Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 28.9.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pevný zadok, krásna duša a rozvinutá inteligencia v jednom

Blank

„Piati Tibeťania sú absolútna bomba! Odkedy ich cvičím, cítim sa plná energie! Schudla som už pol kila a vôbec, celkovo som omladla!“ s týmito slovami mi kamarátka vrazila do rúk rovnomenný knižný hit začiatku deväťdesiatych rokov a energicky nesúc svojich dvadsať kíl omladnutej nadváhy pružne odkráčala.

Úvod knihy bol sugestívny a cviky zdanlivo jednoduché, takže ma neskôr tá istá kamarátka pristihla práve v okamihu, keď som si oživovala tok energie v čakrách, zvyšovala inteligenciu a zbavovala sa negatívnych pocitov, to všetko pomocou prvého rítu.

„To čo robíš?“ uzemnila moju čerstvo oživenú energiu pobúrenou otázkou. Pevne sa rozkročila, vystrčila svoje impozantné prsia vpred a začala vytáčať trup doprava a doľava: „To sa má cvičiť takto!“ V tej chvíli sa mi konečne podarilo dostať svoju rozkolísanú orientáciu opäť pod kontrolu a dych do normálu. Inteligenčne posilnená prvým Tibeťanom zobrala som do rúk knihu a s dôrazom na každé slovo predčítala: „... otáčame sa v smere hodinových ručičiek okolo vlastnej osi... Nie je tu napísané, že máš stáť a vytáčať len hornú časť tela hore-dole, ale že sa máš otáčať celá stále jedným smerom bez prerušenia. Ty to robíš zle!“ 

Tým dňom Piati Tibeťania u nás oboch navždy skončili. Kamarátka si predsa nemohla priznať, že všetky tie pozitívne účinky cvičenia, ktoré na svojom tele aj duši niekoľko týždňov pociťovala, si dokázala privodiť nesprávnymi cvikmi. No a vo mne tým incidentom dôveru v Piatich Tibeťanov nijako nezvýšila. Skôr naopak. Navyše ma utvrdila v mojej predpojatosti voči knihám, ktoré sa zaoberajú cvičením.

 o-cvicme1

Čo vyvádzajú doma netrénovaní cvičenci?
Dovtedy som bola presvedčená, že len človek s dostatočnými skúsenosťami s cvičením ako takým je schopný správne cvičiť podľa knihy. Netrénovaný čitateľ sa napriek precízne a detailne opísanému cviku nedokáže vyvarovať chýb v dýchaní, zapínaní a uvoľňovaní tých správnych svalových skupín. Nepomôže ani sledovanie pohybov v zrkadle. Pokiaľ mu tréner necapne rukou po uvoľnenom zadku a vypučenom bruchu, nebude vedieť, že jeho držanie tela je celkom nanič. Čo ale doma vyvádzajú s knihou v ruke ľudia, ktorí naposledy cvičili tyršove prostné pod unaveným dozorom otrávenej telocvikárky? Mám obavu, že to nemá ďaleko k sebaubližovaniu. Potvrdzujú mi to aj americkí vydavatelia, ktorí v knihách veľmi dôsledne uvádzajú upozornenia, že nemôžu byť zodpovední za zranenia alebo poškodenia, ktoré by mohli vzniknúť pri neprávnom dodržiavaní ich pokynov.

Čo však ponúka na všetko odhodlaným záujemcom o cvičenie súčasný knižný trh?

Bohapustému telesnu odzvonilo
Stačí si prelistovať zopár lajfstajlových magazínov a už na prvý pohľad je zrejmé, že oblasť cvičenia ovládla východná kultúra a jej prepájanie tela a duše. Preč sú časy, keď cvičenie malo jediný jednoduchý cieľ: dať telu poriadne zabrať, spotiť sa, unaviť, tešiť sa z pohybu, odbúrať tuk a vypracovať pevné svalnaté telo, žiadne duchovno, žiadne liečivé účinky, len bohapusté telesno. Musela som sa poriadne zapotiť, aby som takú jednoznačnú a priamočiaru knihu vôbec vysnorila. Našla som ju aj s jednoduchým a priamočiarym názvom Preč so zadkom (Ikar, 1998). Kniha nadväzuje na úspech predošlej knihy Preč s bruchom a jej autorka Karen Amenová, bývalá zlatá medailistka v aerobiku v USA, nesľubuje žiadne zázraky bez námahy, len pot, slzy a krásny zadok. Taký jednoznačný cieľ nepotrebuje žiadne veľké komentáre a v tejto knihe ich ani nenájdete.

V knižnom priemysle však takéto knihy veľký úspech nemajú. Kto má chuť poctivo drieť na svojom tele, ten s najväčšou pravdepodobnosťou zamieri rovno do telocvične a nie do kníhkupectva. V kníhkupectve preto bodujú skôr knihy, kde sa cvičí pomaly, opatrne, zväčša po ležiačky a, čo je najdôležitejšie, s oveľa hlbším duchovným cieľom, ako je len obyčajný krásny zadok. Milovník kníh sa predsa len tak bezhlavo nepohrnie skackať do fitka. Aj na domáce cvičenie sa najprv poctivo prichystá dlhodobým štúdiom viacerých filozoficko-cvičebných smerov.

 o-cvicme2

Minimálny pohyb, základ úspechu
Medzi prvými prišla na kľúč k fenomenálnemu úspechu v tejto špecifickej knižnej oblasti Callan Pinckneyová. Cvičebný program Kalanetika (Ikar 1993) má všetky atribúty cvičebného bestselleru. Na úvod dramatický príbeh začínajúci nesprávnym životným štýlom, zdravotnými problémami, ktoré napokon vyrieši zázračné a jednoduché cvičenie. Nie je náročné na kondíciu ani na rytmus, nepotí sa pri ňom a zvládne ho aj človek starý a chorý. Základom je minimálny pohyb s veľkým počtom opakovaní.
Na úspechu Kalanetiky sa priživilo aj zopár ďalších autorov, napr. Benita Cantieniová. Jej posilňovací program Cantienica (Ikar 1999) nezastiera prvotnú inšpiráciu kalanetikou, a to nielen v spôsobe, akým je vytvorený názov. Kalanetiku vylepšuje tak, aby nebola príliš namáhavá na chrbticu a využíva oveľa viac prácu panvového dna. Celému cvičeniu dodáva punc vedeckosti spolupráca s lekárom Christianom Larsenom, zakladateľom špirálovej dynamiky. Z opisu v knihe síce nie je veľmi jasné, čo to tá špirálová dynamika je, ale znie to dobre, že? Ďalšie body navyše kniha zbiera vďaka miernemu zabŕdnutiu do porúch vnímania vlastnej postavy.

Do pozornosti kresťanským demokratom
To všetko sú však len chabé pokusy zamontovať do cvičenia duchovno. Oveľa veľkolepejšie to robí už v úvode spomínaná kniha o Piatich Tibeťanoch a všetky jej klony. Tibeťania sú jednoduchí na pochopenie aj na cvičenie a mimoriadne motivujúci. I keď niekedy to autori dokážu riadne prestreliť. Napríklad Barbara Simonsonová v knihe Päť Tibeťanov s deťmi (Slovenský spisovateľ 2000). Na prvý pohľad to pôsobí nielen ako dobré marketingové využitie obohranej témy novým sviežim smerom, ale aj celkom záslužný čin, ktorý podnecuje rodičov, aby trávili viac času so svojimi deťmi. Žiaľ, v tejto knihe sa o cvičení s deťmi veľa podnetného nedozviete. Zato sa veľa dozviete o nadprirodzených schopnostiach a osvietení samotnej autorky. Ak by sa nejaký nový ľavicový minister školstva jedného dňa pokúšal na školy zaviesť povinné cvičenie Piatich Tibeťanov, táto knižka by pre kresťanských demokratov bola skvelým protiargumentom, prečo to rozhodne nerobiť.

 o-cvicme3

Cvičte priamo v kníhkupectve!
Komu nestačí pri cvičení duchovno, máme tu trochu okultna. Pred časom sa u nás objavili knihy propagujúce životný štýl v súlade s lunárnymi a prírodnými rytmami. Dozvedeli sme sa z nich, že sú dni viac a menej vhodné na určité činnosti vzhľadom na postavenie Mesiaca, kedy je dobré si strihať nechty a farbiť vlasy, kedy uprato

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [48]

:: Súvisiace reklamné odkazy