zvláštnych príčin počas nakrúcania Hry so smrťou v roku 1973.

Okrem uhrančivého výkonu hlavného predstaviteľa, ktorého pohyby a mimika pôsobia dostatočne neľudsky, nie však v pejoratívnom zmysle slova, je ťahákom aj režisér Alex Proyas. Je to presne ten chlapík, ktorý nám v minulosti doprial vynikajúce kúsky ako Smrtihlav a Ja, Robot. Proyasove temné vízie sú ako stvorené na ponuré látky, akou komiksová predloha k filmu nepochybne bola. Jej autor, James O’Barr, ju vytvoril na základe vlastných negatívnych životných zážitkov, priateľku mu totiž zabil opitý vodič. Komiks vyšiel v roku 2003 aj v českom preklade.

Bez zaujímavosti nie je ani fakt, že pôvodne mal hlavnú úlohu stvárniť River Phoenix, ktorý však zomrel na predávkovanie skôr, než sa stihol výraznejšie zapísať do dejín filmu. Samotná snímka mala viac úspechu, a preto na ňu nadviazalo niekoľko pokračovaní. Hlavný hrdina sa v ňom rovnako vráti zo záhrobia, aby pomstil svoju smrť a zároveň zabránil dokončeniu satanistického rituálu.

crow_02crow_03

Vec, ktorá pridáva Vrane na kulte, je nepochybne pesničkový soundtrack, na ktorom sa podieľali The Cure, Stone Temple Pilots alebo Rage Against the Machine. Celkovo tak dotvárajú organické dielo, právom radené medzi najlepšie filmy nakrútené podľa komiksovej predlohy. Svojou ponurosťou a temnosťou by spoľahlivo vytmavila aj všetky série Pobrežnej hliadky. Atmosféra sa dá krájať a môžete si ju nosiť do práce v plechovkách hneď pri ohmatanom vydaní Jiráskovho Temna. S Vranou si však užijete zábavy omnoho viac než s českým klasikom.

Vrana, The Crow. USA 1994, 102 min.

Réžia: Alex Proyas
Scenár: podľa komiksu Jamesa OBarra napísali David J. Schow a John Shirley
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Graeme Revell
Hrajú: Brandon Lee – Eric Draven, Rochelle Davisová – Sarah, Ernie Hudson – seržant Albrecht, Michael Wincott – Top Dollar, Ling Baiová - Myca


Ďalšie články z piatka 7. apríla 2006
Elena Akácsová: Opravárka pokazených detí
Soňa B. Karvayová: Polievka čo dom dal so šušlavým menom
David Reten: 12, 9 1/2, 451, 747 a ďalšie filmy s číslovkami



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy