Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tomáš Čejka | 11.11.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Invázia osmonohých aeronautov

Blank

Tento rok už mám po krk toho enormne dlhého babieho leta. Mám na to svoje dôvody. Pri prechádzkach Záhorskou nížinou mi ani tak nevadia nadpriemerné teploty, ani všetci tí neúnavní moto- a bicyklisti, ktorým človek musí odskakovať spred kolies. Otravujú ma všadeprítomné symboly babieho leta, čiže poletujúce pavúčie vlákna. Uvedomil som si to pri poslednej rodinnej prechádzke. Akosi som medzičasom vyrástol z romantických nohavíc, a tak, namiesto toho, aby som svojej milovanej nežne zotieral z tváre jemné pavučinky, mrzuto som pozoroval, ako sa pozvoľna meníme na bandu levích mužov. A náš hladkosrstý pes stredného vzrastu už v polovici cesty vyzeral ako vypasený uhorský pastiersky pes. Ešteže sa tak skoro stmieva. 

Keď sme sa v bezpečí domova svorne oberali od pavučín, ozval sa náš všetečný potomok: „Tato, prečo nemáme doma také pavučiny?“

Pustil som sa do vysvetľovania.

„Vieš, to sú iné pavúčiky, ako máme doma. To sú pavúčí aeronauti, čiže letci. Takýto pavúk vylezie na nejaké vyvýšené miesto, kvokne si, vystrčí zadoček v smere vetra a zo snovacích bradaviek vytlačí dávku pavučinovej tekutiny, podobne ako my zubnú pastu z tuby. Tekutina sa na vzduchu premení na vlákno, vietor strhne pavučinu s pavúčikom na konci a už letia. Tak je to.“

Priznávam, bol som presvedčený, že synovi podávam presné informácie. Omyl! Ešte v ten večer som sa dočítal, že pavúk nemá v okolí snovacích bradaviek žiadne svaly, ktorými by mohol tekutinu aktívne vytláčať. V skutočnosti je to totiž tak, že nádejný aeronaut najprv zakotví vlákno k podkladu a potom ho začne naťahovať: maximálne dvíha zadoček do výšky, hlavohruďou sa pri tom otočí smerom k vytúženému cieľu, až ho zdrapí prúd vzduchu a pavúk odletí. Niektorí výmyselníci sa vraj ešte predtým kníšu zo strany na stranu a hore-dolu, kým nepretrhnú zakotvené vlákno.

o-pavuciny2

Letecké exhibície pavúkov môžu na prvý a možno aj na druhý pohľad vyzerať ako nejaká adrenalínová kratochvíľa, ale v skutočnosti slúžia na rýchlejšie osídľovanie málo obývaných alebo neobývaných priestorov. Podobným spôsobom sa šíria semená niektorých rastlín, napríklad púpavy.

Kam aeronauti smerujú? Cieľom letu môžu byť nerekultivované haldy priemyselnej hlušiny, veľké plochy po požiaroch, čerstvo poorané polia alebo novovzniknuté ostrovy. Známe sú napríklad invázie aeronautických pavúkov na ostrovy, ktoré koncom 19. storočia zničil výbuch vulkánu (ostrov Krakatau v Indonézii). Ak pavúka uchytia teplé stúpajúce vzdušné prúdy, môžu ho zaniesť skutočne ďaleko. Darwin počas jednej svojej cesty zažil, ako tristo kilometrov od pevniny jeho loď Beagle pokryli tisícky drobných pavúčikov, ktoré po krátkom odpočinku odleteli nevedno kam. Hoci to zatiaľ nikto z kompetentných nedokázal, predpokladá sa, že aeronauti, zachytení pasátmi, sa dokážu premiestniť z jedného kontinentu na druhý.

o-pavuciny3

Nie všetky presuny sú však takéto dramatické. Pavúk môže pristáť len niekoľko metrov od miesta, z ktorého vzlietol. Ak ho zaujme nejaké chutné sústo či príjemne vyhriaty kamienok, usadí sa. V našich končinách sa preletmi preslávili najmä pláchtárky, križiaky, listovníčky, čeľustnatky, pradiarky, strehúne a niektoré skákavky. Ako som spomínal, možno ich pozorovať počas jesenných dní. Možno to tento rok už nestihnete, ale pripravte sa na apríl. Počas slnečných popoludní, ktoré prichádzajú po chladných ránach, sa pavúčia omladina začne spúšťať z vrcholkov ihličnanov a bude nás opäť obšťastňovať výlučkami svojich snovacích bradaviek.



Tomáš Čejka  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy